Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ce 4x4 sa imi iau?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Adrian_P1

Adrian_P1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2021
Salutari,sunt nou aici pe forum si am vrut sa va intreb ce 4x4 sa imi iau.
Am 16 ani aproape 17 si se apropie carnetul de sofer si de mult am vrut sa imi iau un 4x4.

Ce ma pasioneaza sunt Suzuki-urile Samurai.Ele sunt preferatele mele dar am auzit ca nu sunt bune si de oras avand un consum foarte mare.
Am mai vazut si Nissan Patrol dar cam depaseste bugetul (eu avand un buget de vreo 3000-3500 Euro).

Ce masini 4x4 mi-ati recomanda?

Scuzati eventualele greseli de exprimare nu stiu atatea despre domeniu.

Multa stima!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Este o gluma sau ...

La 3000-3500 Euro daca gasesti un 4x4 care macar sta cat de cat pe rotile lui, ia-l
Nu conteaza de care e

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi cam toate au consum mare.

Mie îmi place Pajero Pinin, a fost unul bestial pe olx dar era vreo 6 mii de euro.

Și Jimny, dar nu mă pricep la motorizări.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostAdrian_P1, on 07 aprilie 2021 - 11:26, said:

Ce ma pasioneaza sunt Suzuki-urile Samurai.Ele sunt preferatele mele dar am auzit ca nu sunt bune si de oras avand un consum foarte mare.
Nu consuma asa de mult, pe la 10 l/ 100 km in oras.

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Eu mi-am vandut anul trecut Dusterul fabricatie 2013   247.000 km cu 5.500 euro.
La 3000-3500 euro nu gasesti decat cazaturi.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,440
  • Înscris: 31.01.2010
Patrolul consuma 13l in oras, afara mers la 90Km/h cam 8,5l.
Nu`i asa mare problema, daca vrei 4x4 trebuie sa te obisnuiesti ca vei plati mai mult pe combustibil.
Ca idee, aproape 10l in oras consuma si Loganul.

Edited by Ion_Bumbu, 07 April 2021 - 11:45.


#7
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View PostAdrian_P1, on 07 aprilie 2021 - 11:26, said:


Ce masini 4x4 mi-ati recomanda?

Scuzati eventualele greseli de exprimare nu stiu atatea despre domeniu.

Multa stima!
Fiat Panda la bugetul asta plus experienta zero.
Poate peste doi ani cand o sa iti iei permisu or sa apara ceva Dustere prima generatie de la persoane fizice si nu de la diverse firme unde le-au pedepsit fara mila

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostAdrian_P1, on 07 aprilie 2021 - 11:26, said:

Salutari,sunt nou aici pe forum si am vrut sa va intreb ce 4x4 sa imi iau.
Am 16 ani aproape 17 si se apropie carnetul de sofer si de mult am vrut sa imi iau un 4x4.

Ce ma pasioneaza sunt Suzuki-urile Samurai.Ele sunt preferatele mele dar am auzit ca nu sunt bune si de oras avand un consum foarte mare.
Am mai vazut si Nissan Patrol dar cam depaseste bugetul (eu avand un buget de vreo 3000-3500 Euro).

Ce masini 4x4 mi-ati recomanda?

Scuzati eventualele greseli de exprimare nu stiu atatea despre domeniu.

Multa stima!


Suzuki Jimny, gasesti pe la 3-4 mii:

https://www.autovit....e/suzuki/jimny/

https://www.olx.ro/a...e/suzuki/jimny/

De ce sa nu fie bun (si) de oras?

In Irlanda aveam o colega poloneza care venea la serviciu cu un Jimny din asta de la vreo 50 de kilometri (50 dimineata, 50 seara). Foarte misto masinuta (parca 2005 era)

Mi-as fi dorit si eu asa ceva la 18 ani.

Edited by cattavencu, 07 April 2021 - 11:56.


#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAdrian_P1, on 07 aprilie 2021 - 11:26, said:

Am 16 ani aproape 17 si se apropie carnetul de sofer si de mult am vrut sa imi iau un 4x4.

la nici 17 ani, nu se apropie nici un carnet de sofer. abia de la 18 ani poti conduce legal masina de care spui ca vrei. sa o cumperi acum pt peste 1 an cel putin, daca si iei permisul din prima, mi se pare foarte mult.

sa o cumperi acum si sa o birjaresti pana iei permisul, e crima curata. o data pt viitoarele victime in caz ca faci accident, neavand scoala de soferi si astfel experienta cat de cat. apoi pt permis. conducerea fara permis este infractiune, fiind si minor, nici nu mai poti da de permis apoi.

gandeste foarte bine ceea ce faci. iar ca sa te interesezi de acum vizavi de masini si preturi pt peste 1 an cand o sa o cumperi pt a o folosi, ioi, piata se schimba de la o zi la alta, apai peste 1 an .....


View PostAdrian_P1, on 07 aprilie 2021 - 11:26, said:

Scuzati eventualele greseli de exprimare nu stiu atatea despre domeniu.

nu trebuie sa fii as intr-un anume domeniu pt a stii sa vorbesti si sa scrii romaneste. deci ...  Posted Image

#10
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Cam devreme sa te gandesti la masina si mai ales sa sti deja ce vrei "4x4"

#11
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
LADA Niva
Ex: https://www.autoscou...chId=1849163658

Edited by Victor5, 07 April 2021 - 13:17.


#12
Adrian_P1

Adrian_P1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2021

View PostDany_Darke, on 07 aprilie 2021 - 12:04, said:

la nici 17 ani, nu se apropie nici un carnet de sofer. abia de la 18 ani poti conduce legal masina de care spui ca vrei. sa o cumperi acum pt peste 1 an cel putin, daca si iei permisul din prima, mi se pare foarte mult.

sa o cumperi acum si sa o birjaresti pana iei permisul, e crima curata. o data pt viitoarele victime in caz ca faci accident, neavand scoala de soferi si astfel experienta cat de cat. apoi pt permis. conducerea fara permis este infractiune, fiind si minor, nici nu mai poti da de permis apoi.

gandeste foarte bine ceea ce faci. iar ca sa te interesezi de acum vizavi de masini si preturi pt peste 1 an cand o sa o cumperi pt a o folosi, ioi, piata se schimba de la o zi la alta, apai peste 1 an .....




nu trebuie sa fii as intr-un anume domeniu pt a stii sa vorbesti si sa scrii romaneste. deci ...  Posted Image

Eu nu ma refeream la faptul ca vreau sa imi cumpar acum 4x4 doar vreau sa imi fac o idee cu ce masini bune sunt de 4x4,dar se pare ca ai luat-o gresit.NU am zis nimic de condus de la 17 ani....

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAdrian_P1, on 07 aprilie 2021 - 11:26, said:


Am 16 ani aproape 17 si se apropie carnetul de sofer si de mult am vrut sa imi iau un 4x4.

Ce masini 4x4 mi-ati recomanda?

Carnetul de sofer Permisul de conducere se va apropia doar atunci cand ai fost declarat admis la examen.Pana atunci.....
Masinile recomandate azi cu siguranta ca nu vor mai avea nici o relevanta atunci cand vei avea patalamaua in mana.
Recomandarile nu vor putea decat sa-ti alimenteze visele cu masinile 4x4Posted Image

ps.
Nu exista carnet de sofer decat in mintea creata a europenilor cu drepturi,asa cum nu exista nici meseria de sofer.Sofer este un termen peiorativ,folosit aiurea de aiuriti.Se numeste conducator auto,de tramvai,etc.
Sau mai bibe zis,merge si asa.

#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDany_Darke, on 07 aprilie 2021 - 12:04, said:

la nici 17 ani, nu se apropie nici un carnet de sofer. abia de la 18 ani poti conduce legal masina de care spui ca vrei.
Mai era si posibilitatea ca locuieste intr-o tara unde se poate obtine B-ul la 17 ani.
Ma rog, in cazul de fata nu pare...
:)

#15
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Eu dețin un Suzuki Jimny de 1300 cmc, pe benzină. Consumul e undeva la 10l/100 km oraș / traseu montan și 8,5 l/100 km în afară, cu 80km/h.
Consumul e dat și de stilul de conducere, pneuri, teren ș.a.
Are doar 4 locuri. Nu e lung, nici lat, te scoate ușor din noroi. Nu degeaba i se spune "veveriță".

#16
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu cred sa fi existat vreun pustan care sa nu fi avut vise umede despre patroale si landcruisere.

O sa ii treaca la un momentdat cum ne-a trecut la toti si o sa ii cumpere babacii un Logan second hand.

Edited by Groot, 07 April 2021 - 13:48.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cu 3.000 de euro cumperi doar un diferential de la 4x4 ala. Si iti trebuie trei. Plus restul masinii.
Asa ca pana iei carnetul si te lasa tac-tu sa ii conduci Loganu, multumeste-te cu pozele de pe net.

Edited by Friskey, 07 April 2021 - 14:36.


#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Varsta la care poti da de permis nu este obligatoriu si varsta la care vei obtine permisul de conducere.

Cate puncte faci in testele de pe drpciv?

Cunosc oameni care au dat de permis pana au obosit.

Ca sfat personal, prima masina trebuie sa fie una usor de condus. Un 4X4 vechi este o optiune foarte proasta ca prima masina. Se conduce si se simte total diferit de masina cu care vei face scoala.

Edited by razor01, 07 April 2021 - 15:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate