Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Ansamblul Avalansei8: Stalpi care nu ajung pana sus?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021
Daca acei pereti nu sunt structurali, nici acesta de pe colt nu este?

Attached Files



#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postviotl, on 04 aprilie 2021 - 09:31, said:

Probabil ca asa-i, treci pe langa el si zici ce misto e.
Pentru mine e clar, de azi ma uit altfel la blocurile astea...

am vazut (expertizat) cladri proietate si executate PERFECT si care erau efectiv rupte in 2.
am vazut jeguri care stateau sa cada de zeci de ani si vor mai sta asa 100ani fara nici o problema.

Edited by arg, 04 April 2021 - 09:36.


#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postarg, on 04 aprilie 2021 - 09:22, said:

aia sunt niste stalpisori pentru sustienre zizarie pereti inchideri. nu au rol in structura de rezistenta a cladirii.
au fost cofrati si rutnati ulterior grinzolor...
dupa cat de ingrijite sunt cofrajele, in spatiul ala vor turna un beton de injecte.
Am construit o casa si la vremea aia citeam tot ce-mi pica in mana. Nu sunt arhitect sau structurist, dar sunt inginer si pricep destul de multe lucruri care au legatura cu profesia mea.... E posibil ca tu sa ai dreptate dar am niste dubii. Stiu ca e un normativ mai nou care cere acesti stalpisori ca borduri la deschideri, tocmai pentru rezistenta. Am dubii mari ca solutia aleasa e acceptabila legal.

Da, din poza mare e clar ca au venit cu o modificare pentru caramizile alea. Chiar si asa nu stiu cat e de acceptabil.
Dar cand il vad pe ala de pe colt..... Si ala pare ceva umplutura, acolo pare sa fie o consola gen balcob, dar chiar si asa....
Pe bune, nu stiu cine ar cumpara ceva in blocul ala daca ar vedea pozele astea.

#22
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021

View Poststrongsss, on 04 aprilie 2021 - 06:50, said:

pune o poza cu toata cladirea pentru ca, la prima vedere, stalpii aceia nu par a avea rol in rezistenta cladirii.

Poza am pus-o aici: https://forum.softpe.../#entry27715623

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postviotl, on 04 aprilie 2021 - 09:37, said:

.... Stiu ca e un normativ mai nou care cere acesti stalpisori ca borduri la deschideri, tocmai pentru rezistenta. Am dubii mari ca solutia aleasa e acceptabila legal.
bardari, problema e ca seismul e o forta variabila orizontala, iar peretii din zidarie trebuiesc ancorati.
tot in P100 era o preverede ca peretii din zidarie nestructurali trebuie sa aiba un rost de cativa cm la partea superioara astfel incat cand caldirea se deformeaza sub actiunea sesismica sa nu se formeze mecanism de biela in peretele ala, ca se sparge si cade pe "sobolani". sau mai grav rupe stalpii si avariaza grav structura de rezistenta, (din cazuza ca structura nu lucreaza cum a fost proiectata)

View Postpestili, on 04 aprilie 2021 - 09:33, said:

Daca acei pereti nu sunt structurali, nici acesta de pe colt nu este?

acoperisul asta pare a fi adugat ulterior.

oricum problema acolo e acea rampa auto facuta in bataie de joc, e mult prea stransa.

Edited by arg, 04 April 2021 - 09:56.


#24
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ce sa zic... are ceva sens ce zici tu, si nu pare ca ai aflat asta de pe facebook.... dar eu tot n-as lua ceva in blocul ala.

#25
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
In 2013 am vrut sa cumpar un apartament intr-un bloc ce era in constructie (17 etaje). Nu mi-au inspirat incredere cei implicati (investitorul) in acea constructie si am renuntat...Am fost in vizita la cineva in acel bloc (de curand), terminat intre timp si...bietii oameni vroiau sa vanda si sa se mute...La coltul tavanului, se vedea cerul !!!  Era efectiv spatiu gol intre peretele exterior si tavan (etajul 1). Daca nu vedeam cu ochii mei, n-as fi crezut. Posted Image
...N-a fost la inceput, a aparut ulterior.

Edited by danpet, 04 April 2021 - 10:01.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View Postviotl, on 04 aprilie 2021 - 09:57, said:

Ce sa zic... are ceva sens ce zici tu, si nu pare ca ai aflat asta de pe facebook.... dar eu tot n-as lua ceva in blocul ala.

pe vremea aia inca nu aparuse facebook-ul

Edited by arg, 04 April 2021 - 09:59.


#27
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021

View Postarg, on 04 aprilie 2021 - 09:46, said:

bardari, problema e ca seismul e o forta variabila orizontala, iar peretii din zidarie trebuiesc ancorati.
tot in P100 era o preverede ca peretii din zidarie nestructurali trebuie sa aiba un rost de cativa cm la partea superioara astfel incat cand caldirea se deformeaza sub actiunea sesismica sa nu se formeze mecanism de biela in peretele ala, ca se sparge si cade pe "sobolani". sau mai grav rupe stalpii si avariaza grav structura de rezistenta, (din cazuza ca structura nu lucreaza cum a fost proiectata)

acoperisul asta pare a fi adugat ulterior.

oricum problema acolo e acea rampa auto facuta in bataie de joc, e mult prea stransa.

Am gasit normativul despre care spui aici:

https://www.mlpda.ro...P100_1_2013.pdf

Dar nu am gasit prevederea conform careia zidaria nestructurala trebuie sa aiba cativa cm deasupra: Am citit la 5.2.2.3. Condiții referitoare la componentele nestructurale pagina 26 si la Anexa E Componente nestructurale.

Nu stiu daca am facut bine.

#28
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
17 etaje in Ro? Unde, in ce oras?

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
asta?
https://en.m.wikiped.../Asmita_Gardens

#30
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
2 devete economie aici, 2 degete mai încolo ... asa se mai strange de cativa stalpi Posted Image
Se lasa spatiu, sa se tina doar in fier, pentru ca la cutremur sa se poata misca etajele individual, sa nu se faca prea mult praf cand cade blocul Posted Image

#31
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021

View Postarg, on 04 aprilie 2021 - 09:46, said:

bardari, problema e ca seismul e o forta variabila orizontala, iar peretii din zidarie trebuiesc ancorati.
tot in P100 era o preverede ca peretii din zidarie nestructurali trebuie sa aiba un rost de cativa cm la partea superioara astfel incat cand caldirea se deformeaza sub actiunea sesismica sa nu se formeze mecanism de biela in peretele ala, ca se sparge si cade pe "sobolani". sau mai grav rupe stalpii si avariaza grav structura de rezistenta, (din cazuza ca structura nu lucreaza cum a fost proiectata)


View Postpestili, on 04 aprilie 2021 - 11:01, said:

Am gasit normativul despre care spui aici:

https://www.mlpda.ro...P100_1_2013.pdf

Dar nu am gasit prevederea conform careia zidaria nestructurala trebuie sa aiba cativa cm deasupra: Am citit la 5.2.2.3. Condiții referitoare la componentele nestructurale pagina 26 si la Anexa E Componente nestructurale.

Nu stiu daca am facut bine.

@arg am rugamintea daca poti comenta putin pe baza normativului, nu regasesc partea boldata.

#32
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Stalpii aia au fost turnati dupa ce s-a turnat grinda care este peste ei.

Acolo e o problema din turnare - trebuiau sa foloseasca cofrag inclinat sus si asa se umplea cu beton si sub grinda.

E o metoda de turnare speciala folosita la consolidari de cladiri.

Aia pe santierul ala habar nu au de metoda asta de turnare.

Nici inginerii, nici meseriasii, nici proiectantul, nici nimeni.

E foarte CLAR cine a construit blocul ala cat de bine a facut-o.

Sunt foarte prosti toti aia care au turnat beton pe santierul ala.

Edited by -__-, 04 April 2021 - 13:44.


#33
pestili

pestili

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.02.2021

View Post-__-, on 04 aprilie 2021 - 13:38, said:

Stalpii aia au fost turnati dupa ce s-a turnat grinda care este peste ei.

Acolo e o problema din turnare - trebuiau sa foloseasca cofrag inclinat sus si asa se umplea cu beton si sub grinda.

E o metoda de turnare speciala folosita la consolidari de cladiri.

Aia pe santierul ala habar nu au de metoda asta de turnare.

Nici inginerii, nici meseriasii, nici proiectantul, nici nimeni.

E foarte CLAR cine a construit blocul ala cat de bine a facut-o.

Sunt foarte prosti toti aia care au turnat beton pe santierul ala.

Colegul arg a spus ca asa trebuie sa fie conform normativului.

#34
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,773
  • Înscris: 30.08.2006
Chiar daca cladirea va rezista la urmatoarele cutremure usoare, toata zugraveala interioara dar si cea exterioara se va fisura rapid cand grinzile vor oscila. Intr-un caz mai rau vor cadea peretii in strada cand valul seismic va parcurge pe inaltime cladirea.

Edited by Leo2006, 04 April 2021 - 17:07.


#35
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postarg, on 04 aprilie 2021 - 09:46, said:


bardari, problema e ca seismul e o forta variabila orizontala, iar peretii din zidarie trebuiesc ancorati.
tot in P100 era o preverede ca peretii din zidarie nestructurali trebuie sa aiba un rost de cativa cm la partea superioara astfel incat cand caldirea se deformeaza sub actiunea sesismica sa nu se formeze mecanism de biela in peretele ala, ca se sparge si cade pe "sobolani". sau mai grav rupe stalpii si avariaza grav structura de rezistenta, (din cazuza ca structura nu lucreaza cum a fost proiectata)


Poti detalia puțin ?
Am văzut la un prieten, la o casă/vilă in constructie ceva exact la fel ca în imagini, mi s a spus că asa trebuie, că ăia nu s stâlpi de rezistență, la o adică pot fi si eliminați, odată cu peretele.
N am prea înțeles, iar omul care mi explica nu prea avea timp de curiosi :)

#36
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

View Postedi10000, on 04 aprilie 2021 - 11:04, said:

17 etaje in Ro? Unde, in ce oras?
La cluj

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate