Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum conving motanelul sa manance bobite?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMizu, on 05 aprilie 2021 - 14:52, said:

Pui problema gresit, ar trebui sa intrebi daca exista vreo marca sanatoasa de bobite.

O sa fiu succint, ca am obosit sa tot repet asta.

Pisica e un animal strict carnivor si isi ia necesarul de lichid din hrana, originand din desertul Orientului Mijlociu. Din cauza asta pisicilor nu le prea place sa bea apa.

Bobitele au 10% umiditate. Asta la motani pune probleme mai mari decat la femele, se ajunge la blocaj urinar.

A doua problema cu bobitele e ca daca te uiti pe eticheta cu ingrediente vei vedea multe cereale si proteine din surse vegetale, iar carnea e putina si din surse incerte. De ce ar manca un animal carnivor porumb?

Mai departe studiezi tu. Vezi in semnatura mea ca am un link catre o mancare foarte buna pentru pisici. Daca vrei sa combini si cu boabe intra in meniu si cauta hrana uscata fara cereale, citeste lista de ingrediente. Recomand Applaws/Feringa/Purizon/WildFreedom.

RC si Hills sunt mai ok decat Whiskas, dar nu cu mult. Hrana asta produce in timp cancer si alte afectiuni ce pot fi evitate hranind corect pisica.

Introducerea unui nou tip de mancare se face gradat pe durata a 1-2 saptamani.
Stiu toate astea Mizu.. am mai citit posturile tale. Nu vreau sa te enervez dar motanul meu are o mare durere in dos de cat de sanatoase sunt bobitele. Daca nu-i plac nu mananca. Eu sunt dispus sa incerc orice bobite numai sa le manance. nu coteaza daca sunt ceva mai scumpe....

#20
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostIceman73, on 05 aprilie 2021 - 12:09, said:




MI-e mila de el sa-l las nemancat.. si asa nu e un grasan .. nu vreau sa-i fac rau...Bobitele totdeauna am luat kitten cu exceptia Purina...

Probabil si a dat si el seama de asta si acționează in consecinta.
Dacă alternativa la bobițe ar fi să vâneze soareci și vrăbii/guguștiuci si ar reconsidera părerea si le ar aprecia mult mai mult.
Nici tu nu ai mânca pesmeți cu apa daca ai avea la dispoziție mâncare gătită...

#21
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostIceman73, on 05 aprilie 2021 - 12:20, said:

E vreo marca mai "gustoasa" de bobite?

Dar nu știu dacă ar trebui să gândești în termenii ăștia.

Câinii și pisicile nu mănâncă boabe dacă au la dispoziție mâncare umedă. Și altă treabă, cel puțin la câini, eu n-am văzut pe vreunul să refuze mâncare cu ton sau sardine, în detrimentul oricărui tip de mâncare comercială. Ei cred că se ghidează mai mult după miros, de-asta mâncarea umedă e preferată, pentru că degajă un miros mai puternic.

Papilele lor gustative sunt destul de primitive în comparație cu cele umane. Ei nu gândesc așa mult în termeni de "gustos", cum o facem noi, pentru ei e foarte posibil ca o carne de pui să aibă cam același gust cu carnea de vită. Așa că nu prea ai șanse să găsești bobițe universal "gustoase". Dacă nu îi lași alternativă, va mânca boabe. Nu pățește nimic pisica dacă sare peste vreo două mese.

#22
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Al meu se invatase pe carne si conserve.
Am luat bobite cu gust de peste, nu prea ii plac.
Asa ca am incercat bobite cu gust de pui si curcan.

Si tot asa ii plac alea mai micute ca marime.

Daca vrei sa manance boabe trebuie sa-l lasi nitel fara mancare.
Daca are alternativa gustoasa nu o sa se atinga de boabe.
Eu pe al meu la inceput l-am invatat cu boabe inmuiate in mancare.
Si ete ca s-a obisnuit si mananca si boabe.

#23
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007
Al meu are 3 ani si vreo 6kg.
Seara primeste 1/2 de pliculet Wiskas Creamy SOUP si un bol cu boabe Kanagan cu somon amestecate cu Purina Coat and hairball.

Atat, nu mai primeste alta mancare toata ziua.
MAnanca supa prima data si apoi, ziua urmatoare haleste si boabele. De pe la ora 16 nu mai are nimic in bol.

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostIceman73, on 05 aprilie 2021 - 11:57, said:

...
nu-i da nimic 2zile....
o sa rupa castronul cu boabe.

p.s. nu-i lasa boabele la discretie.

#25
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006

View PostFreddy12, on 05 aprilie 2021 - 14:15, said:

Cum sa manance doar un plic pe zi o pisica in perioada de crestere? Motanul meu are aproape 11 ani, deci e senior si rade trei plicuri pe zi.
@initiator: incearca royal canine digestiv . Pisica mea mofturoasa, in afara de plicuri, doar pe astea le accepta. Daca vrei sa-l dezveti de hrana umeda, nu-i da decat hrana uscata. Alta pisica de-a mea, prefera purizon. Fiind inca pui, are nevoie de mai multa proteina, deci incearca Purizon pui si peste. Sortimentul doar cu peste nu le-a placut sclifositelor.

Nu stiu. Fac si eu cum mi-a spus veterinarul.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostIceman73, on 05 aprilie 2021 - 14:51, said:


Da, pe asta l-am pus in lista, Freddy...Daca nu-i dau plicuri ma miorlaie de numai numai...cum sa il tin nemancat? nici nu ma gandesc.
Asa e si motanul meu, daca nu-i dau ce-i place lui ma miorlaie, apoi se urca pe ceafa si nu mai pleaca pana nu-i dau ce-i place lui. Dar e bandit, nu mananca mai multe zile aceeasi hrana. Acum e in faza cand refuza plicurile RC dar ii plac cele cu sos Purina. Cel mai mult ii plac conservele Applaws dar sunt prea scumpe si ii dau doar ocazional fiindca nu au adaus de vitamine. Pe mine m-a sfatuit medicul veterinar sa-i dau carne de vitel cruda, maruntita  o data pe saptamana.Sa-l vezi cum infuleca, de parca nu ar fi mancat de o luna...!

#27
krosah

krosah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.05.2011
fara mancare 2  zile dupa mananca pietre

#28
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
combina mancarea ..... incet incet cu bobite mai intaii sfaramate apoi intregi insa pe parcursul a 2 saptamani.

#29
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Da ieri i-am combinat un plic cu bobite Purina si le-a mancat - fara nazuri. Dimineata am facut acelasi lucru si nici nu s-a atins de ele.
Azi oricum nu a prea mancat vad....

#30
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Boabele sunt avantajoase doar pentru stapani,ca sunt ieftine si usor de dat animalelor.Mai mult,veterinarii sunt stricati ca alte categorii profesionale,dau sfaturi interesate.

#31
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
un sfat pentru viitor, dupa perioada de crestere: 2 portii/zi, fara bobite/mancare la discretie.

sa iti traiasca si sa te bucuri de el. Si el de tine :)

#32
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View Postirina2014, on 06 aprilie 2021 - 14:15, said:

un sfat pentru viitor, dupa perioada de crestere: 2 portii/zi, fara bobite/mancare la discretie.

sa iti traiasca si sa te bucuri de el. Si el de tine Posted Image

Multumesc pentru urare... dar daca ii dau doar doua plicuri mi-e sa nu ma trezesc ca mananca prostii pe afara.. ca vad ca acuma iese dimineata si nu prea mai intra pana seara.. (vine totusi la pranz sa manance)

#33
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Posted Image ce dragut Posted Image

intr-un fel, ai dreptate, dar pisicile sunt lacome si curioase: daca gaseste el pe afara ceva care ii trezeste interesul, o sa manance, oricum. Ceea ce e periculos!

LE: tot pt viitor, mai ales dupa castrare: motanii sunt predispusi catre a face nisip/pietre la rinichi. Trebuie supravegheat non stop, daca face pipi, sa nu se screama, sa nu faca cu sange etc. Depistate din timp, chestiile astea se pot tine sub control din dieta (cum spune vet-ul).

Edited by irina2014, 06 April 2021 - 14:37.


#34
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Tocmai a venit comanda si i-am pus intr-un recipient o mana de Purizon peste si pui.... le-a hapait instant....i-am mai pus si a mancat inca jumatate -- probabil s-a saturat.... sa vedem daca continua.. fingers crossed Posted Image Posted Image

Edited by Iceman73, 16 April 2021 - 10:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate