Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Condiții de călătorie în Anglia conform MAE

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
lost_soul

lost_soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2018
Salutare!

Am nevoie de niște informații de la voi.

Conform MAE, la sosirea în Marea Britanie este nevoie să prezentați: 1) un test pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, cu rezultat negativ, 2) passenger locator form, 3) codul de rezervare a două teste pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, ce vor fi efectuate în Marea Britanie pe perioada carantinării/autoizolării,

Referitor la punctul 3, n-am reușit să găsesc cum și unde se face acea rezervare pentru cele două teste și nici cât costă. Dacă m-ați putea ajuta, v-aș fi recunoscător!

#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 08.08.2018
In link ai clinicile acreditate, iti alegi una, intri pe link si vezi ce trebuie sa faci.

https://www.gov.uk/g...tional-arrivals

#3
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Costa 210 lire amandoua.

#4
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sa inteleg ca platesti 210 lire pentru teste care ti le faci singur acasa ? Si cum demonstrezi rezultatul ? Cu poze trimise pe mail ? 2 teste rapide de la farmacie sunt sub 100 lei...

#5
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Se trimit prin posta catre laborator.ma gandeam ca e la mintea cocosului.

#6
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
https://latus-testtorelease.co.uk/
La astia e mai ieftin, £175.

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posthexis, on 07 aprilie 2021 - 17:54, said:

Se trimit prin posta catre laborator.ma gandeam ca e la mintea cocosului.

Pai nu prea era clar. Ca se discuta de day 2 test, day 8 test si la 10 zile iesi din carantina. Daca tu trimiti prin posta, day 2 devine defapt day 6 si day 8 devine defapt day 12, pentru ca trebuie sa pui minim 48 ore sa ajunga inapoi testul si inca 48 sa faca ei testul si sa iti trimita rezultatul.

#8
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Testul ajunge inapoi in 24 de ore, iar ei fac testul tot in 24 de ore, dar nu conteaza cat dureaza, important e sa ai programarea facuta si platita, astfel primesti order reference si poti sa completezi acel passenger locator form. Dai £40 pe bilet si aproape £200 pe teste...

#9
lost_soul

lost_soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2018
Cel care a pus link-ul sau altcineva, îmi poate spune din acea listă de clinici care este mai aproape de orașul Gloucester? Mulțumesc!

#10
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Pai de ce te intereseaza sa fie mai aproape, ca doar nu trebuie sa te duci acolo...

#11
lost_soul

lost_soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2018
Dar cum e procedura? Îmi cer scuze, sunt cam neștiutor. Ajung acolo unde declar că stau, și le trimit prin poștă..? Că din discuțiile voastre așa înțeleg...

#12
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Da, le primesti prin posta. Si tu le trimiti inapoi tot prin posta (e deja platita).
"We are pleased to confirm that your day 2 test has been dispatched.
Please be aware, Day 2 & 8 travel package tests arrive separately from each other...
The tests are delivered via Royal Mail...
Each test comes with return postage to the lab, which itself has a tracking number on.
Note down this tracking number and if your result is not with you within 72 hours of your sample arriving at the lab, please email us..."

#13
lost_soul

lost_soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2018
Cum arată codul de rezervare al celor 2 teste pe care le voi face acolo? A mai trecut cineva prntr-o experiență similară și ne poate veni de ajutor, mie și celor care sunt în situația mea sau care caută informații referitor la emigrarea în Anglia în perioada asta?

#14
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Arata bine. Cum sa arate, sunt niste litere si niste numere, ce conteaza cum arata?!

#15
lost_soul

lost_soul

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.02.2018
Prefer să întreb, chiar dacă e o întrebare prostească, decât să mă trezesc într-o situație neplăcută. E ceva important pentru mine. (Așa sunt eu, mai perfecționist și chițibușar, n-am vrut să supăr).

#16
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Salutare colegii de forum. Cum a ramas cu intratul in UK din Romania?

Ce stiu eu pana acum :
1. Cumpar bilete de avion.
2. Fac test PCR care o sa fie valid 72 ore si trebuie sa fie inca valid cand ajung la poarta din UK.
3. Imi cumpar pachetul de teste day2 si day8 inainte de a face passanger location form, ca sa obtin un cod.
4. Completez passanger location form cu detaliile unde o sa ma carantinez 10 zile si unde pun codurile obtinute la pasul 3.

Sunt corect informat sau mai trebuie facut ceva?

#17
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View PostCatean, on 21 mai 2021 - 10:40, said:

Salutare colegii de forum. Cum a ramas cu intratul in UK din Romania?

Ce stiu eu pana acum :
1. Cumpar bilete de avion.
2. Fac test PCR care o sa fie valid 72 ore si trebuie sa fie inca valid cand ajung la poarta din UK.
3. Imi cumpar pachetul de teste day2 si day8 inainte de a face passanger location form, ca sa obtin un cod.
4. Completez passanger location form cu detaliile unde o sa ma carantinez 10 zile si unde pun codurile obtinute la pasul 3.

Sunt corect informat sau mai trebuie facut ceva?
Are you coming back, bro? :D

#18
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 21 mai 2021 - 14:22, said:


Are you coming back, bro? :D

I am trying. Ma risc cu jobul din Romania sa vin sa imi caut la fata locului, ca vad ca altfel nu se fructifica nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate