Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

iMessage Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Salut, am un iPhone si nu pot activa iMessage de cand m-am portat la Telekom. Am sunat la relatii clienti iar duduia de acolo mi-a spus ca ei nu se ocupa de asta si ca nu are un iPhone ca sa ma ajute. Am incercat sa vorbesc pe chat la Apple, am urmarit toti pasii dati de cel de acolo dar tot nu se activeaza. Mai are cineva problema aceasta si daca da ati reusit sa rezolvati cumva? Am cercat resetare setari de retea, restart, chiar si reset total si tot nu merge. Sunt taxat pentru mesajul international dar ramane la Waiting for activation iar dupa cateva ore zice Activation unsuccessful.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Am un prieten care are aceeasi problema cu imessage pe telekom. Doar ca el si-a schimbat iphone-ul. De o luna nu reuseste sa faca nimic, telekom il trimite la apple. Face tichet la apple, tichetul este escaladat, etc..., e de la operator. Pe operator il doare-n basca.

#3
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.04.2015
Sunt pe prepay? Daca da,trebuie credit pentru sms international.

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAlxMih, on 05 aprilie 2021 - 21:06, said:

Sunt pe prepay? Daca da,trebuie credit pentru sms international.

Omul a zis că a fost taxat. Problema e de la Apple, pentru că până la urmă nu văd ce ar putea face operatorul. Din anumite motive (tipic Apple) nu toți operatorii sunt suportați însă nu există un motiv tehnic, legăturea cu Apple făcându-se cum se face la orice messenger, prin conexiunea de date.
LE: Vina operatorului poate fi doar dacă acel SMS trimis nu ajunge. Și aici e greu de dovedit dacă Telekom nu îl trimite sau Apple nu îl recepționează. În principiu aș reclama la ANCOM (sau ANPC, la o adică) pentru că Telekom nu rezolvă niciodată astfel de probleme.

De fapt, probabil că acesta e motivul pentru care nu toți operatorii sunt suportați de Apple, interconectarea pe SMS.

Edited by benis, 05 April 2021 - 21:26.


#5
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Am abonament.. oricum pe mine m-a expediat repede duduia de la RC, parea chiar ca am deranjat-o. In fine.. Nu stiu daca ancom or sa faca ceva in sensul ca operatorul nu este obligat sa ofere asa ceva cred.. Vorba colegului, nu se stie dacă e problema ca nu ajunge sms ul sau ca nu se trimite.. desi sunt taxat la cateva minute cu un sms nou.. Poate are vreun coleg vreo idee si daca stie cineva o adresa de mail pt telekom sa pot raporta si eu situația. In alta ordine de idei, Telekom are carrier bundle pe iPhone si nu se poate activa, iar pe digi care nu are, se poate activa.. iar la operatorii de doamne ajuta (oro, vdf) merge inclusiv fara sms internațional

Edited by vince085, 05 April 2021 - 22:00.


#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Si la VDF si ORO tot cu SMS se activeaza, doar ca ei nu taxeaza SMS-urile alea.

Am 2 iPhone pe Telekom si functioneaza iMessage si FaceTime -> deci de la operator functioneaza.

Daca te-ai portat de curand (nu ne-ai spus de cand) poate fi (a) nu s-au finalizat rutarile intre operatori sau (b) ceva problema in Telekom cu rutarile interne. Deschide un tichet de deranjament la Telekom in care spui ca te-ai portat si nu functioneaza corect trimiterea/primirea de SMS. Trebuie sa verifice exact si sa vada daca este de la ei sau trebuie sa rezolve intr operatorul vechi si Telekom.

View Postbenis, on 05 aprilie 2021 - 21:25, said:

De fapt, probabil că acesta e motivul pentru care nu toți operatorii sunt suportați de Apple, interconectarea pe SMS.
Ba chiar nu astea sunt motivele (oricum Apple nu este carrier ca sa se interconecteze pe SMS sau altceva). Motivul este unul de certificare, adica in stilul Apple: este motiv de bani care trebuie platiti catre Apple :-)

#7
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Am o luna jumătate de cand sunt portat, primesc sms uri de la banca, facebook si alte servicii cu 2 factor.. O sa fac ticket maine cum ai spus. Poate iti funcționează pentru ca le aveai deja activate, daca poti sa il inchizi si sa l deschizi iar sa vezi daca merge, m ai ajuta mult. Multumesc.

Edited by vince085, 05 April 2021 - 23:05.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incearca si resetare completa la telefon.

#9
ichimrazvan

ichimrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 24.08.2009
http://telekomro.cus...m-romania-mobil
pune-ti simul intr-un telefon cu android pentru schimbare/ corectare
cel mai probabil centrul de mesaje nu este setat

#10
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Încercat amândouă. Nu poți seta manual centru de mesaje și doar ce am avut ieri sim ul într-un android. Intre timp am mai vorbit cu un prieten, are aceiasi problema cu numar neportat de telekom..

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Vezi daca ai serviciul international activat. Poti sa suni la numere din strainatate? Orice fel de numere.
Nu conteaza neaparat ca poti receptiona sms-uri (decat pentru confirmarea corectitudinii centrului de mesaje setat), important este sa poti trimite si international in cazul iMessage, pentru acea activare initiala.

#12
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Il am activat.. oricum banuiesc ca daca nu mergea, nu eram taxat pentru mesajul international. Nu stiu la ce numar international sa sun sa incerc :))

Edited by vince085, 06 April 2021 - 07:49.


#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009

 vince085, on 05 aprilie 2021 - 23:02, said:

Am o luna jumătate de cand sunt portat, primesc sms uri de la banca, facebook si alte servicii cu 2 factor.. O sa fac ticket maine cum ai spus. Poate iti funcționează pentru ca le aveai deja activate, daca poti sa il inchizi si sa l deschizi iar sa vezi daca merge, m ai ajuta mult. Multumesc.
Am facut rapid chestia asta pe ambele numere (ca idee unul este portat si unul este activat ca numar din reteaua Telekom) si al ambele a functionat ok.

Vezi daca rezolvi cu reclamatia scrisa. In plus verifica ce spunea colegul mai sus daca ai activat serviciul international ca sa poti trimite mesaje (desi daca zici ca esti taxat pe factura pentru mesajele trimise inseamna ca e activat).

Uite aici mai multe tips&tricks; vezi daca vreunul functioneaza in cazul tau:

https://appletoolbox...ion-how-to-fix/

#14
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Am sunat la RC din nou sa fac sesizare cum a zis colegul de mai sus, am zis si ca nu pot apela internationale si mi-a dat o resetare dar tot nimic..

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca ai bifata optiunea "dezactivare acces internațional", incearca si fara ea. Implicit e on.

Attached File  Screenshot_2021-04-06-09-40-38-607_ro.telekom.myaccount.jpg   57.42K   53 downloads

Edited by MembruAnonim, 06 April 2021 - 08:42.


#16
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006
legat de imessage...tine numai de apple.dupa update'ul la ios 12 s'a dus totul in cap.si nu e situatie care afecteaza numai telekom..daca citesti pe reddit o sa te ingrozezti de cati operatori sint afectati

#17
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,647
  • Înscris: 06.03.2004
La noi Orange, Vodafone si Digi nu au nicio problemă cu activarea.

#18
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015

 MembruAnonim, on 06 aprilie 2021 - 08:41, said:

Daca ai bifata optiunea "dezactivare acces internațional", incearca si fara ea. Implicit e on.

Screenshot_2021-04-06-09-40-38-607_ro.telekom.myaccount.jpg

Am verificat, e inchisa si am zis si la rc sa mi activeze apeluri internaționale.

Edited by vince085, 06 April 2021 - 11:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate