Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Eliminare supapă boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

 danpet, on 03 aprilie 2021 - 16:57, said:


Ce ai masurat tu nu e presiunea, ci debitul...1 litru în 7 secunde = 8.6 litri/minut. Presiunea n-ai cum s-o afli decat masurand cu un manometru...Si daca lasi un robinet sa curga incet de tot (cu 1L/minut) vei avea aceeasi presiune...chestii de fizica.
   Solutia corecta ar fi cu un vas de expansiune, dar supapa trebuie sa ramana la locul ei si sa fie functionala.
   Vasul de exp, e special pentru boilere, nu merege din acela de centrale (pt incalzire). Lucreaza la presiuni mai mari si se leaga pe intrarea de apa rece...dupa supape. Intre supape si boiler...dar va fi "inestetic" Posted Image

LE:  supapa e posibil sa fie defecta si sa curga/picure si la presiune mai mica de 6 bari...iti poti da seama, daca picurarea nu a aparut de la inceput, cand era noua, ci dupa mai mult tip de functionare a boilerului.
   Poti incerca s-o inlocuiest cu una de 8 bari dar...vezi in specificatiile boilerului daca permite aceasta presiune.
   Daca reduci temperatura apei din boiler, scade si presiunea...La ce temperatura il ai acum setat?

Eu am măsurat presiunea conform instrucțiunilor din această pagină
https://blogdeinstal...pei-la-robinet/

Știu diferența între debit și presiune.

Supapa nu este stricată. Pică doar când încălzește.
Boilerul are doar gradatii min-max și eco. Eu îl țin la jumătate. Rezistă la 8 bari, dar nu aș vrea să pun o supapă de 8 bari pentru că am o baterie termostat care are recomandare să funcționeze între 1 și 5 bari.

#20
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Nu ai scris ce vrei de fapt... la FUN sau la stirile de la ora 5?

#21
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

 arg, on 03 aprilie 2021 - 16:55, said:


prima data schimba supapa. eu zic ca-i dusa.

am de cca 80litri, presiune de la hidrofor de 1-3 bari, bucatarie si baie una langa alta. pana acum (peste 10ani) am schimbat boilerul de 2 ori si nu am vazut picatura de apa din supapa aia.

Să curgă apa din cauza dilatarii este normal. Probabil la tine se reglează altfel presiunea de nu curge nicio picătură.

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

 pasilla, on 03 aprilie 2021 - 16:48, said:

Si daca se strica termostatul, iar boilerul produce abur ce faci ?
Nu imi spune ca ai si termostat de sigurata. Si ala se poate strica.
Deschid robinetul.


#23
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

 mirageboss, on 03 aprilie 2021 - 17:09, said:

Pentru că este și supapă de sens în același timp.

recunosc ca am inteles gresit situatia - m-am gandit ca este vorba de o supa de genul asta. asa cum a zis si danpet, o poza face cat o mie de cuvinte.

 danpet, on 03 aprilie 2021 - 17:16, said:

...Suprapresiunea din boiler, va trimite apa calda in conducta de rece...

da si nu. caz concret - cazan cu lemne la tara, alimentat din retea facuta acum 40-50 de ani (presiune nu mai mare de 3 bari) si la fiecare incalzire scuipa apa prin supapa de siguranta ca cea de mai sus.

 mirageboss, on 03 aprilie 2021 - 17:20, said:

Eu am măsurat presiunea conform instrucțiunilor din această pagină
https://blogdeinstal...pei-la-robinet/

Știu diferența între debit și presiune.


in cazul asta intelegi ca instructiunile de acolo sunt aproape degeaba. daca ai folosi o teava de doua ori mai groasa, ai umple sticla mai repede, desi presiunea din retea este aceeasi.
presunea se masoara in  bari, in litri pe minut vorbim de debit.

LE incearca sa mufezi un furtun la stutul supapei si du-l cat mai discret catre o scurgere - cada, sifon de pardoseala, scurgerea chiuvetei etc.
poate ajuta sa folosesti un sifon cu racord pentru masina de spalat.

Edited by suri, 03 April 2021 - 17:38.


#24
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

 danpet, on 03 aprilie 2021 - 17:16, said:


Aici ai dreptate. Daca nu e inchis niciun robinet, nu va exploda nimic, doar ca te vei trezi cu apa calda la robinetul de apa rece si la WC. Posted Image...Suprapresiunea din boiler, va trimite apa calda in conducta de rece...Nu se face asa. Asculta sfaturile colegilor, care te invata de bine!...Lasa inesteticul si nu renunta la supape. Pana la urma, cea mai ieftina varianta e tot teava trasa la canalizare, iar cea eleganta ec u vas de epansiune...si verifica (eventual curata sau schimba) supapa de 6 bari.

O varianta simpla (de instalat) ar fi sa montezi inca o supapa noua, in plus, la iesirea celei existente. Nu stim cum e la tine, daca cele 2 supape sunt bloc comun sau sunt separate...Poze!
Câtă apă caldă se va duce pe conducta de apă rece? Cei 300 ml, pe care oricum îi arunc, sau mai mult?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sfantu.dracu, on 03 aprilie 2021 - 17:29, said:

Deschid robinetul.
Stai 24/7 cu ochii pe manometru, sau ai sistem de alarmare ?

#26
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006
Supapa aia e aproape sigur defecta. Curge mult prea multa apa pentru datele pe care le-ai dat.
Nu dezactiva supapa, sunt pericole prea mari.
In functie de cat de corect e constriut boilerul, tempertura reglata, presiunea in retea (pot sa fie si varfuri/socuri), si cat de mult se poate umfla instalatia de apa calda de dupa boiler, e posibil insa sa curga putina apa (mult mai putina decat acum) chiar si cu o supapa buna.
Daca vrei sa scapi de asta, pune un vas de expansiune (unul ieftin de 10-15 litri, sau unul de 24 l de hidrofor), legat pe instalatia de apa calda dupa boiler, oriunde il poti ascunde. Baga aer la 4 bar.

#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 mirageboss, on 03 aprilie 2021 - 17:34, said:

Câtă apă caldă se va duce pe conducta de apă rece? Cei 300 ml, pe care oricum îi arunc, sau mai mult?
Mai mult. N-are rost sa calculam acum cu formule din fizica, dar gandeste-te ca acum, cand se deschide supapa ai 6 bari in boiler, iar in retea mai putin (3-4...nu stim)). ia da-le drumul la cei 6bari in retea, sa se egalizeze presiunile! Posted Image

Vasul de exp din acel link (dedeman) e mult prea mare, a fost dat asa, ca un exemplu rapid. Pentru cei 96 de litri cat are boilerul, ar fi suficient unul de 6 litri, maxim 8, care sunt mai mici...totusi, incearca sa faci o scurgere estetica, eventual mascata teava pe unde e la vedere (jgheab de mascare).

Edited by danpet, 03 April 2021 - 18:08.


#28
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Da, așa este. Cei 300 ml curg, ca să îmi rămână 6 bari în boiler. Să se egalizeze cu presiunea din rețea ar fi mai mult, dar totuși cât? Vorbim de mai mulți litri sau de unul, doi. Pentru că nu ar fi mare pierdere dacă vorbim de 1 litru la o încălzire completă.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 mirageboss, on 03 aprilie 2021 - 17:25, said:



Să curgă apa din cauza dilatarii este normal. Probabil la tine se reglează altfel presiunea de nu curge nicio picătură.
ia nene din dede sau de unde vrei un furtun de 3mm cat ai nevoie de lung (merg usor 10m) si gata

#30
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
20 ani exploatare boiler comunist 60 litri fara nici o supapa de sens (implicit fara una de suprapresiune), conectat direct pe apa din retea , nici o problema.


Multe lucruri simple se vor complicate fara rost.

Edited by keta, 03 April 2021 - 18:33.


#31
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

 arg, on 03 aprilie 2021 - 18:14, said:


ia nene din dede sau de unde vrei un furtun de 3mm cat ai nevoie de lung (merg usor 10m) si gata

Da, nene, asta este varianta simplă dar inestetică în cazul meu.

Eu caut varianta să scap de un furtun pozat pe perete sau de vase de expansiune.

Dacă nu se poate, nu se poate. Aleg una din cele două și asta este.

Mie îmi place să desfac firul în patru înainte de a face ceva ce nu îmi place. În plus nu am acceptat niciodată să fac ceva pentru că așa se face dacă nu am înțeles avantajele și dezavantajele.

De explodat, nu va exploda.

De pierdut ceva apă înapoi pe conducta de apă rece este evident că voi pierde. Dacă nu vorbim de o cantitate mare îmi pot asuma această pierdere. Oare se învârte contorul invers dacă pompez 1 litru în rețea :)

#32
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Cel mai bine e un vas mic de expansiune racordat intre supapa si intrarea in boiler.

La un boiler de 120, incalzit cu serpentina la 80gr (si electric vara) si un vas de exp 6L, nu mi-a curs nici o picatura in 5 ani.

Cred ca si in instructiunile boilerului e recomandat vasul de expansiune.

Legat de estetica....
A mai intrebat cineva cum sa rezolve cu teava de gaz ca nu vrea sa o vada pozata pe peretele casei.

Deci, intai siguranta, apoi functionalitatea si la urma estetica.

Edited by radurus, 03 April 2021 - 18:43.


#33
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
De ce nu pui tu pe intrare apa rece in ap/casa un regulator de presiune ?

#34
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Racordeaza boilerul direct la retea fara nici o supapa de sens,  nu va fi nici o problema, Nici supapa de siguranta nu ai nevoie, reteaua publica este un imens vas de expansiune.

Nu va veni nici apa calda la wc sau in alte parti pe teava de apa rece cum povestesc unii, e un alt mit inventat

#35
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

 keta, on 03 aprilie 2021 - 18:30, said:

20 ani exploatare boiler comunist 60 litri fara nici o supapa de sens (implicit fara una de suprapresiune), conectat direct pe apa din retea , nici o problema.


Multe lucruri simple se vor complicate fara rost.

Mă mir că nu te acuză nimeni de minciuni.

Eu, te cred că într-adevar funcționează fără nicio supapă. Asta îmi spunea și logica mea și mă bucur că nu am făcut ceva pentru că "așa se face ".

#36
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
boilerele au prostul obicei sa se sparga ami devreme sau mai tarziu, din care cauza, locul ideal de montat un boiler de deasupra cazii... daca nu vrei sa-ti gasesti locuinta inundata la un moment dat...
sute de ml de apa cursa din supapapa e mult prea mult... ori termostatul e reglat gresit sau e defect, ori tu fierbi apa in boiler... dar cel mai probabil supapa e defecta.
cu cat setezi o temperatura mai ridicata, cu atat mai multe inconveniente apar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate