Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Instiintare suspendare permis germania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Va salut, în luna ianuarie ma îndreptam din Germania către Franța cu viteza de 126km/h pe o porțiune de drum cu limita de 110km/h. La un momentdat au apărut niște reparații pe drum și nu am mai apucat sa franez ca m-a luat radarul fix. Mi a venit acasa amenda și pe verso scria ca pe lângă amenda am interdicție de a conduce o luna.

Astăzi mi-au mai venit niște foi și nu știu dacă trebuie sa le trimit permisul sau nu, problema este ca permisul meu mi-a fost suspendat în Franța acum o luna pe o perioada de 2 luni.


#2
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
Zi-le sa stea la coada...

#3
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
ai bani de amenzi europene daca nu ti-a pasat

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,653
  • Înscris: 21.03.2020
Normal doar in Germania si Franta nu ai voie sa conduci. Deci baga mare in continuare.
In locul tau as stabili un record de tari unde am permisul suspendat si apoi as trimite la Guinness Book dovezile sa le omologheze ;)

Edited by GlCA_Contras, 08 April 2021 - 17:29.


#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 GeorgeCGC, on 08 aprilie 2021 - 16:44, said:

La un momentdat au apărut niște reparații pe drum și nu am mai apucat sa franez ca m-a luat radarul fix.
ce au reparatiile cu radarul si frana n-am priceput

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
Permisul emis de cine? Domiciliul tau unde e?

#7
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
@empp, la nici 50m de unde erau indicatoarele cu reparații era radar fix. Ei spun ca cica limita era 80. Eram pe autobanda.

#8
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Dorin, România.. Politia romana

#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Vroia sa spuna ca a vazut drumu in lucru in ultimul moment si atunci a si franat . Cu radarul e partea doua.
Vei fi judecat in lipsa de autoritatile germane pentru conducere autoturism cu permisul suspendat, urmand sa fii dat in urmarire prin Interpol si extradat pentru executarea pedepsei.

Edited by Leo2006, 08 April 2021 - 17:45.


#10
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
@Leo2006, în acel moment permisul meu era la mine.  Radarul m-a luat pe 9 ianuarie și permisul în franța mi a fost suspendat pe 6 martie.

#11
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
E bine ca sunteți buni pentru mi stouri.

#12
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013
De aici incolo mergem la paritate, mistocareala - punct + suspend!

#13
drive-x

drive-x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 25.10.2016
Cauta prin acte, e posibil sa mai ai unul. Nu ti-au dat cei de la "politie" doua permise atunci cand ai dat cei 6000 Eur?. Ai luat permisul in Suceava cumva?

Edited by drive-x, 08 April 2021 - 20:13.


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,998
  • Înscris: 14.03.2013

 GeorgeCGC, on 08 aprilie 2021 - 16:44, said:

Va salut, în luna ianuarie ma îndreptam din Germania către Franța cu viteza de 126km/h pe o porțiune de drum cu limita de 110km/h. La un momentdat au apărut niște reparații pe drum și nu am mai apucat sa franez ca m-a luat radarul fix. Mi a venit acasa amenda și pe verso scria ca pe lângă amenda am interdicție de a conduce o luna.

Astăzi mi-au mai venit niște foi și nu știu dacă trebuie sa le trimit permisul sau nu, problema este ca permisul meu mi-a fost suspendat în Franța acum o luna pe o perioada de 2 luni.
Pe dincolo (si, in ultima vreme nici la noi) inca nu am intalnit portiune in lucru care sa nu fie semnalizata INAINTE cu limitare de viteza si informare. Daca ignori semnele... esti bun de plata. Amenzile din UE vin la noi de ceva ani deja si va trebui sa le platesti (exista acorduri intre tarile UE si vin la nivelul din tara respectiva).

Edited by jm2010, 09 April 2021 - 06:31.


#15
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 GeorgeCGC, on 08 aprilie 2021 - 16:44, said:

Va salut, în luna ianuarie ma îndreptam din Germania către Franța cu viteza de 126km/h pe o porțiune de drum cu limita de 110km/h. La un momentdat au apărut niște reparații pe drum și nu am mai apucat sa franez ca m-a luat radarul fix. Mi a venit acasa amenda și pe verso scria ca pe lângă amenda am interdicție de a conduce o luna.

Astăzi mi-au mai venit niște foi și nu știu dacă trebuie sa le trimit permisul sau nu, problema este ca permisul meu mi-a fost suspendat în Franța acum o luna pe o perioada de 2 luni.
Ca sa nu complici lucrurile, iti recomand sa mergi la ghiseul politiei rutiere si te vor lamuri ce ai de facut in situatia expusa de tine.

#16
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Eu deocamdată sunt încă în Franța. Amenda a fost plătită pe loc cum am primit ibanul lor. Permisul meu este la Francezi urmând sa mi-l trimită acasă în România. Le-am trimis un email la nemți cu speranța că-mi vor răspunde... Încă sper ca a mai fost cineva în situația mea să-mi spună care sunt procedurile

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001
În România suspendarea unui permis străin se face doar pe teritoriul României.
Daca pleci din România, cu o declarație la notar îți recuperezi permisul și poți conduce în alte țări.
Nu e așa și în Germania și Franța?
Suspendarea ta se aplica doar in Franța și Germania.
Amenzile le plătești.
Dar poți circula în alte țări.
Dar trebuie sa le trimiți o declarație notarială că nu conduci la ei.

#18
GeorgeCGC

GeorgeCGC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2021
Salut, da... Asa este cum spui tu cu permisul străin în alte tari. Mulțumesc pentru sfat, o sa încerc treaba asta cu procura notariala când ajung acasă.

Edited by Dany_Darke, 09 April 2021 - 08:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate