Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Orange Phone Credit - a disparut partial creditul

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
La inceputul lunii martie aveam ~30 euro, am reincarcat cu 4 euro iar ieri am observat ca mai am doar 11 euro. Ultima achizitie a fost in iulie 2019, deci nu am depasit cele 24 de luni dupa care se pierde creditul.
Am discutat ieri pe chat cu un operator, n-a putut sa verifice istoricul Phone Credit dar mi-a spus ca o sa fiu contactat telefonic.
Astazi am primit un apel, mi s-a spus ca intr-adevar a fost o eroare si o sa faca o sesizare mai departe... birocratie tipica.
Apoi am primit al 2-lea apel, alt operator, care mi-a spus ca am pierdut creditul pentru ca nu am reincarcat cu minim 6 euro, desi pe site scrie:
"Bonusul se pierde în urmatoarele situații :
- nu s-a făcut o reîncărcarcare lunară. Termenul maxim pentru reîncărcarea contului PrePay este sfârșitul lunii următoare ultimei reîncărcări
- expira creditul cumulat acesta fiind valabil 24 luni de la acordare"


Eu inteleg ca trebuie sa reincarc lunar, nu este mentionata nicaieri suma de 6 euro. Bonusul se acorda pentru reincarcari de minim 6 euro, deci in martie nu trebuia sa primesc bonus, nu sa pierd creditul.
Apoi, de ce am pierdut partial creditul si nu total? Am intrebat operatoarea dar a zis ca nu stie de ce, e o eroare, dar a spus ca nu poate sa ma ajute si ca o sa transmita feedback-ul meu.
Deci algoritmul functioneaza dupa alte reguli decat cele mentionate pe site, nu stiu nici ei de ce am pierdut doar partial creditul, dar nu investigheaza situatia si nici nu-si repara greseala.

Ne miram de birocratia si indiferenta de la stat dar e acelasi lucru si la Orange, a fost nevoie sa discut cu 3 operatori, au constatat eroarea dar n-au fost interesati sa o repare.
Nu e vorba despre suma, e modica, dar daca sunteti interesati de Orange Phone Credit e bine sa stiti ca algoritmul interpreteaza diferit conditiile de pe site.

Edited by biker17, 05 April 2021 - 10:47.


#2
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Faci o reclamatie scrisa (cu numar de inregistrare). Ti se raspunde la ea. Daca tot esti nemultumit poti intreba la ANPC sa verifice si ei daca este corect.

Altceva nu poti sa faci (eventual sa penalizezi operatorul prin portare, dar fiecare o sa aiba "scapari" mai mult sau mai putin similare :-)

#3
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 biker17, on 05 aprilie 2021 - 10:46, said:

La inceputul lunii martie aveam ~30 euro

Si eu am avut 40. Si i-am pierdut pe toti. Oricum nu poti face nimic cu ei. Teorie de marketing.
Cica pot doar sa-i folosesc sa cumpar un telefon petarda Orange (512 Mb ram), ba sa-mi mai fac si abonament...

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.12.2004

 biker17, on 05 aprilie 2021 - 10:46, said:

La inceputul lunii martie aveam ~30 euro, am reincarcat cu 4 euro iar ieri am observat ca mai am doar 11 euro.
Plateai abonament 17 luni la digi cu banii astia, chiar nu mai e nici un motiv sa stai la jepcarii francezi, digi companie romaneasca are acum acoperire peste tot inclusiv 2G

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trebuie sa incarci in fiecare luna cu minim 6 euro, orice reincarcare sub suma asta te face sa pierzi bonusul asta.

#6
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

 MembruAnonim, on 05 aprilie 2021 - 11:29, said:

Trebuie sa incarci in fiecare luna cu minim 6 euro, orice reincarcare sub suma asta te face sa pierzi bonusul asta.
Pe site scrie ca trebuie sa reincarci lunar punct, nu e specificata valoarea minima.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ia arata-ne si noua cum citesti
https://www.orange.r...unt/phoneCredit

#8
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 biker17, on 05 aprilie 2021 - 11:33, said:

Pe site scrie ca trebuie sa reincarci lunar punct,

Nu. Pe site scrie ca: "Bonusul se acordă pentru reîncărcări de minimum 6 euro credit"
Deci nu scrie ca se acorda la o singura incarcare de 6 euro,  ca scrie ca-i pentru reîncărcări de minimum 6 euro. Deci sint mai multe si nu una singura.

Ai dreptate cind spui ca nu-i ceva clar, dar daca faci o analiza pe text, se deduce ca trebuie lunar sa reincarci cu 6 euro.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Eu văd că acum scrie că e minim 6 €
Attached File  IMG_20210405_133147.jpg   128.86K   43 downloads

#10
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
Bonusul se acorda pentru reincarcari de minim 6 euro (deci in martie nu trebuia sa primesc bonus) dar asta nu implica pierderea creditului acumulat. Voi faceti referire la regula pentru acordarea bonusului, eu am contestat regula pentru pierderea creditului acumulat.

Edited by biker17, 05 April 2021 - 19:58.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Mi se pare că e clar aici. Nu?
Attached File  IMG_20210406_074403.jpg   158.94K   37 downloads

#12
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
Hai sa explic altfel: daca nu indeplinesti conditia pentru alocarea bonusului intr-o anumita luna, asta inseamna ca pierzi toate bonusurile?
Daca e asa, de ce mai scrie si "Fiecare bonus alocat are valabilitate de 24 luni"?

Apoi, de ce am pierdut doar 19 euro si nu toate bonusurile?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 biker17, on 05 aprilie 2021 - 10:46, said:

Astazi am primit un apel, mi s-a spus ca intr-adevar a fost o eroare si o sa faca o sesizare mai departe... birocratie tipica.
Apoi am primit al 2-lea apel, alt operator, care mi-a spus ca am pierdut creditul pentru ca nu am reincarcat cu minim 6 euro,
Mai suna, poate primești și al treilea apel.

#14
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Ceva s-a-ntâmplat…
Am constatat că dispărut Phone Credit-ul de pe două cartele prepay deodată.
Au schimbat/anulat facilitatea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate