Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Eliminare supapă boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005
Salut!

Pot elimina supapa de presiune de la un boiler electric?
Ce probleme ar putea apărea?

Aș vrea să elimin supapa pentru că nu pot duce un furtun la țeava de scurgere. De fapt pot, dar ar fi inestetic.
Acum am o sticlă de 1 litru agățată și trebuie să o golesc la 2 zile.

Presiunea la intrarea în casă este mică. Măsurată fără manometru.... am umplut o sticlă de 1 litru în 7 secunde.
Boilerul este de 95 L și la o reincalzire completă îmi curge cam 300-400 ml.

M-am gândit să elimin supapa și astfel să se regleze presiunea din boiler cu cea din rețea.

Sunt conștient că aș putea pierde apa din boiler în cazul în care s-ar opri apa din rețea, dar sunt dispus să îmi asum riscul. Plus că dacă sunt pe faza am un robinet pe care îl pot inchide. Dacă nu sunt acasa, asta e. Nu ar fi mare paguba și nici nu se întâmplă des.

Am omis ceva din binefacerile acestei supape?


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate doar exploda, dar nu e nici o problema.

Solutia este sa o inlocuiesti/repari , nu sa o elimini.
Pe acolo nu trebuie sa curga nici o picatura de apa, decat in situatii exceptionale.

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:27, said:

Sunt conștient că aș putea pierde apa din boiler în cazul în care s-ar opri apa din rețea, dar sunt dispus să îmi asum riscul.
Asta la care te referi aici e supapa de sens. Chiar daca pot fi combinate in acelasi dispozitiv, sunt doua supape cu roluri diferite.

Supapa de sens - rolul ei este sa nu incalzesti apa din toata reteaua de apa.
Supapa de presiune - rolul ei este ca in caz ca se defecteaza termostatul, presiunea in boiler sa nu creasca peste o anumita limita.

Edited by pasilla, 03 April 2021 - 16:40.


#3
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:27, said:

Pot elimina supapa de presiune de la un boiler electric?
Boilerul vine și cu un manual de instalare și utilizare.
Ai citit manualul?
Ce spune acolo despre ne/montarea supapei de presiune?

În cazul boierului meu, pot renunța la montarea supapei de presiune dacă am mai mult de un consumator. Eu am demontat-o.

Edited by sfantu.dracu, 03 April 2021 - 16:48.


#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
tu ce zici - daca in mod uzual iese apa pe gaura aia, e intelept sa o infunzi?
de curiozitate, ce presiune este indicata pe respectiva supapa?

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Boilerul are o supapa de sens si o supapa de siguranta (suprapresiune). Uneori astea sunt combinate intr-o singura piesa (care de obicei este de foarte proasta calitate).

Ambele au scopul lor, nici una nu trebuie eliminata.

E normal sa picure putin pe la supapa de suprapresiune in timpul incalzirii, datorita dilatarii apei. Scurgerile astea se pot elimina daca se monteaza un vas de expansiune pe intrarea de apa rece din boiler.

https://www.dedeman....l-m18/p/2009780

Edited by kolfleading, 03 April 2021 - 16:41.


#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View Postkolfleading, on 03 aprilie 2021 - 16:40, said:

Scurgerile astea se pot elimina daca se monteaza un vas de expansiune pe intrarea de apa rece din boiler.

https://www.dedeman....l-m18/p/2009780
Cu specificația ca vasul de expansiune sa se monteze între supapa de sens și boiler. :)

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsfantu.dracu, on 03 aprilie 2021 - 16:38, said:

În cazul boierului meu, pot renunța la montarea supapei de presiune dacă am mai mult de un consumator. Eu am demontat-o.
Si daca se strica termostatul, iar boilerul produce abur ce faci ?
Nu imi spune ca ai si termostat de sigurata. Si ala se poate strica.

Edited by pasilla, 03 April 2021 - 16:49.


#8
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

View Postsuri, on 03 aprilie 2021 - 16:40, said:

tu ce zici - daca in mod uzual iese apa pe gaura aia, e intelept sa o infunzi?
de curiozitate, ce presiune este indicata pe respectiva supapa?

Presiunea supapei este de 6 bari.
Nu vreau să înfund nicio gaură. Doar m-am gândit că se poate regla presiunea între boiler și rețea. Logic, eu cred că se poate și să nu îmi explodeze boilerul.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:50, said:

Logic, eu cred că se poate și să nu îmi explodeze boilerul.
Se poate. Explodeaza o conducta si iti sare apa fierbinte in fata. No problem !

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:27, said:

Salut!

Pot elimina supapa de presiune de la un boiler electric?
Ce probleme ar putea apărea?

Aș vrea să elimin supapa pentru că nu pot duce un furtun la țeava de scurgere. De fapt pot, dar ar fi inestetic.
Acum am o sticlă de 1 litru agățată și trebuie să o golesc la 2 zile.

Presiunea la intrarea în casă este mică. Măsurată fără manometru.... am umplut o sticlă de 1 litru în 7 secunde.
Boilerul este de 95 L și la o reincalzire completă îmi curge cam 300-400 ml.

M-am gândit să elimin supapa și astfel să se regleze presiunea din boiler cu cea din rețea.

Sunt conștient că aș putea pierde apa din boiler în cazul în care s-ar opri apa din rețea, dar sunt dispus să îmi asum riscul. Plus că dacă sunt pe faza am un robinet pe care îl pot inchide. Dacă nu sunt acasa, asta e. Nu ar fi mare paguba și nici nu se întâmplă des.

Am omis ceva din binefacerile acestei supape?
prima data schimba supapa. eu zic ca-i dusa.

am de cca 80litri, presiune de la hidrofor de 1-3 bari, bucatarie si baie una langa alta. pana acum (peste 10ani) am schimbat boilerul de 2 ori si nu am vazut picatura de apa din supapa aia.

#11
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:27, said:

Presiunea la intrarea în casă este mică. Măsurată fără manometru.... am umplut o sticlă de 1 litru în 7 secunde.
Boilerul este de 95 L și la o reincalzire completă îmi curge cam 300-400 ml.
Ce ai masurat tu nu e presiunea, ci debitul...1 litru în 7 secunde = 8.6 litri/minut. Presiunea n-ai cum s-o afli decat masurand cu un manometru...Si daca lasi un robinet sa curga incet de tot (cu 1L/minut) vei avea aceeasi presiune...chestii de fizica.
   Solutia corecta ar fi cu un vas de expansiune, dar supapa trebuie sa ramana la locul ei si sa fie functionala.
   Vasul de exp, e special pentru boilere, nu merege din acela de centrale (pt incalzire). Lucreaza la presiuni mai mari si se leaga pe intrarea de apa rece...dupa supape. Intre supape si boiler...dar va fi "inestetic" Posted Image

LE:  supapa e posibil sa fie defecta si sa curga/picure si la presiune mai mica de 6 bari...iti poti da seama, daca picurarea nu a aparut de la inceput, cand era noua, ci dupa mai mult tip de functionare a boilerului.
   Poti incerca s-o inlocuiest cu una de 8 bari dar...vezi in specificatiile boilerului daca permite aceasta presiune.
   Daca reduci temperatura apei din boiler, scade si presiunea...La ce temperatura il ai acum setat?

Edited by danpet, 03 April 2021 - 17:02.


#12
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

View Postkolfleading, on 03 aprilie 2021 - 16:40, said:

Boilerul are o supapa de sens si o supapa de siguranta (suprapresiune). Uneori astea sunt combinate intr-o singura piesa (care de obicei este de foarte proasta calitate).

Ambele au scopul lor, nici una nu trebuie eliminata.

E normal sa picure putin pe la supapa de suprapresiune in timpul incalzirii, datorita dilatarii apei. Scurgerile astea se pot elimina daca se monteaza un vas de expansiune pe intrarea de apa rece din boiler.

https://www.dedeman....l-m18/p/2009780

Mai repede leg un furtun la țeava de scurgere decât butelia asta.
Eu speram să scap mai ieftin, nu mai scump și mai voluminos.

Mersi oricum.

#13
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:27, said:

Presiunea la intrarea în casă este mică. Măsurată fără manometru.... am umplut o sticlă de 1 litru în 7 secunde.

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 16:50, said:

Presiunea supapei este de 6 bari.
Nu vreau să înfund nicio gaură. Doar m-am gândit că se poate regla presiunea între boiler și rețea. Logic, eu cred că se poate și să nu îmi explodeze boilerul.

deci presiunea la intrarea apei in casa e mica, dar supapa de siguranta - reglata a 6 bari - lucreaza totusi. oare de ce presiunea din boiler nu s-o intoarce in reteaua de apa rece si prefera sa iasa prin supapa Posted Image?

Edited by suri, 03 April 2021 - 17:02.


#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
La supapa aia vii cu un tarod 4 sau 5, apoi infiletezi in adaptor de 4 sau 5, furunas frymos pozat cu silocon pana in scurgerea căzii. Este solutia ideală
De aici vii cu idei...ce și cum.
Ce incerci tu să faci nu va functiona la acest model de boiler... decât cu riscuri inutile.

Edited by sarac.lipit, 03 April 2021 - 17:04.


#15
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

View Postpasilla, on 03 aprilie 2021 - 16:54, said:


Se poate. Explodeaza o conducta si iti sare apa fierbinte in fata. No problem !
De ce să îmi explodeze o conductă, când eu sunt legat la o rețea?

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postsuri, on 03 aprilie 2021 - 17:01, said:





deci presiunea la intrarea apei in casa e mica, dar supapa de siguranta - reglata a 6 bari - lucreaza totusi. oare de ce presiunea din boiler nu s-o intoarce in reteaua de apa rece si prefera sa iasa prin supapa Posted Image?
dacă apa ar fi permanent la aceeasi temperatură, nu ar curge nimic.
De la rece la 80% volumul creste cu 1/3 . Nu stiu sa spun ce presiune are. .. închipuiște-ți inca o treime de boiler
Ca idee, in instalatia mea am 15litri. Fara balon, 2,5 atmosfere creste.

Edited by sarac.lipit, 03 April 2021 - 17:10.


#17
mirageboss

mirageboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.05.2005

View Postsuri, on 03 aprilie 2021 - 17:01, said:





deci presiunea la intrarea apei in casa e mica, dar supapa de siguranta - reglata a 6 bari - lucreaza totusi. oare de ce presiunea din boiler nu s-o intoarce in reteaua de apa rece si prefera sa iasa prin supapa Posted Image?
Pentru că este și supapă de sens în același timp.

#18
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmirageboss, on 03 aprilie 2021 - 17:07, said:

De ce să îmi explodeze o conductă, când eu sunt legat la o rețea?
Aici ai dreptate. Daca nu e inchis niciun robinet, nu va exploda nimic, doar ca te vei trezi cu apa calda la robinetul de apa rece si la WC. Posted Image...Suprapresiunea din boiler, va trimite apa calda in conducta de rece...Nu se face asa. Asculta sfaturile colegilor, care te invata de bine!...Lasa inesteticul si nu renunta la supape. Pana la urma, cea mai ieftina varianta e tot teava trasa la canalizare, iar cea eleganta ec u vas de epansiune...si verifica (eventual curata sau schimba) supapa de 6 bari.

O varianta simpla (de instalat) ar fi sa montezi inca o supapa noua, in plus, la iesirea celei existente. Nu stim cum e la tine, daca cele 2 supape sunt bloc comun sau sunt separate...Poze!

Edited by danpet, 03 April 2021 - 17:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate