Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sofer Profesionist în USA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Buna ziua,as dori sa lucrez in SUA ca si sofer pe Tir,si vreau sa ma informez cum pot obtine un Contract de acest gen .Cineva care a obtinut un Contract asemanator ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
vezi ca e un canal de youtube, oana si ionut tamas, ei sunt in america pe tir, si povesteste inclusiv cat se plateste. Tipul a fost sofer si in UE si face comparatie intre cele 2.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Ai sedere cu drept de munca?

#4
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021

View Postdani.user, on 09 aprilie 2021 - 09:23, said:

Ai sedere cu drept de munca?
Sunt in Romania.Sunt interesat de un Contract de munca in acest domeniu

#5
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Am locuit 10 ani in Chicago dar fara documente .Acum sunt in Romania ,si as veni din nou in State dar cu un Contract legal .

#6
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Nu se poate (usor) si iti spun imediat de ce.
Mai usor isi gaseste de lucru un doctor sau inginer din Romania de lucru in US decat un sofer.
In primul rand te poti califica la H2B visa care este o viza pentru muncitori calificati sau necalifcati de care se duce lipsa in US.
Acestea sunt limitate la 66 mii vize anual pentru tot globul dar aplica 1.2 milioane anual (multi sunt deja in US)
Pentru aceasta trebuie ca cel care vrea sa te angajeze trebuie sa obtina de la Labor Department (un fel de minister a muncii) o aprobare, cum ca in toata US nu a gasit un sofer. Sofer pe camion acolo este asimilat ca munca semi-calificata si relativ populara - deoarece este cea mai bine platita munca semicalificata din US
Firmele nu isi bata capul cu straini din afara.
Daca primesti trebuie sa detii CDL (Comercial Driver Licence) ca nu o sa poti conduce cu aia din Romania. Asta inseamna sa faci scoala din nou (chiar daca o sa iti fie usor). Problema e ca nu poti obtine CDL pana nu ai adresa de US, deci trebuie sa ajungi acolo prima data. Daca ajungi sa zicem cu drept de munca, politia o sa te aresteze la prima oprire. (Aproape ca mi s-a intamplat si mie - nu in calitate de sofer profesionist - conduceam o masina mica cu permis de Romania si am fost oprit in Ohio desi legea zicea ca am voie 1 an cu ala de Romania - am fost amendat si au zis sa nu mai conduc si sa chem pe cineva sa remorcheze masina ca daca nu cheama ei). Depinde de cine dai - am mai fost oprit de altii dar m-au lasat sa plec. Pastram in masina tot timpul codul rutier din OH cu legea ce imi dadea voie 1 am - asta pana am obtinut prin examen permis de OH.
Acum cum poti ajunge: cauta o firma detinuta de romani sa puna ei petitia la Labor Department cum ca le trebuie neaparat sofer vorbitor de romana. Timp de 3 saptamani trebuie sa publice postul si daca nimeni nu se ofera obtin aprobarea - da sa stii ca sunt multi romani ce fac asta. Dupa ce obtin aprobarea o sa fii tras la sort si cu ceva noroc primesti viza - 1 sansa din 18 mai mult sau mai putin.
Oricum sa fii sofer in US e supercool nu se compara cu Europa. Strazi largi, rest area gigantice cu bai de inchiriat, camioane cu sleeper (unele au si mini WC cu dus si minibucatarie, toate formele de relief etc)

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Ce esti asa suparat pe Romania, frate? De parca in US umbla cainii cu covrigi calzi in coada.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Sederea ilegala ca adult iti reduce mult sansele de a mai obtine chiar si viza de turist. De emigrat legal nu cred ca mai poate fi vorba.

#9
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTimisoara42, on 09 aprilie 2021 - 10:13, said:

Am locuit 10 ani in Chicago dar fara documente .Acum sunt in Romania ,si as veni din nou in State dar cu un Contract legal .
Te-au dat afara din tara sau ai plecat de buna voie?

View PostAztecWarrior, on 09 aprilie 2021 - 13:58, said:


1 Pentru aceasta trebuie ca cel care vrea sa te angajeze trebuie sa obtina de la Labor Department (un fel de minister a muncii) o aprobare, cum ca in toata US nu a gasit un sofer. Sofer pe camion acolo este asimilat ca munca semi-calificata si relativ populara - deoarece este cea mai bine platita munca semicalificata din US

2 cum ca le trebuie neaparat sofer vorbitor de romana.

1 Sunt companii care chiar cauta in toata tara si nu gasesc soferi sa angajeze.
Eu caut soferi de ani de zile si in ultimii 2 ani am angajat un singur sofer. Am nevoie de inca 3 cel putin. Majoritatea companiilor de transport sunt in aceasi situatie si daca procesul de aducere a unui imigrant ca si sofer ar fi usor , as fi prima care ar suna 2-3 prieteni din tara si i-ar aduce aici.
Problema e ca asigurarea nu te lasa sa angajezi un sofer fara 2-3 ani de experienta si nu cred ca experienta din tara ar conta prea mult pentru ei.
2 Nu tine , ce sa faca cu limba lui romana daca eu il trimit sa livreze in OH unde receiverul vorbeste engleza?

#10
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Daca nu ai locuit in America ,nu ai cum sa o cunosti .Noi am mers cu viza turistica ,si am ramas impreuna cu 3 copii,intre timp copii sau casatorit cu fete de ale noastre ,dar cu cetatenie Americana . Copii sunt ok,anul acesta unul devine cetatean American ,si urmeaza reintregirea Familiei care mai dureaza ceva timp .Eu as fi vrut sa plec anul acesta ,daca nu oricum plec anul viitor cu reintregirea Familiei .Iar in ceea ce spuneai despre legalizare in acesti 10 ani,nu e asa simplu .

#11
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021

View PostNoua_pe_site, on 09 aprilie 2021 - 14:50, said:

Te-au dat afara din tara sau ai plecat de buna voie?



1 Sunt companii care chiar cauta in toata tara si nu gasesc soferi sa angajeze.
Eu caut soferi de ani de zile si in ultimii 2 ani am angajat un singur sofer. Am nevoie de inca 3 cel putin. Majoritatea companiilor de transport sunt in aceasi situatie si daca procesul de aducere a unui imigrant ca si sofer ar fi usor , as fi prima care ar suna 2-3 prieteni din tara si i-ar aduce aici.
Problema e ca asigurarea nu te lasa sa angajezi un sofer fara 2-3 ani de experienta si nu cred ca experienta din tara ar conta prea mult pentru ei.
2 Nu tine , ce sa faca cu limba lui romana daca eu il trimit sa livreze in OH unde receiverul vorbeste engleza?
Cred ca baiatul care a discutat despre limba Romana ,nu sa exprimat bine .Nu ai nevoie de limba Romana in America ,iar eu vorbesc Engleza ,si cunosc bine cerintele si nevoia de soferi profesionisti .

#12
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021

View Postnico99900, on 09 aprilie 2021 - 14:05, said:

Ce esti asa suparat pe Romania, frate? De parca in US umbla cainii cu covrigi calzi in coada.
Nu sunt suparat pe Romania,sunt Patriot si imi iubesc Tara ,dar cunoscand America ca am trait acolo 10 ani ,prefer justitia Americana decat cea din Romania .

#13
Timisoara42

Timisoara42

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Daca nu pot rezolva asa, voi astepta finalizarea documentelor ( reintregirea familiei )care va fi gata anul viitor . Eu am copii casatoriti acolo ,si unul dintre ei primeste cetatenia anul acesta ,si dupa urmeaza procedura pentru parinti . Oricum multumesc pentru cele mentionate mai sus .

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cred ca te primesc cu bratele deschise prin reintregirea familiei daca ai stat 10 ani ilegal.

#15
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTimisoara42, on 09 aprilie 2021 - 18:09, said:

Daca nu pot rezolva asa, voi astepta finalizarea documentelor ( reintregirea familiei )care va fi gata anul viitor . Eu am copii casatoriti acolo ,si unul dintre ei primeste cetatenia anul acesta ,si dupa urmeaza procedura pentru parinti . Oricum multumesc pentru cele mentionate mai sus .

Sper sa nu te superi pe mine dar nu cred ca ai cum sa rezolvi ''asa''.
Presupunand ca eu ca si companie de transport am chef sa ma trambalez cu documente de imigratie chemandu-te pe tine sa lucrezi la mine, imediat cum afla USCIS ca ai stat peste viza , imi da cu flit urgent. Nu numai ca-mi da cu flit dar exista riscul sa ma ia la puricat si sa ma intrebe de ce te chem pe TINE si nu pe altul? Nu cumva te-am platit pe sub mana timp de n ani cat ai stat ilegal in tara?

#16
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Ar fi interesant de povestit cum ai supravietuit acolo 10 ani cu 3 copii, ilegal fiind. Ce ai muncit, din ce ai trait, cum te-ai descurcat, de ce te-ai intors stiind ca va fi dificil sa te intorci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate