Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Ce e o raza gamma?

  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View Postkarax, on 03 aprilie 2021 - 12:36, said:

se gasesc si manuale dar nu pricep nimic Posted Image
In sfârșit o concluzie corecta

#56
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
@karaxe
Pana sa ajungem la radiatiile gamma hai sa incepem cu ceva usor. Lumina de la soare. Uite o fotografie obtinuta in 2015 care arata lumina atat ca unda cat si ca particula de cercetatori elvetieni (mare atentie la cercetatorii britanici).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mlaVHxUSiNk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si acum tema pentru acasa. De la soare ce ajung pe pamant? Unde sau fotoni? Sau ambele? Soarele te incalzeste? Cu ce? Cu fotoni sau cu unde? Cate minute face lumina soarelui pana la pamant? Stim ca distanta soare-pamant este cca 150.000.000 km iar viteza luminii o stii.

Attached Files


Edited by lucianburjuiul, 04 April 2021 - 09:27.


#57
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
de la soare la noi e  vid, deci razele se propaga fara mediu de propagare
particulele de  oxigen si etc is mediu de propagare

#58
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Ai inceput bine. Lasam "frecarea" luminii de atmosfera ca nu ne intereseaza si nu schimba cu nimic datele problemei. Cat timp ii ia luminii sa ajunga de la soare pe pamant?

#59
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAnca12, on 03 aprilie 2021 - 22:33, said:

1. Campurile fizice (electromagnetic, gravitational, mezonic etc.).

Tu vrei sa "vezi" radiatia electromagnetica, de exemplu radiatia gamma. Aici este problema, nu te ajuta mecanica, biliardul...


2. Substanta (proton neutron, electron, atomi, molecule, corpuri). In repaus, substanta este particule, particule "pure". Cand sunt in miscare, particulele de substanta dobandesc, in plus, proprietati de unda, unde de substanta (Lous de Broglie), deci li se asociaza in calcule marimi specifice undelor (lungime de unda asociata, cu atat mai mica cu cat viteza este mai mare), atfel incat un fascicul de electroni accelerat in vid (in microscopul electronic) se comporta la fel ca fasciculul de lumina in microscopul optic clasic.

Rezumand, pariculele de substanta in repaus sunt particule "pure". In rest, particulele de substanta la viteze relativ mari se comporta si ca unde (interfera, se difracta etc.), asemanator cu undele electromagnetice = fotoni.

Totusi, este o mare deosebire intre cele doua categorii ale materiei:

Fotonii nu pot sta pe loc, particulele de substanta pot sta pe loc.
Fotonii se misca in vid cu o unica viteza (indiferent ca sunt infrarosii, lumina, X, gamma etc.)  c = 300 000 000 m/s, nici nu o depasesc, nici nu o micsoreaza, pe cand particulele de substanta, plecand din repaus, pot fi acelerate pana aproape de valoarea c, fara sa o atinga (le creste masa de miscare, inertia se manifesta tot mai puternic).
deci gamma e ceva asemanator radio?
Campul magnetic e doar cand fotonii se afla la mediu de propagare gen oxigen ?  fara mediu de propagare s-ar numi camp fotonic sau ceva?

particulele pure is absorbite de particule si is ca undele de la viteza nu?  Ca particulele nu se pot lovi, asa is ele , doar viteza le duce la asa ceva,  am citit cate ceva cu coulomb barrier
fotonii parca au ceea ce se cheama masa de repaus zero ?

Edited by karax, 04 April 2021 - 10:13.


#60
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am gasit ceva pe net despre particule ce dau energie fotonilor.   poate ca o particula ce merge la viteze mari va avea o masa mare si va da fotonilor de langa o energie mare cat sa fie fotoni gamma.  se poate ca o particula sa fie facuta sa  mearga cu viteze mari pe locuri mici cat laboratoare mici?

de exemple mici fusoare si etc , sa dea particule ce merg cu viteze mari si lasere sa duca fotoni fix langa ele

am citit si https://en.wikipedia...iation_pressure
The significance of radiation pressure increases rapidly at extremely high temperatures and can sometimes dwarf the usual gas pressure, for instance, in stellar interiors and thermonuclear weapons.

#61
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postkarax, on 03 aprilie 2021 - 12:04, said:

nu pricep si gata.  nici o formula de fizica nu da creieru'

Pai tu pui carul in fata boilor, am impresia.
In mod normal, inveti si intelegi formulele la care au ajuns altii inaintea ta, abia apoi, poate, va "da" creierul tau formule.
Nu toti care au studiat fizica "dau formule". Ba chiar foarte putini dintre ei. Tu, pare ca nici nu prea ai studiat o, sau n am inteles eu ce ai vrut sa intrebi, care e legatura fotonilor cu oxigenul.
Mai intai iti verifici nivelul actual de cunostinte si de acolo incepi sa inveti mai departe.
Cum iti vin tie idei daca se poate face ceva anume in conditiile in care tu nu intelegi mecanismele din spatele fenomenului implicat ?

#62
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
@karaxe
Eu zic sa te apuci incet sa inveti. Cate putin, cate putin. Stii care e smecheria? Daca gasesti vreo unda nedescoperită inca poti s-o botezi unda karax sau unde karacsiene la plural.

#63
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View Postkarax, on 02 aprilie 2021 - 20:53, said:

n-am reusit sa pricep ce e o raza gamma? particule ce au o deplasare de forma ce le duce sa fie aproape sau au fiecare energie mare? adica sa zicem ca 10 particule is asa aproape ca nu e nimic langa ele decat particule sau raze gamma is particule ce fiecare au energie mare?

sa zicem is ceva similar bilelor de biliard grupate?
Ai auzit de "raza de lumina"? Un singur foton (cu lungimea de unda care se incadreaza in spectrul vizibil) e "o raza de lumina". Pentru simplificare, nu trebuie mai multi.

O raza gamma e tot un singur foton, doar ca nu-l "vezi", pentru ca are o lungime de unda dincolo de limita spectrului vizibil pentru ochi.

Fotonii nu circula grupati. Intr-o raza laser, circula independent pe traiectorii relativ paralele, dar asta nu inseamna ca sunt grupati. Fiecare e pe traiectoria lui.

#64
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postkarax, on 04 aprilie 2021 - 10:12, said:

deci gamma e ceva asemanator radio?
Intr-un fel, adica fac parte din spectrul electromagnetic, la fel ca spectrul vizibil, microundele, samd.

[ https://s2.thingpic.com/images/eK/5o2Jx1eKTMf45XH4tNm5ccMi.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Radiatiile alfa sunt nuclee de heliu;
Radiatiile beta sunt electroni;
Radiatiile gama sunt fotoni;

#66
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.06.2010
Karaxe, joac-o p'asta! Oare exista jumatati de raze gamma?

#67
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022

View Postkarax, on 02 aprilie 2021 - 20:53, said:

n-am reusit sa pricep ce e o raza gamma? particule ce au o deplasare de forma ce le duce sa fie aproape sau au fiecare energie mare? adica sa zicem ca 10 particule is asa aproape ca nu e nimic langa ele decat particule sau raze gamma is particule ce fiecare au energie mare?


sa zicem is ceva similar bilelor de biliard grupate?

Nu ești singurul care nu pricepe chestia asta cu dualitatea emisiilor electromagnetice, unde sau particule. Nici eu nu înțeleg, dar cunoștințele mele în fizică sunt pe la glezna broaștei.
Eu le-aș vedea așa:
1. Undă (ca un val). Considerăm suprafața unei ape plină de bobițe de polistiren. Un eveniment (o piatră aruncată în apă) produce unde la suprafața apei, unde care vin până la mal. Poți vizualiza ușor deplasarea undei din locul evenimentului spre mal, poți vedea frecvența undei, dar în cazul ăsta bobițele (fotonii) erau deja pe suprafața apei, deci nu sunt emise de eveniment și n-au deplasare de la eveniment spre mal, doar o mișcare oscilatorie sus-jos, frecvența undei, deci nu mi se pare plauzibil.

2. Particulă. Aceeași suprafață a apei dar evenimentul este căderea unei bucăți mari de polistiren expandat și prin ciocnirea violență cu apa "emite" bobițele de polistiren care ajung la mal o dată cu valurile. Deci poți vizualiza și unda, și particula (bobița). Nici cazul ăsta nu mi se pare plauzibil. Particula ar avea o viteză mai mare ca a undei (viteza luminii) pentru că, pe lîngă viteza undei ar avea și mișcarea oscilatorie, un fel de zigzag.

Exemplul tău cu bilele de biliard l-aș vedea așa: două nuclee, formate fiecare din mai multe bile, se ciocnesc violent și din ciocnire o bilă (sau mai multe) este expulzată cu viteză, celelalte formând un nucleu mai mare. Bila (bilele) expulzată devenind astfel fotonul, dar nu-mi explic cum își pierde masa inițială.

#68
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,573
  • Înscris: 13.03.2005
Feynmann a explicat foarte bine fizica fundamentală, inclusiv lucrurile de care era interesat @karax

https://dunapress.or...sics_-_VOL1.pdf

https://futurism.com...online-and-free

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate