Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

monede vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020
Buna ziua, as dori sa stiu unde pot vinde monezi vechi si foarte vechi, si cam cat as lua pe bucata, in functie de vechime.Daca stiti un site de specialitate va rog sa imi lasati aici link-ul.Cine are expertiza in asa ceva il rog sa imi dea niste indicatii.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
https://www.antic-sh...echi-romanesti/
https://antic.ro/ant...valoare/monede/
https://snr1903.wordpress.com/

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Romanesti, din Zanzibar, din Japonia ?
Trebuie sa fie in stare perfecta, daca vrei sa le cumpere un numismat.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stie nimeni ce modene ai si in ce stare sunt ca sa-ti faca o evaluare.
Doar un evaluator iti poate spune - nu conteaza doar vechimea.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007
Nu se poate estima asa ceva doar in functie de vechime, mai importante sunt raritatea si starea de conservare, dar si cererea pt moneda respectiva.
Poti sa pui niste poze si aici, cat de cat sa ne facem o idee.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbogdan00001, on 06 aprilie 2021 - 15:29, said:

Buna ziua, as dori sa stiu unde pot vinde monezi vechi si foarte vechi, si cam cat as lua pe bucata, in functie de vechime.Daca stiti un site de specialitate va rog sa imi lasati aici link-ul.Cine are expertiza in asa ceva il rog sa imi dea niste indicatii.

Ai doua posibilitati:
- daca monedele sunt achizionate si/sau dobandite legal,atunci,inarmat cu rabdare,vei gasi pe internet tone de informatii,coroborat cu o eventuala vizita la cel mai apropiat de tine muzeu de specialitate.
- daca esti in afara legii atunci va trebui sa apelezi doar la piata neagra (de aici te descurci tu)

#7
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020

View Postadisz, on 06 aprilie 2021 - 15:50, said:

Ai doua posibilitati:
- daca monedele sunt achizionate si/sau dobandite legal,atunci,inarmat cu rabdare,vei gasi pe internet tone de informatii,coroborat cu o eventuala vizita la cel mai apropiat de tine muzeu de specialitate.
- daca esti in afara legii atunci va trebui sa apelezi doar la piata neagra (de aici te descurci tu)
Sunt mostenite, stai linistit, nu le am cu "ciordeala".Le am de ani de zile, dar am decis sa le valorific, ca au o valoare si aduna praf degeaba

View Postpasilla, on 06 aprilie 2021 - 15:39, said:

Romanesti, din Zanzibar, din Japonia ?
Trebuie sa fie in stare perfecta, daca vrei sa le cumpere un numismat.
Romanesti am de pe vremea regilor, am monede ceva cu Napoleon III, de la rusi, unele arabesti, o moneda greseasca, mai multe

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Posteiffel, on 06 aprilie 2021 - 15:40, said:

Doar un evaluator iti poate spune - nu conteaza doar vechimea.
In principiu orice colectionar axat pe perioada respectiva ar putea sa le aprecieze destul de bine valoarea.
Dupa cum s-a exprimat initiatorul topicului (monezi vechi si foarte vechi) posibil sa fie vorba de niste piese antice sau medievale.

View Postbogdan00001, on 06 aprilie 2021 - 16:13, said:

Romanesti am de pe vremea regilor, am monede ceva cu Napoleon III...
Par sa fie moderne, deci nu foarte vechi.

#9
bogdan00001

bogdan00001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.03.2020

View PostKarhu, on 06 aprilie 2021 - 16:29, said:

In principiu orice colectionar axat pe perioada respectiva ar putea sa le aprecieze destul de bine valoarea.
Dupa cum s-a exprimat initiatorul topicului (monezi vechi si foarte vechi) posibil sa fie vorba de niste piese antice sau medievale.


Par sa fie moderne, deci nu foarte vechi.
Am cateva grecesti sau romane, nu stiu exact, dar am mai multe din alea post medievale, si cateva medievale

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Tot pe vorbe mergi si la evaluator?
Cateva poze erau mult mai folositoare.

#11
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Daca nu ai acte de provenienta la acele obiecte..risti dosar penal.

http://legislatie.ju...iDocument/24761

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
acum vreo 15-16 ani i-am facut japca unui bididiu care o furase de la bunica-sa o moneda veche de aur si am vandut-o pe okazii.

Edited by laffin, 06 April 2021 - 17:58.


#13
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
N-ai cumva si una de-asta? Posted Image

[ https://www.thesprucecrafts.com/thmb/znSQSZxJFaU8ZK9kG1S7X_4a0V8=/1618x0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/US0100-1794-Flowing-Hair-Silver-Dollar-PCGS-SP66-lg-56a178805f9b58b7d0bf9f59.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.thesprucecrafts.com/thmb/j9qJMTBdVKNlaMfn4do6RKu_LwM=/3000x0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/1787-DBLN-Brasher-Doubloon-EB-on-Wing-Patrick-Specimen-37f1a17e6e7845b6a31318b4cabe3d78.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.thesprucecrafts.com/thmb/CjyDR1j2h3aLeZpF_LXoeLJy2ZY=/4018x0/filters:no_upscale():max_bytes(150000):strip_icc():format(webp)/US2000-1933-Saint-Gaudens-20-Dollar-Gold-lg-56a1787a3df78cf7726afa6b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postkorr41, on 06 aprilie 2021 - 17:26, said:

Daca nu ai acte de provenienta la acele obiecte..risti dosar penal.

http://legislatie.ju...iDocument/24761

Pai stai un pic, tu ai cumparat-o de la cineva, a zicem ca ai actele, ala a luat-o de la altcineva, ala la randul lui a luat-o de la altcineva, toti aveti acte, dar inevitabil mergand inapoi ajungi la primul vanzator, care n-a avut acte.

De ce nu ar putea fi tot asa si el, initiatorul, "primul"? Posted Image

Edited by Phobos, 06 April 2021 - 18:21.


#14
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Stiu ca e plictisitor sa citesti ce scrie in lege.  Obiectele vechi la care nu ai documente de provenienta sunt considerate obiecte de patrimoniu. Faptul ca nu cunosti legea nu te scuteste de consecinte. Exista politia de patrimoniu care urmareste tot ce se vinde/cumpara in acest domeniu. Nu vreau sa sperii pe nimeni doar sa va pun in tema. Posted Image

#15
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013

View Postbogdan00001, on 06 aprilie 2021 - 16:13, said:

Sunt mostenite, stai linistit, nu le am cu "ciordeala".Le am de ani de zile, dar am decis sa le valorific, ca au o valoare si aduna praf degeaba

Cred ca atunci cand a mentionat ca sunt dobandite legal, colegul nostru se referea la faptul ca ar trebui sa ai niste documente care atesta ca tu esti proprietarul monedelor, nu ca le-ai fi furat.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postwld-ro, on 06 aprilie 2021 - 19:16, said:

ar trebui sa ai niste documente care atesta ca tu esti proprietarul monedelor, nu ca le-ai fi furat.
Poate le-a primit străbunicu’ salariu și l-a pus deoparte...

#17
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View Postkorr41, on 06 aprilie 2021 - 17:26, said:

Daca nu ai acte de provenienta la acele obiecte..risti dosar penal.

http://legislatie.ju...iDocument/24761
A se citi cu atentie.

Quote

LEGE nr. 182 din 25 octombrie 2000 (*republicată*)
privind protejarea patrimoniului cultural naţional mobil*)
Bunurile aparţinând patrimoniului cultural naţional mobil fac parte, în funcţie de importanţa sau de semnificaţia lor istorică, arheologică, documentară, etnografică, artistică, ştiinţifică şi tehnică, literară, cinematografică, numismatică, filatelică, heraldică, bibliofilă, cartografică şi epigrafică, de vechimea, unicitatea sau raritatea lor, din:
a) tezaurul patrimoniului cultural naţional mobil, denumit în continuare tezaur, alcătuit din bunuri culturale de valoare excepţională pentru umanitate;
b) fondul patrimoniului cultural naţional mobil, denumit în continuare fond, alcătuit din bunuri culturale cu valoare deosebită pentru România.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpasilla, on 06 aprilie 2021 - 15:39, said:

Trebuie sa fie in stare perfecta, daca vrei sa le cumpere un numismat.
Depinde, leul din 1870 se caută și dacă e puțin tocit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate