Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ceva nu este in ordine cu glicemia

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
mariovrs, acuma na, medicu stie ca 95 % din copii mostenesc bolile cronice ale parintilor de sex opus, si asta am constatat si eu la multi, de aia m-a trimis la test, si din pacate...l-am cam picat oficial, nu stiu ce ipohondrie e asta !
Atunci hai sa invalidam toate standardele de diagnostic la toate bolile, ca e ipohondrie.
Ipohondrie e cand doar ai impresia ca ai probleme si te duci aiurea la medici.

De ex daca sa zicem ca aveai glicemia sub 100 mereu dimineata la 3 teste diferite, daca la glucoza iti iesea bine si pe nemancate si la 1-2 ore, atunci da, era aiurea sa te trimita iara. Si daca atunci tot o tineai ca ai problema, era ipohodrie.
Ca apoi sa ti-o iei..cand nu te duci la medici si se agraveaza si apar probleme mari, ca asa au facut unii "aaa lasa domne, ce sa caut eu la doctor, n-am nimic", desi le iesise 110-115 glicemia cu un timp in urma, medicu zicea. Si dupa 2 ani s-a trezit cu 370 ! S-au dus la medic de rau ce le era, ca altfel nu se duceau. Adica cu alte cuvinte zicea ca multi nu se ingrijesc, neglijeaza.
Da, oricum ajungea acolo la 370 ala ca boala avansa, si daca se ducea la medic, insa macar se trata, tinea sub control, insa asa, deja corpul lui i-a fost atacat intr-o oarecare masura.

Omu facutse anual analizele uzuale si n-a dat importanta.

adisz, anaerobe exercitii se refera colegul la efortul muscular, nu sunt toxice deloc, se fac ptr sa arati cat de cat frumos fibrat, nu trebe sa ai muschi cat casa insa.

DDooGG, acuma si tu, miscare e miscare, cand nu se face se zice ca nu se face, cand se face, se zice ca ori nu e buna aia ori ca nu se face nu stiu unde.
Faceam si mult aerobic ! Faceam doar de 3 ori pe saptamana cate o ora anaerob, restul aerob.

#20
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Of, iti zic inca o data . Fara o disciplina pe termen lung in alimentatie esti pe drumul gresit!  Degeaba faci tu sala daca bagi zahar in nestire! Degeaba te informezi asa mult daca vezi doar ce vrei. Clar pancreasul tau e depasit de situatie, mai ai si componenta genetica ce nu iti e favorabila. Nu te pacali singur, unii diabetici chiar au scadere ponderala chiar de au aport mare de calorii, e un semn clasic de boala! Opreste - te cat mai e ceva de salvat!  E o boala perfida, poti intra in coma , poti orbi, dar cred ca stii cate alte probleme da diabetul. Daca aveai 80 de ani, treaca mearga, dar de ce sa ajungi la probleme grave. Pt niste clatite cu nutella. Pe bune, merita? !

#21
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Salutare, ce știți despre fasole în relație cu diabetul? Ați auzit să crească glicemia? Am citit că dimpotrivă, ajută la scăderea glicemiei.

#22
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
SharonCollins, da, merita ptr niste clatite, adica altii de ce sa manance si io nu ? Mi se pare aiurea chestia asta. Vroiam doar sa aflu poate era altceva, dar oricum nu aveam de gand sa fac vreo concesie la mancare. Las-o dracu de viata ca aia nu, aia nu, aia nu, pai ce facem ? Orbesc, iau ceva si ma duc dracu si aia e, dar am trait pana atunci.
Adica sa-mi iau si asta pe langa altele care nu le am, ar fi chiar nesimtire din partea mea. Nu e ca le am pe toate si nu mai conteaza asta.

Nu am bagat tone de zahar, am avut zilnic o medie de carbo 250 g si asta un an intreg, deci cat se poate de normal ptr un om, nu am sarit calul, si din astea 250 g, majoritatea nu erau zahar, erau glucide din mancare si amidon din paine.
Prietenului meu care e mai mare ca mine cu 13 ani i-am dat de toate, si gogosi cu dulceata, si clatite si ce vrei tu cand venea, si i-am luat glicemia, cum o intorceai, iesea f buna, si e sedentar, da meditatii la mate, are si 10 kile in plus fata de cat trebe fata de mine care am unul in minus. Si mancam si eu in aceasi timp aceiasi cantitate, si mie ieseau ca dracii valorile. La mine la o ora era 228 deci peste 155, la el 137, la 2 ore la mine era 160 deci peste 140, la el era 101.
Deci nici chiar asa, ca nu-s nici eu ciuca batailor.
Oricum apreciez intentia ta ca ma inveti de bine, asta clar, nu te condamn ptr sfat, doar am comentat.

Scadere ponderala nu ai decat daca ai glicemii f mari peste 350-450 cu deficienta f mare de insulina sau absenta totala, nu e cazul meu, daca sar Kcal ma ingras ca la carte.

onisifor12, fasolea nu urca cine stie ce glicemia, mama cand mananca macare de fasole ii e f okey ca diabetica. De ex fasolea boabe are 8-9 % carbo aia la cutie prefiarta, deci putin. Insa trebe sa testezi cum e la tine, cat e la 1 si la 2 ore dupa masa cu fasole si vezi ce valori ai.
Nu scade glicemia, asta e f clar, ca n-are cum daca are carbo, o urca intr-o oarecare masura.

Edited by MinettoMatoi, 06 April 2021 - 15:52.


#23
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostMinettoMatoi, on 06 aprilie 2021 - 15:42, said:

trebe sa testezi cum e la tine
vezi ce valori ai
Speculați că este vorba despre mine. Vă înșelați. Am pus o întrebare obiectivă. Haideți, să rămânem obiectivi.

View PostMinettoMatoi, on 06 aprilie 2021 - 15:42, said:

Nu scade glicemia, asta e f clar, ca n-are cum daca are carbo, o urca intr-o oarecare masura.
http://www.medicina-...tru-diabet.html
https://www.saweshea...eta-recept.html
https://www.farmacia...u-diabet-tip-2/
https://evz.ro/opt-a...mia-813749.html
https://stopdiabet.m...sole-si-legume/
https://ro.iliveok.c...9490i89265.html
https://www.eva.ro/s...icol-27805.html
https://rum.diabetic...abet-2-tipa.htm

#24
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Si daca ar fi vb de tine, nu ar fi o problema, oricum raspunsul e acelasi.
Nu conteaza ce scriu aia acolo, cont practica ! Se ia glicemia inainte de masa, se mananca mancare de fasole sau ce vrei tu fasole fiarata sau ce ofi, si apoi se la glicemia la 1 si 2 ore, si vedem daca scade, creste sau ramane la fel, e f simplu.
Si da, am zis sa testezi tu ca sa vezi cum e real, cu un glucometru e usor.

#25
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Nu contează ce scriu ăia acolo, dar contează ce scrieți dumneavoastră aici? E clar.
Am adresat o întrebare obiectivă, de ce vă încăpățânați să speculați din moment ce v-am confirmat că vă înșelați?

Edited by onisifor12, 07 April 2021 - 22:41.


#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postonisifor12, on 07 aprilie 2021 - 22:41, said:

Nu contează ce scriu ăia acolo, dar contează ce scrieți dumneavoastră aici? E clar.
Am adresat o întrebare obiectivă, de ce vă încăpățânați să speculați din moment ce v-am confirmat că vă înșelați?
Conteaza ce scriu eu aici, ca poti proba ca am zis asa cum ti-am zis ! Si vei vedea ca ce zic ei acolo e fals, e f simplu. Mergem pe fapte.
Si dupa ce probezi o sa vezi care scrie bine, eu sau ei. Asa ca..do it daca vrei sa afli, daca nu, aia e, inseamna ca nu vrei sa afli adeverul la intrebarea ta.
Si daca ai fi tu in cauza, ti-ar fi rusine ca ai vrea sa testezi fasolea cum se comporta pe glicemie ? Zic la o adica, daca zici ca nu ptr tine, asa e, am inteles, insa ziceam la o adica.

Edited by MinettoMatoi, 08 April 2021 - 17:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate