Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

UPB ETTI CTI sau AC CTI?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
Salut
Sunt elev in clasa a 12-a si nu ma pot decide la ce facultate sa dau. Mi-au spus multi profi si parintii sa dau la Poli, dar nu stiu unde...
M-am documentat de pe site-urile respective si am vorbit si cu prietenii care sunt la Poli si mi-am facut o idee despre unde as vrea sa dau. Problema e ca nu prea pot sa aleg intre facultatile astea doua. Mie imi place mult fizica (mai ales electricitatea), dar si informatica...
Acum anul asta admiterea e un pic mai ciudata din cate vad, iar la AC imi cere neaparat sa am nu stiu ce olimpiade. Nu sunt un elev codas, am note foarte bune in liceu si la bac sunt sigur ca iau note bune, dar recunosc ca nu prea am fost la olimpiade, doar la judetene (participare sau o amarata de mentiune) si la nationala la engleza (care nu se pune aici).
Intrebarea mea e: unde sa aplic? Eu voiam sa aplic acum la ETTI CTI, doar ma incadrez in cerintele lor, insa acum nu stiu... As fi vrut sa pot aplica si la AC...

Tot asa, am uitat sa intreb: merita Ingineria Electrica? Am mai auzit ca e o facultate buna, dar nu prea m-am gandit la ea...

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
vezi ca exista TI si la Unibuc. Am terminat acum 8 ani asa ceva la Unibuc la FMI

#3
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 pupama, on 06 aprilie 2021 - 11:10, said:

vezi ca exista TI si la Unibuc. Am terminat acum 8 ani asa ceva la Unibuc la FMI
Da, stiu, dar voiam sa aplic in mai multe locuri: UB, UPB, UBB, UAIC si poate si ASE daca n-am noroc la celelalte

#4
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Depinde cat de hotarat esti pentru partea de programare. Si la ETTI si la AC din specializarea de CTI iesi un fel de programator. La ETTI in primii ani faci mai multa electronica, fizica si tot felul de materii legate de asta decat la AC, pentru ca asta e specificul facultatii ETTI si spre asta sunt mai orientati profesorii. La AC sunt mai orientati spre programare. Deci daca esti fan programare eu as merge pe AC clar nivelul e mai ridicat . Un nivel cel putin la fel de ridicat pe partea de programare este si la UB. Deci pe partea de programare ai si o a 3-a optiune de luat in calcul. In ideea in care : ETTI accent pus pe hardware, AC se fac si ceva cursuri de hardware dar mai high level, UB cel mai mic accent pus pe hardware.

Daca in schimb esti indecis, si zici ca iti place si partea de fizica, e posibil sa descoperi ca te atrage mai mult partea de electronica. Avantajul la ETTI ar fi ca in primii 2 ani jumate (parca) cursurile sunt la comun etti si cti, deci o sa fii expus si la electronica si la telecomunicatii si la programare. Si dupa cele 5 trimestre, chiar daca ai fost admis la CTI este posibil sa te transferi la una dintre celelalte specializari daca descoperi ca ti se potriveste mai mult. Cand am facut eu se putea face asta pe baza de schimb: gaseai unul de la electronica care voia la CTI si se facea schimbul.

#5
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.12.2019
Subscriu la ce a scris user-ul Scurthea211. La ETTI primii 2 ani sunt comuni cu celelalte specializări, iar anul 3 și 4 sunt diferiți pentru fiecare în parte. Ca idee, la ETTI sunt 3 materii principale de programare, care se fac la început la comun: PC, SDA și POO care se fac timp de 3 semestre la fel și la CTI și la ETC.

#6
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 Scurthea211, on 06 aprilie 2021 - 11:20, said:

Depinde cat de hotarat esti pentru partea de programare. Si la ETTI si la AC din specializarea de CTI iesi un fel de programator. La ETTI in primii ani faci mai multa electronica, fizica si tot felul de materii legate de asta decat la AC, pentru ca asta e specificul facultatii ETTI si spre asta sunt mai orientati profesorii. La AC sunt mai orientati spre programare. Deci daca esti fan programare eu as merge pe AC clar nivelul e mai ridicat . Un nivel cel putin la fel de ridicat pe partea de programare este si la UB. Deci pe partea de programare ai si o a 3-a optiune de luat in calcul. In ideea in care : ETTI accent pus pe hardware, AC se fac si ceva cursuri de hardware dar mai high level, UB cel mai mic accent pus pe hardware.

Daca in schimb esti indecis, si zici ca iti place si partea de fizica, e posibil sa descoperi ca te atrage mai mult partea de electronica. Avantajul la ETTI ar fi ca in primii 2 ani jumate (parca) cursurile sunt la comun etti si cti, deci o sa fii expus si la electronica si la telecomunicatii si la programare. Si dupa cele 5 trimestre, chiar daca ai fost admis la CTI este posibil sa te transferi la una dintre celelalte specializari daca descoperi ca ti se potriveste mai mult. Cand am facut eu se putea face asta pe baza de schimb: gaseai unul de la electronica care voia la CTI si se facea schimbul.
Am inteles
Mi-ai dat de gandit
Dar oare chiar pot sa gasesc pe cineva care sa se schimbe de la AC la ETTI? Mie mereu mi s-a parut chestia asta cu schimbatul ciudata. Daca ai intrat unde ai vrut de ce ai vrea mai incolo sa te schimbi? Posted Image

#7
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Sunt foarte putini care stiu dinainte ce vor de fapt. Din colegii mei cred ca unul singur a stiut de la incept de ce a dat de fapt la ETTI: taica-su era radio amator si colegul era toba de electronica dinainte sa inceapa facultatea.
La ETTI este si chestia asta in care in primele cateva semestre (4-5 nu mai stiu sigur) pana cand iti alegi specializarea se face o materie generala. Acumulezi cunostinte si despre electronica si despre telecomunicatii si mai putin despre programare. Dupa perioada asta cei de la ETTI pot alege intre RST ( retelistica) , TST ( comunicatii dar mai high level), MON ( micro, opto, nano tehnologii -> electronica embedded ) sau Electronica Medicala ( unde nu stiu ce faci, dar e cea mai lejera specializare din punct de vedere al cerintelor). Cei de la AC teoretic merg pe specializarea lor, dar se pot face schimburi, pentru ca teoretic este o specializare mai usoara decat cele de telecomunicatii. Deobicei cei de la ETTI vor la AC ca sa scape. La AC nu prea sunt multi care sa vrea sa se mute la ETTI, dar noi am avut in generatie cateva fete care au preferat partea de telecomunicatii si s-au mutat de la AC la TST.
Partea asta cu materia generala este un avantaj pentru ca iti ofera flexibilitate, dar e si un dezavantaj pentru ca sunt unele materii pe care in functe de profesor unii le considera destul de grele: bazele electrotehnicii, microunde, etc de care nu te-ai fi lovit daca se mergea stric pe specializare de la inceput.
Alta chestie este ca sunt mai multi profesori pentru aceeasi materie si unele serii au profesori mai buni si mai exigenti. De asta la inceputul anului 1, cei care au prieteni mai mari se mai muta si intre serii ca sa evite anumiti profesori sau tocmai ca sa faca cu unii care sunt considerati mai priceputi.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei sa programezi chestii ce au legatura cu electronica, chestii ce n-au legatura cu electronica sau nu vrei sa programezi deloc?

#9
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

 Scurthea211, on 06 aprilie 2021 - 11:49, said:

Sunt foarte putini care stiu dinainte ce vor de fapt. Din colegii mei cred ca unul singur a stiut de la incept de ce a dat de fapt la ETTI: taica-su era radio amator si colegul era toba de electronica dinainte sa inceapa facultatea.
La ETTI este si chestia asta in care in primele cateva semestre (4-5 nu mai stiu sigur) pana cand iti alegi specializarea se face o materie generala. Acumulezi cunostinte si despre electronica si despre telecomunicatii si mai putin despre programare. Dupa perioada asta cei de la ETTI pot alege intre RST ( retelistica) , TST ( comunicatii dar mai high level), MON ( micro, opto, nano tehnologii -> electronica embedded ) sau Electronica Medicala ( unde nu stiu ce faci, dar e cea mai lejera specializare din punct de vedere al cerintelor). Cei de la AC teoretic merg pe specializarea lor, dar se pot face schimburi, pentru ca teoretic este o specializare mai usoara decat cele de telecomunicatii. Deobicei cei de la ETTI vor la AC ca sa scape. La AC nu prea sunt multi care sa vrea sa se mute la ETTI, dar noi am avut in generatie cateva fete care au preferat partea de telecomunicatii si s-au mutat de la AC la TST.
Partea asta cu materia generala este un avantaj pentru ca iti ofera flexibilitate, dar e si un dezavantaj pentru ca sunt unele materii pe care in functe de profesor unii le considera destul de grele: bazele electrotehnicii, microunde, etc de care nu te-ai fi lovit daca se mergea stric pe specializare de la inceput.
Alta chestie este ca sunt mai multi profesori pentru aceeasi materie si unele serii au profesori mai buni si mai exigenti. De asta la inceputul anului 1, cei care au prieteni mai mari se mai muta si intre serii ca sa evite anumiti profesori sau tocmai ca sa faca cu unii care sunt considerati mai priceputi.
Hmm nu credeam ca cineva ar vrea sa se mute sincer
MON suna interesant, dar trebuie sa ma mai documentez putin. Eu acum am aplicat la ETTI CTI cu dosar si daca nu intru dau si admitere scrisa la AC CTI. Din cate am auzit si vazut nu e chiar grea

 dani.user, on 06 aprilie 2021 - 12:04, said:

Vrei sa programezi chestii ce au legatura cu electronica, chestii ce n-au legatura cu electronica sau nu vrei sa programezi deloc?
Primele doua, dar nu prea inteleg intrebarea

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci la AC mergi.

 andreii4563, on 06 aprilie 2021 - 11:08, said:

Eu voiam sa aplic acum la ETTI CTI
Aici e electronica, chiar daca iti ia ochii acel CTI.

 andreii4563, on 06 aprilie 2021 - 11:08, said:

Tot asa, am uitat sa intreb: merita Ingineria Electrica?
Da. Punerea curentilor mari in lucru util omului nu-i de lepadat (motoare electrice de ex.).

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2021 - 12:17.


#11
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
Partea de programare de la ETTI CTI e vrajeala. Daca chiar vrei sa faci programare dute la Automatica.

Aici e orarul pt toti anii.

https://docs.google....#gid=2133535032

Eu am terminat acum vreo 6 ani la MON pt ca aveam niste diferente si am zis ca vreau sa termin la timp.Dupa am facut master pe partea de telecom.
Prin anul 1 era un curs de Metode Numerice:C++, dezastru.
Prin anul 2 era un curs de POO: programare orientata pe obiect din care nu am ramas cu mare lucru pentru ca erau atatea materii+ ca la laborator nu prea is dadea interes laborantul.
Daca te uiti pe orar poti sa iti faci o idee despre ce cursuri or sa fie la CTI din anul 3.
Practic specializarea o vei face vreo 3 semestre.Semestrul 2 din anul 4 e pt licenta din ce tin minte.
Poate s-a schimbat ceva in ultimii ani la ETTI, Poli  dar in general toceala robotica era cam baza.
Chestii practice la laboratoare daca nimereai un asistent care sa isi dea interesul.
Daca vrei sa inveti bazele pentru algoritmi de programare  pentru o cariera ca programator mergi la Automatica.
Daca vrei o cariera spre electronica/telecom/IT dar fara programare la nivel inalt mergi la ETTI.
Daca crezi ca poti invata separat programare in timpul liber, poti incerca si asta+ ETTI.

Edited by silvyu_1987, 06 April 2021 - 14:09.


#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Ca cineva care tine interviuri tehnice la firma unde lucrez, cei mai buni juniori care vin la interviu sunt cei de la calculatoare (nu automatica) de la poli si mate-info de la universitate. De-abia apoi sunt cei de la automatica, etti sau cibernetica. Normal ca exista si exceptii, dar in general cam asta e ordinea. Daca vrei sa urmezi o cariera in IT, recomandarea mea este sa mergi la calculatoare sau mate-info.

Acum referitor la catd e bun esti in liceu, nu are mare relevanta pentru facultate. Pur si simplu facultatea e la cu totul alt nivel de dificultate. Si eu am fost la un liceu bun in Pitesti si mergeam la olimpiade la fizica  si de eram im primii 10-15 in clasele 9-11, dar la facultate la fizica am luat un 7 destul de chinuit. La fel si pe matematica.

Si referitor la partea de hardware de la calculatoare (am terminat facultatea in 2012), in functie de ce serie esti se face mai mult sau mai putin serios. In general, se vede ca cei mai multi veniti la aceasta facultate au facut-o pt partea de software, nu pt hardware. La orice materie "de programare" picau in general foarte putini si media notelor luate era cu 1-2 puncte mai mare decat notele la materiile "de hardware". In anul 1 cel mai mult s-a picat la electrotehnica, si in anul 2 cel mai mult s-a picat la electronica (analogica pe semestrui 1 si digitala pe semestrul 2).

#13
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
Dai la ETTI daca iti place fizica, e facultate buna.

#14
Hekatee

Hekatee

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.02.2021
Buna!  Atunci cand selectati pe cineva pentru interviu si ulterior, pentru job, la ce va uitati in primul rand? Are vreo importanta renumele facultatii facute ? Pentru ca termin o facultate in cadrul upb, Stiinte Aplicate, pe Mate-Info aplicate in inginerie, facultate nu tocmai renumita sau ceva si as vrea sa stiu daca ma va afecta asta in vreun fel  in gasirea unui job

Edited by Dany_Darke, 07 April 2021 - 10:48.


#15
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Pt noi, facultatea absolvita e irelevanta. Chemam la interviu pe cei al caror CV arata implicare si o pasiune spre domeniul nostru de interes. La nivel de proaspat absolvent conteaza proiectele in care a fost implicat si aproape de loc notele la diverse materii.

#16
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Hekatee, on 07 aprilie 2021 - 10:10, said:

Buna!  Atunci cand selectati pe cineva pentru interviu si ulterior, pentru job, la ce va uitati in primul rand? Are vreo importanta renumele facultatii facute ? Pentru ca termin o facultate in cadrul upb, Stiinte Aplicate, pe Mate-Info aplicate in inginerie, facultate nu tocmai renumita sau ceva si as vrea sa stiu daca ma va afecta asta in vreun fel  in gasirea unui job

La noi (lucrez in IT) chemam la interviuri oameni de la orice facultate. Fiind interviu tehnic, nu prea poti vraji raspunsul corect, ori stii ori nu stii. Ideea e ca avand destul de multe interviuri cu oameni proaspat iesiti de pe bancile facultatilor, observi anumite pattern-uri; dupa cum am zis cei de la caculatoare si cei de la mate-info sunt cei mai buni, apoi automatica, etti, cibernetica etc.

Problema intervine atunci cand ai 1-2 posturi deschise de juniori si ai 10 cv-uri in fata. In acel moment incepem sa prioritizam ordinea de interviuri si chemam oamenii in ordinea determinata de acele pattern-uri de care ziceam: mai intai cei de la calculatoare si mate-info, si apoi restul. Ideea e ca incercam si noi sa optimizam timpul de cautare (ca nu avem chef sa stam numai in interviuri) si de-aia prioritizam. Da, stim ca in acest mod poate pierdem vre-un geniu care a terminat teologia si e super bun pe programare, dar, dupa cum am zis, nici nu avem chef sa stam in 10 interviuri doar pt o astfel de sansa.

Dar scenariul in care vin multe cv-uri deodata pt un singur post sunt destul de rare. De obicei, avem un post disponibil si vin 2 CV-uri azi, inca un CV peste o saptamana, inca unul peste 3 zile etc. In acest caz de obicei luam CV-urile in ordinea in care vin, indiferent de facultatea absolvita.

Edited by Soulstream, 07 April 2021 - 11:38.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

 Hekatee, on 07 aprilie 2021 - 10:10, said:

Atunci cand selectati pe cineva pentru interviu si ulterior, pentru job, la ce va uitati in primul rand?
La proiectele mentionate in CV, la ce a lucrat.
Chiar daca e absolvent, nu trebuie sa vina cu o foaie "goala" ci sa arate ca are ceva in comun cu noi, cu domeniul in care activam, cu cerintele din anunt. Iar in acest domeniu nu ai nevoie de o infrastructura industriala ca sa poti construi o experienta.
Si studiile pe la urma ca nu hartii cautam, comparam unde s-a format cu rezultatul din proiectele prezentate.

Edited by neagu_laurentiu, 07 April 2021 - 13:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate