Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

tastatura cu apasat usor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
Salut
caut si eu pt munca, o tastatura care sa se apese foarte usor. Am un volum mare de munca si datorita faptului ca asta care o am opume ceva rezistenta la apasare ma dor mainile. Am nevoie de o tastatura forma clasica cu 101 butoane, cursa normala, adica nici dinaia ca la laptop, 1-2 mm nici ca la masina de scris de 1-2 cm, dar cel mai mult ma intereseaza ca arcul sa fie slab sau sa nu trebuiasca sa apesi atat de tare.

Edited by unpuisor, 09 April 2021 - 11:18.


#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
Majoritatea tastaturilor nu au arc - sunt rubber dome, o "folie" de cauciuc pe toata suprafata tastaturii care se "indoaie" la apasare si face contact.

Una slim clasica, ca asta https://www.pcgarage.../dell/kb216-ro/ , mi se pare ca se apasa foarte usor.

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Si eu am una Dell, nu ceva deosebit, cam cea de mai sus, dar e mai silentioasa si mai usor de apasat decat cea pe care am avut-o inainte.
Cel mai bine te duci in vreun magazin cu produse IT si cred ca au unele afisate, ca sa-ti poti face o idee.

#4
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
Mergi intr-un magazin unde sunt expuse si testeaza. Detaliul "sa se apese usor" e foarte relativ si difera de la om la om.

Din ce zici ar fi buna o tastatura mecanica cu "red mechanical optical switch". Au cei de la razer cateva modele cu optical switch, preturile sunt foarte sus (600-1000 ron). Acum cred ca se gasesc si la alti vendori tastaturi cu "red mechanical optical switch" dar tot cu preturi maricele (sa zicem in zona 500 ron).

Poate ai noroc si iti place una cu membrana, care are taste normale ca inaltime si un pret abordabil.

#5
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
Desi este cam scumpa, iti recomand logitech K470. O folosesc de prin decembrie zilnic, multe ore, ceea ce imi place este rezistenta ei, mai ales ca a fost lovita, dar si faptul ca tin foarte mult bateriile.

Edited by CryTeku, 09 April 2021 - 11:58.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Testeaza si o tastatura mecanica cu switch-uri red. Au o rezistenta slaba si uniforma la apasare.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postunpuisor, on 09 aprilie 2021 - 11:15, said:

Salut
caut si eu pt munca, o tastatura care sa se apese foarte usor.

Ti-o recomand pe asta
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#8
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.04.2003
nu ma intereseaza zgomotul, poate sa faca ca trenul, ci sa se apese cu efort minim. Asta de la munca parca are un ditamai arculoiu si dupa 1-2 ore deja ma dor degetele

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mâinile te dor din cauza sindromului de tunel carpian.
Care apare din cauza faptului că încheietura nu stă corect, oarecum e prea jos față de tastatură.

Ori cauți o tastatură anti-RSI, ori iei un suport din acela care se pune in partea dinspre tine, ții încheieturile mâinilor pe el.

#10
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
As recomanda tastatura apple, mi se pare ca indeplineste cerintele tale. Evident ca una din cele mai noi, extraplate. Cu asa ceva am umblat, cu cele mai vechi nu stiu cum e.
Minusul ar fi ca trebuie redefinite unele taste, nu toate corespund cu cele pt windows. Dar ca functionare, mi se pare grozava.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
O tastatura mecanica cu red switches (liniare) indeplineste conditiile. Recomand testare in showroom.
Mai este si alternativa de "brown switches" care au un mi c "bump" pe cursa in punctul de actuare.

Edited by ro_explorer, 09 April 2021 - 13:05.


#12
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Mergi la sigur cu o tastatura Dell
https://www.compari....dell/?orderby=1

Atentie la Layout, unii vand cu Layout UK, DE

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Cele mai de rahat tastaturi facute vreodata. Din 20 de tastaturi dell primite la office doar o singura persoana a ales-o, ceilalti am optat pentru a pastra tastaturile vechi Posted Image
Oribil este putin spus cum se simte tastatul pe o tastatura dell de genul ala "semi-flat", cu cursa mica si membrana ... dar asta e doar feedback-ul meu, altii ar putea sa se bucure de asa ceva, nu stiu.

Edited by ro_explorer, 09 April 2021 - 14:44.


#14
kNN

kNN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 28.08.2008
Logitech MX Keys, recomand. E cea mai buna tastatura pe care am avut-o vreodata.

#15
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Nu toate tastaturile mecanice sunt potrivite pentru uz la birou

#16
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Pai de asta am și spus generic, fără sa dau o marca sau model. Trebuie testat, fiecare are alta ergonomie.

Dacă vrei ceva care sa se apese ușor și sa fie și consistent cea mai buna soluție este ceva mecanic, cu forța de activare uniforma, eventual cu feedback tactil. Eu sunt foarte pretențios când vine vorba de tastaturi... am schimbat o grămadă pana sa găsesc ceva care sa ma mulțumească.

#17
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013

View PostkNN, on 09 aprilie 2021 - 18:25, said:

Logitech MX Keys, recomand. E cea mai buna tastatura pe care am avut-o vreodata.
Dell-ul aratat de mine mai sus mi se parea ca se apasa mai usor decat asta.

#18
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006

View Postro_explorer, on 09 aprilie 2021 - 14:43, said:

Cele mai de rahat tastaturi facute vreodata. ...

Nu stiu cum sunt astea noi, dar alea vechi rulez.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Lk3-l3LCHIs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate