Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ceva nu este in ordine cu glicemia

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Eu m-am documentat mult in domeniu dar totusi nu prea inteleg ce e la mine.
Am facut testul cu glucoza, deci valorile normale sunt asa:

Bazal - sub 100
La 30 min sau o ora dupa glucoza sub 155
La 2 ore dupa glucoza sub 140
La 3 ore sa fie sub 100

Toate bune si frumoase, dar la mine a iesit asa:

Bazal -       106    nu e sub 100
La 30 min - 117
La 1 ora -   139
La 2 ore -   152    nu e sub 140
La 3 ore -   136    nu e sub 100

Pai pancreasu ala ce face ?! Cand vede la o ora 139 trebe sa bage repede insulina si sa coboare, ea a urcat mai departe !
In 2007 am facut si a dat mult mai bine.

La 30 min  - 155   cum a vazut ca a urca, a bagat repde insulina asa cum trebuie
La 1 ora - 111
La 2 ore -   88   pai asa da !

Amt tot observat in timp o deteriorare a glicemiilor...am facut si insulinemia si Peptidul-C si nu e relevant, adica sa vedem cu ce vine pancreasu ca sa coboare glicemia. Nu vede si el ca aia urca ?! Doarme ? Nu ne dam seama daca baga cat trebuie sau nu.
Mama are diabet si peptidul si insulina i-au iesit in range desi avea 117 bazalul deci peste suta adica neokey pe nemancate.

Totusi hemoglobina glicata e 5 deci f buna, dar am citit ca nu conteaza, daca testul de glucoza nu iese bine, sunt probleme.

Ce parere aveti ? Ma duc catre diabet ?! Eu asa cred.
Greutatea e f buna, deci 68-69 Kg la 1,7 m, deci nu asta e problema, culmea.
In 2007 eram cu 13 kile mai gras ! Si a iesit mult mai bine.
Nu de alta dar eu sunt cu dulciurile, nu-s genu sa stau pe restrictii o viata.

Edited by MinettoMatoi, 04 April 2021 - 11:17.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Atunci suporți consecințele. Vrei excese fără urmări? În viața totul se face cu măsura cea mică.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Atunci baga dulciuri.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 MinettoMatoi, on 04 aprilie 2021 - 11:11, said:

Pai pancreasu ala ce face ?!


Face si el ce poate,saracul.
Vorba aia,daca nu-ti convine,schimba-l.

ps.
A,si nu mai fi asa de paranoic.Lasa-le incolo de masuratori.Traieste cumpatat si vei trai mult si bine.

Edited by adisz, 04 April 2021 - 12:57.


#5
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
De ce vrei tu să avem pareri noi, nistw useri anonimi de pe un forum si nu intrebi un medic ?
Sigur, sunt si useri medici aici, dar nu mai bine e să întrebi unul specializat in diabet ?


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
pana la diabet, e cale lunga!
redu din dulciuri si din grasimi, nu drastic, si mareste efortul!

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
DaniMMM, n-are nici o leg, stiu n oameni care sunt si grasi si n-au nimic, si sunt si mai in varsta cu vreo ceva ani.
Vecinu meu de langa usa are 1,7 m, 57 ani, are 150 kile (bea la coca cola cu zahar de nu mai poate), e sedentar, si mereu are glicemia intre 80 si 85 bazal, eu nici cans faceam sala nu aveam asa, aveam 99 ! Si nu doar el.

DarthBane, pai la medic ma duc sapt viitoare cu rezultatul, ca doar el m-a trimis, dar am zis sa cer si alte pareri dati fiind ca aici pot fi si medici.
E clar ca asa la prima vedere clar sunt probleme, ca asta as zice si eu altuia, si mereu am spus celor in cauza despre subiect cand au intrebat, insa banuiesc ca pot fi si alte cauze, desi cam constanta e treaba, nu e doar odata.

Adisz, medicul mi-a dat sa fac masuratori, stie ca mama are diabet si a zis "si dumneata..la puricat..fa asta, aia aia..se poate face si acasa orientativ testul cu glucoza sau cu 150 g paine alba ca sa ai 75 carbo".

#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 MinettoMatoi, on 04 aprilie 2021 - 13:40, said:

Vecinu meu de langa usa are 1,7 m, 57 ani, are 150 kile (bea la coca cola cu zahar de nu mai poate), e sedentar, si mereu are glicemia intre 80 si 85

Is pline cimitirele de sanatosi din astia de-o majă jumate decedati subit. "Si era sanatos, muica, nici la doctor n-a mers!".

#9
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Odata ce faci analize , adio viata relaxata , te manca grijile ( chiar si cele nefondate ).

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mestere, ce e greu de priceput: redu dracu din dulciurile alea, preferabil elimina-le complet si mai fa putina miscare in plus. Glicemia o sa scada dupa cateva luni.

#11
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Sunt aici si medici omule, e clar...
La mine pe scara blocului stau 3 medici, un ortoped, un ORList si un oftalmolog.
Mama are si ea diabet, dar eu n am întrebat pe niciunul dintre vecini ce părere au despre fluctuatiile ei de glicemie deși suntem, nu prieteni, dar buni vecini.
Efectiv nu văd la ce ar folosi.
Idee ar avea fiecare, nu zic nu, dar ar fi penibil sa i zici diabeticianului curent ca domnul medic ortoped X a opinat că poate fi din motivul cutare...

#12
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008

 MinettoMatoi, on 04 aprilie 2021 - 13:40, said:


Adisz, medicul mi-a dat sa fac masuratori, stie ca mama are diabet si a zis "si dumneata..la puricat..fa asta, aia aia..se poate face si acasa orientativ testul cu glucoza sau cu 150 g paine alba ca sa ai 75 carbo".

Daca glicemiile alea sunt facute acasa pe aparat nu sunt foarte concludente in cazul tau.
Pentru aparatele de glicemie se accepta o marja de eroare de +/- 20% fata de rezultatul de laborator.
Astfel ca la o glicemie reala de 100 daca aparatul se incadreaza intre 80-120 e considerat eficient.
Valorile tale desi mai mari nu sunt foarte concludente, se pot incadra in marja de eroare a aparatului. De aceea e foarte bine ca mergi la medic sa iti dea sa faci analize de laborator.

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Da,dar analizele de laborator le faci cam o data la 12 luni.
Sunt concludente?Eu zic ca nu.
S-ar putea ca fix la data analizei,rezultatul sa fie excelent sau dezastruos,cu medicatia de rigoare.Este concludent?Eu zic ca nu.
Masuratorile pe aparatul casnic sunt facute ca sa linisteasca (sau nu) ego-ul.Si de foparte multe ori corespund cu analizele de sange.Paradoxal?Eu zic ca nu.
In cazul diabetului.nu este un secret,totul tine de metabolism,de cum este dizolvat zaharul in organism,de la tara vorbind.
In orice caz,trebuie un pic de atentie la ce,cat si cand mananci.In rest,lasam Mama Natura sa-si continue treaba Posted Image

Edited by adisz, 04 April 2021 - 19:25.


#14
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 07.04.2017
Pai tu vrei sa ai rezultatele la analize din 2007? Ai alta varsta, organele se uzeaza rapid cand faci excese...mai ales cand stii ca ai in familie aceasta boala! Lasa naibii alea 10 clatite si cozonacul intreg!Fa miscare zilnic, lasa te de fumat daca fumezi si taie drastic din caloriile alea goale!



#15
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
DDooGG, nu imi fac prea mult griji ca nu prea ma intereseaza, tehnic eram curios mai mult ce se intampla, imi place sa stiu chestii, sunt documentat cam de 10 ani pe domeniu, insa totusi aici imi scapa ceva.

Imi scapa ptr ca nu prea seamana cu, cazurile clasice. Ptr ca la lab cand s-a lua Peptid C si insulina arata ca pancreasu sare serios cu insulina la testul cu glucoza, aici e aici. Chestie care la ceilalti care au probleme, se vedea o deficienta de insulina destul de clara. Am analizat protocoale de teste de toleranta la glucoza, am tot studiat in 10 ani astia, dar asa n-am prea intalnit pana acuma.

Rez la insulina nu este, ca una la mana am greutatea chiar putin sub, am facut si adiponectina care si aia a aratat ca rez la insulina nu e. Ca sa zici ca trebe mult mai multa insulina ptr aceiasi glicemie.

Friskey, cum sa las dulciurile daca-mi plac f tare ?! Vecinu mananca si dulciuri si sucuri cu zahar bea, de a ajuns a 150 kile si are glicemiile f bune, n-are nici o legatura.
Cand iau un baton din ala alb de paine asa cald putin crocand, si cand pun nutela pe el, mor, nu alta de bun ce e.

DarthBane, vrei sa-ti zic o chestie ? Ca uneori altii care nu-s medici au dat mai bune opinii, depinde de experienta, documentat in domeniu si mai ales de interes !
Sa-ti zic, in 2015 am fost la un medic, i-am dat valorile pe hartie, si l-am intrebat cat trebe sa fie la o ora, a zis ca nuuu conteaza la o ora. Dupa aia am zis "hai domne..totusi..de ce la unii sare la maxim 137 orice mananca, si la mine a sarit la 227 mai ales ca inainte nu sarea atat la o  ora.
Si zice "eeee...mmm...trebe sa fie sub 155".
Deci daca nu insistam eu ptr ca logic nu dadea, o tinea in prostie ca nu conteaza, e doar un exemplu. De aia trebe mai multe pareri, sti cum e, si de la un prost poti avea ce sa inveti.
Si in general unii care studiaza asa ei fara sa fie medici, o fac mai cu interes, ca o fac din pasiune, nu rutina zi de zi de te plictiseste.

ved3neu, da, cu aparatul stiu ca da erori, insa testul a fost facut in lab asta de acuma oficial cu glucoza, ala cu paine a fost acasa insa a cam dat tot pe acolo.
In lab a dat 152 la 2 ore, acasa mi-a dat 149.

SharonCollins, daaaa, sa las cozonacu ala bun si clatitele, nu merge.
Cu uzura te contrazic, stiu n oameni mai in varsta ca mine care au glicemii f bune, destui sunt si supraponderali si sedentari la birou.
Ba unu avea 80 ani si manca eugenii des, l-am intrebat ce glicemie avea, a zis ca peste 87 n-a aratat niciodata laboratorul. Era tatal unui vecin.
Iar de vecinu meu de 57 ani nici nu mai zic la 150 kile ale lui si la sedentarismu` lui, cu dulciurile lui, coca cola cu zahar a lui si tot bune le are.
Ca si la tensiune si dislipidemie, altii n-au nici la 85 ani desi mananca grasimi, altii au si fara sa manance.

De ex un antrenor de al meu de la sala avea 31 ani si participa la concursuri, deci se alimenta brici, avea 300 colesterolu in loc de sub 200.
Asta cu nu mai manca aia si aia nu e o solutie totusi, ca asta frustreaza, mai ales pe un papacios de fel.
Nu fumez slava domnului.
Miscare am tot facut, 6 ani de sala si tot nu prea erau in ordine glicemiile.
Faceam cate o ora ca lumea bicla acasa zilnic, plus efort muscular ca lumea.

Daca nu e alta cauza dupa cum concluzionez mai ales si dupe ce ati raspuns voi, atunci mi-am mostenit-o, ce sa zic, de la mama, 5 milioane de euro nu-mi lasa..imi lasa diabetu`, bine glumesc acuma, ca n-are nici o vina ca nu are bani de lasat, dar zic doar.
Dar parca nu-mi vine sa cred ca mi-am luat-o, mai ales ca diabetu se pupa cu papaciosi ca mine, ca nuca in pereti.
Mamei ii e ok ca ea n-a fost niciodata papacioasa, nu manca dulciuri nici inainte, nu manca mult.

Edited by MinettoMatoi, 05 April 2021 - 10:37.


#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 DDooGG, on 04 aprilie 2021 - 13:51, said:

Odata ce faci analize , adio viata relaxata , te manca grijile ( chiar si cele nefondate ).

Si asa...ajunge un ipohondru care bantuie toate spitalele si toate analizele vietii..
Mai gaseste si un medic dobitoc care-i baga in cap toate prostiile.. Ala e.

Edited by mariovrs, 05 April 2021 - 11:39.


#17
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 MinettoMatoi, on 05 aprilie 2021 - 10:35, said:


Miscare am tot facut, 6 ani de sala si tot nu prea erau in ordine glicemiile.
Faceam cate o ora ca lumea bicla acasa zilnic, plus efort muscular ca lumea.

Exercitii anaerobe , cele mai toxice . Exercitiile se fac afara .

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Anaerobe?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate