Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum conving motanelul sa manance bobite?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Salut,
Am un motanel care tocmai a implinit 6 luni. Initial era super speriat de orice, acuma s-a transformat intr-o bestie dragalasa. Multumesc pentru incurajarile voastre de pe topicul anterior.
De cand l-am luat s-a hranit in principal cu plicuri de mancare umeda. Primeste de 3x pe zi RC sos sau jelly.
Are in permanenta un castronel cu bobite dar mananca doar asa daca nu mai are nimic atceva si numai gusta asa in scarba. De obicei nu se atinge.

Bobite am incercat whiskas - nu-i plac (la vet mi-a zis sa nu-i mai dau si sa trec pe RC) Am trecut pe RC dar nu prea se atinge de ele. Daca trec vreo 2 zile trebuie sa le arunc ca-si pierd mirosul si nici nu se mai uita la ele. Am incercat cu Purina si mai gusta asa din cand in cand. Am stiudiat apoi reviewuri si am cumparat Hill kitten chicken. Parca i-am dat kkt sa manance. Le-a mirosit si a schitat gestul ala cu labuta cand isi astupa ce face la litiera.
Am observat ca manaca Dreamies cu o pofta de ii curge saliva din gura. Dar ii dau numai asa cateva (desi e un cersetor) ca alea sunt recompense.

Practic mancarea lui principala sunt cele 3 plicuri pe zi. Mai suplinim cand si cand cu cate un piept de pui fiert sau putin peste.
Cunoscutii imi spun ca normal ar fi sa manace bobite si sa suplineasca cu plicuri.
Ce sa mai incerc? Cum sa-l conving sa treaca pe bobite?Exista bobite asa mai moi cum sunt Dreamies?
Dati-mi si mie un sfat.. sunt incepator :))

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Ia nu ii da plicuri 2-3 zile sa vezi ce o sa rupa "bobitele"...

#3
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Inca e devreme sa-l treci total pe bobite si oricum daca nu-i plac nu incerca sa-l fortezi nelasandu-i alternativa.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,432
  • Înscris: 30.08.2017
Când știe că are alternativa mai bună, de ce să mănânce bobite?

Eu pe al meu îl am de la două luni, a primit și bobite și hrană umeda, astfel că s-a obișnuit cu ambele. Ii place mai mult hrana umeda, dar cum nu o primește tot timpul, se mulțumește cu ce are.

#5
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
cred ca exista si bobite mai mici, pt pisici < 1 an

#6
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View Postmirel3003, on 05 aprilie 2021 - 12:02, said:

Ia nu ii da plicuri 2-3 zile sa vezi ce o sa rupa "bobitele"...

View PostDDooGG, on 05 aprilie 2021 - 12:03, said:

Inca e devreme sa-l treci total pe bobite si oricum daca nu-i plac nu incerca sa-l fortezi nelasandu-i alternativa.
MI-e mila de el sa-l las nemancat.. si asa nu e un grasan .. nu vreau sa-i fac rau...Bobitele totdeauna am luat kitten cu exceptia Purina...

#7
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
La inceput "carcalete". Bobite cu pliculet.

#8
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
La asta nu m-am gandit.
E vreo marca mai "gustoasa" de bobite?

#9
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014

View PostIceman73, on 05 aprilie 2021 - 12:20, said:

La asta nu m-am gandit.
E vreo marca mai "gustoasa" de bobite?
Ai un mesaj privat din partea mea, vezi daca te ajuta.

#10
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
3 plicuri pe zi e prea mult pentru el. Unde sa mai incapa si bobitele? La varsta lui ar trebui cel mult un plic de hrana umeda. Incearca sa gasesti bobite ceva mai moi, nu foarte uscate, ca poate nu le mesteca bine si de aia nu-i plac. Pisicii mele ii dau bobite Junior marca Kaufland Favourites si le mananca de cand era mica. Dar nu primeste decat 2 plicuri mici (50g) de hrana umeda pe zi.

#11
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Eu as amesteca hrana umeda cu bobitele. La inceput un plic de hrana umeda cu o portie de bobite,cu timpul scazand cantitatea de hrana umeda si crescand cantitatea de bobite. O sa-i placa pana la urma. Sau pauza de hrana doua zile,si pe urma o sa guste si bobitele...Foamea este cel mai bun bucatar.

#12
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
incearca sa le umezesti putin sa devina hrana "umeda" si vezi poate merge

#13
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
Poti sa incerci: Purizon Kitten , Wild Freedom Kitten, Applaws Kitten. Pretul e asemanator cu RC dar calitatea e mai mare.

Al meu le-a incercat pe Purizon Kitten si Wild Freedom Kitten si i-au placut dar am ramas la Purizon pt ca sunt mai ieftine putin, si mai micute,  si le devoreaza. Le prefera mancarii umede, am aruncat multe plicuri de mancare umeda pentru ca manca putin si apoi oxidau Posted Image

Poti sa iei punga de 400g initial sa vezi cum se obisnuieste cu ele. RC nu-i mai lua, nu sunt asa bune, cauta mancare cu continut mare de carne (macar 50-60% daca bugetul nu iti permite mai mult) si mic de cereale.

Pentru snack-uri eu as recomanda ceva din carne uscata, aici gasesti multe optiuni. Noi am optat pentru astfel de gustarele (Cosma in cazul nostru) pentru ca avem prieteni carora li s-au constipat pisoiul din cauza snackurilor care contin diverse fainuri. Al nostru nu a patit niciodata nimic de genul de la ele si are zile cand devoreaza si 20 de bucatele (noi avem casic, nici mini nici xxl)

#14
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View Postshinshy, on 05 aprilie 2021 - 12:51, said:

Ai un mesaj privat din partea mea, vezi daca te ajuta.

Multumesc ti-am raspuns :)

View PostHailztorm, on 05 aprilie 2021 - 13:01, said:

incearca sa le umezesti putin sa devina hrana "umeda" si vezi poate merge
Nu merge, crede-ma am incercat... zici ca ii dau otrava asa face :))))))))))))

View PostWhimsicalPeanut, on 05 aprilie 2021 - 13:06, said:

Poti sa incerci: Purizon Kitten , Wild Freedom Kitten, Applaws Kitten. Pretul e asemanator cu RC dar calitatea e mai mare.

Al meu le-a incercat pe Purizon Kitten si Wild Freedom Kitten si i-au placut dar am ramas la Purizon pt ca sunt mai ieftine putin, si mai micute,  si le devoreaza. Le prefera mancarii umede, am aruncat multe plicuri de mancare umeda pentru ca manca putin si apoi oxidau Posted Image

Poti sa iei punga de 400g initial sa vezi cum se obisnuieste cu ele. RC nu-i mai lua, nu sunt asa bune, cauta mancare cu continut mare de carne (macar 50-60% daca bugetul nu iti permite mai mult) si mic de cereale.

Pentru snack-uri eu as recomanda ceva din carne uscata, aici gasesti multe optiuni. Noi am optat pentru astfel de gustarele (Cosma in cazul nostru) pentru ca avem prieteni carora li s-au constipat pisoiul din cauza snackurilor care contin diverse fainuri. Al nostru nu a patit niciodata nimic de genul de la ele si are zile cand devoreaza si 20 de bucatele (noi avem casic, nici mini nici xxl)
Multumesc.. o sa incerc cu primele 2 ..ca vad ca Applaws sunt umai la 7 kg ...

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

View Postvarzeanu, on 05 aprilie 2021 - 12:52, said:

3 plicuri pe zi e prea mult pentru el. Unde sa mai incapa si bobitele? La varsta lui ar trebui cel mult un plic de hrana umeda. Incearca sa gasesti bobite ceva mai moi, nu foarte uscate, ca poate nu le mesteca bine si de aia nu-i plac. Pisicii mele ii dau bobite Junior marca Kaufland Favourites si le mananca de cand era mica. Dar nu primeste decat 2 plicuri mici (50g) de hrana umeda pe zi.
Cum sa manance doar un plic pe zi o pisica in perioada de crestere? Motanul meu are aproape 11 ani, deci e senior si rade trei plicuri pe zi.
@initiator: incearca royal canine digestiv . Pisica mea mofturoasa, in afara de plicuri, doar pe astea le accepta. Daca vrei sa-l dezveti de hrana umeda, nu-i da decat hrana uscata. Alta pisica de-a mea, prefera purizon. Fiind inca pui, are nevoie de mai multa proteina, deci incearca Purizon pui si peste. Sortimentul doar cu peste nu le-a placut sclifositelor.

Edited by Freddy12, 05 April 2021 - 14:18.


#16
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006

View PostFreddy12, on 05 aprilie 2021 - 14:15, said:

Cum sa manance doar un plic pe zi o pisica in perioada de crestere? Motanul meu are aproape 11 ani, deci e senior si rade trei plicuri pe zi.
@initiator: incearca royal canine digestiv . Pisica mea mofturoasa, in afara de plicuri, doar pe astea le accepta. Daca vrei sa-l dezveti de hrana umeda, nu-i da decat hrana uscata. Alta pisica de-a mea, prefera purizon. Fiind inca pui, are nevoie de mai multa proteina, deci incearca Purizon pui si peste. Sortimentul doar cu peste nu le-a placut sclifositelor.
Da, pe asta l-am pus in lista, Freddy...Daca nu-i dau plicuri ma miorlaie de numai numai...cum sa il tin nemancat? nici nu ma gandesc.

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,807
  • Înscris: 10.12.2006

View PostIceman73, on 05 aprilie 2021 - 12:20, said:

E vreo marca mai "gustoasa" de bobite?
Pui problema gresit, ar trebui sa intrebi daca exista vreo marca sanatoasa de bobite.

O sa fiu succint, ca am obosit sa tot repet asta.

Pisica e un animal strict carnivor si isi ia necesarul de lichid din hrana, originand din desertul Orientului Mijlociu. Din cauza asta pisicilor nu le prea place sa bea apa.

Bobitele au 10% umiditate. Asta la motani pune probleme mai mari decat la femele, se ajunge la blocaj urinar.

A doua problema cu bobitele e ca daca te uiti pe eticheta cu ingrediente vei vedea multe cereale si proteine din surse vegetale, iar carnea e putina si din surse incerte. De ce ar manca un animal carnivor porumb?

Mai departe studiezi tu. Vezi in semnatura mea ca am un link catre o mancare foarte buna pentru pisici. Daca vrei sa combini si cu boabe intra in meniu si cauta hrana uscata fara cereale, citeste lista de ingrediente. Recomand Applaws/Feringa/Purizon/WildFreedom.

RC si Hills sunt mai ok decat Whiskas, dar nu cu mult. Hrana asta produce in timp cancer si alte afectiuni ce pot fi evitate hranind corect pisica.

Introducerea unui nou tip de mancare se face gradat pe durata a 1-2 saptamani.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008

View PostMizu, on 05 aprilie 2021 - 14:52, said:

Pisica e un animal strict carnivor si isi ia necesarul de lichid din hrana, ...pisicilor nu le prea place sa bea apa.
Motanul meu nu stia asta, bea apa zilnic. Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate