Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Camera supraveghere teren

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Doresc să montez la teren 2 camere cu acoperire aproximativ 300 grade cu vizibilitate cât mai clară pe 20-25 m, cu acumulatori sau solar , cu sim 4G (semnalul e maxim).
Ce îmi recomandați ?



#2
ClauSnake

ClauSnake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.01.2019
300 de grade cred ca e un pic cam prea mult pentru 2 camere, e posibil sa ai nevoie de 3.
Nu am folosit dar mi se pare cea mai buna varianta - Reolink Go (ma gandeam si eu pentru o casa la tara), pentru care poti lua panou solar si nu trebuie sa iti faci probleme de incarcarea acumulatorilor. Are si slot de sim si conform site-ului lor pe Romania merge cu Vodafone, Orange dar si Digi.

Singurul dezavantaj este ca sunt destul de scumpe, in functie de oferte intre 700 si 1000 lei bucata.

#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Si camerele cine le pazeste sa nu fie furate si ele? :)

#4
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Camere sunt orientare doar spre terenul tau? Altfel nu ai voie si daca te trezesti cu reclamatie la primarie primesti amenda.

#5
sdf8923jfsd

sdf8923jfsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 18.05.2014

View Postatupi, on 07 aprilie 2021 - 17:29, said:

Si camerele cine le pazeste sa nu fie furate si ele? Posted Image
Evident, alte camere... Posted Image

#6
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

View PostClauSnake, on 07 aprilie 2021 - 16:57, said:

300 de grade cred ca e un pic cam prea mult pentru 2 camere, e posibil sa ai nevoie de 3.
Nu am folosit dar mi se pare cea mai buna varianta - Reolink Go (ma gandeam si eu pentru o casa la tara), pentru care poti lua panou solar si nu trebuie sa iti faci probleme de incarcarea acumulatorilor. Are si slot de sim si conform site-ului lor pe Romania merge cu Vodafone, Orange dar si Digi.

Singurul dezavantaj este ca sunt destul de scumpe, in functie de oferte intre 700 si 1000 lei bucata.
Poate fi și mai mic unghiul. Se pot lega in "serie" pe același sim ?
După ce ridic o căsuța o sa am doua panouri de la care o sa alimentez camerele. Acestea le vreau montate pe un stâlp pe teren undeva pe la mijloc sa pot focusa pe intrare și pe spate. Terenul e împrejmuit.


#7
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
exista camere cu optica fisheye, deschidere aproape 180o, problema la ele e ca desi imaginea e format HD, rezolutie e mica si nu recunosti om de la 5m.
nu stiu sa fie si solare
mai multe camere pe un SIM nu poti pune decat cu ajutorul unu router cu 4G... asta implica alimentare cu curent
iti zic si tie ce zic mereu
camerele nu te ajuta cu nimic daca se intampla ceva, ramai doar cu privitul la camere ca paguba n-o mai recuperezi...

#8
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View Postedi10000, on 07 aprilie 2021 - 17:34, said:

Camere sunt orientare doar spre terenul tau? Altfel nu ai voie si daca te trezesti cu reclamatie la primarie primesti amenda.
Reclamatie la primarie sau la politie ?

#9
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu stiu ca vine politia locala ca urmare a reclamatiei la primarie. Este o lege destul de stricta legata de domeniul public si ce ai voie sa filmezi.

Edited by edi10000, 07 April 2021 - 22:24.


#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu stiu cu ce te ajuta acele camere, poate doar sa vezi LIVE cum iti cara hotii de prin curte, ca altfel nu poti dovedi nimic.

#11
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu e vorba doar de dovedit...
sa zicem ca poti ajunge pana la condamnarea vinovatilor... dar atat... la recuperarea prejudiciului nu vei ajunge never, ever. doar o sa-i tii in puscarie tot pe banii tai. nu mai zic ca "hotul cu un pacat si pagubasul cu 1000". plangeri peste plangeri declaratii peste declaratii, de unde aveai bunurile? erau ale tale? erau detinute legal, infatisari, etc
dar pana acolo in 98% din cazuri se lasa cu retragerea plangerii... ca "hotii" aia nu-s niste mielusei singuri pe lume... mai te roaga, mai te ameninta, mai iti dau foc la casa...

#12
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
+1 la recomandarea lui ClauSnake - acele camere sunt excelente pentru ceea ce iti doresti, mai putin pretul. - recomand varianta PT pentru ca se poate manevra de pe telefon.

Acum nu stiu cum este acel teren, dar incearca sa le ascunzi cat mai bine, intr-un pom sau ceva.

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Da am verificat tipul de camera sugerat de ClauSnake , e buna ,doar pretul pare un pic măricel . M-ar interesa o camera cu baterii/acumulatori care sa o pot conecta ulterior la panouri . Adică să nu cumpăr din start camera cu panou. Daca nu găsesc ceva convenabil am sa mai aștept după ce ridic căsuța și montez panourile.
"Varianta PT" ce înseamnă ?
Nu as vrea sa ascund camera/le, ci le vreau la vedere, pe un stâlp lipit de bazinul de apa,la 3-4 m înălțime si sa bata spre fata și spre spatele terenului.


#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Mă gândeam la o varianta : am o baterie luata că rezerva pentru auto de 74ah ce as vrea sa o folosesc că alimentare pentru o camera pe 12V urmând să încarc acasă alimentatorul la 10-14 zile. Teoretic ar merge până la 1 luna de zile ,dar vedem cum va fi în practica.


#15
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Vă fi sus sub streasina la coama pe o magazie iar bateria la interior. Decizia îmi aparține cu riscurile de rigoare. Închei aici discuția rămânând sa mă documentez din alte surse.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate