Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Statii incarcare Romania: cu plata / free

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
678 replies to this topic

#415
Thor12

Thor12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 06.08.2020
Nici PV-urile nu sunt chiar accesibile oricui, mai ales ca si in acest domeniu au fost si tot vor mai fi scumpiri. Cei care stam la casa avem un avantaj, dar marea majoritate a populatiei din mediul urban locuieste la bloc. Aici nu ai cum sa procedezi, deoarece suprafata disponibila impartita la numarul de locatari dintr-un bloc la instalarea unui sistem PV nu ar acoperi nici macar un sfert din necesar.
Daca si in UK s-a propus ca incarcarile EV pt rezidential intre anumite intervale orare sa fie reglementate, atunci problema este cu mult mai seriosa decat pare.

#416
RD74

RD74

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 03.02.2020

View Postcostini, on 21 noiembrie 2021 - 12:48, said:

Zic sa nu le purtam de grija. Se regleaza de la sine, e o piata libera si pe masura ce creste numarul de utilizatori, preturile vor converge catre valori mai ok ptr clientul final. Daca raman nebuni cu 2 ron / kWh la AC, sa fie sanatosi, dispar automat cand nu mai incarca nimeni la ei.

Posted Image Cand va creste numarul de utilizatori vor fi bucurosi sa gaseasca liber la cele cu 2 lei. Solutia va veni din productie. Nici macar multiplicarea furnizarii prin statii nu rezolva singura mare lucru datorita costurilor si amortizarii. Iar translarea nevoii energetice necesare deplasarii unui parc auto bazat acum pe combustibil fosil in industria energetica, pare pe moment, neviabila, la capacitatile actuale. Presiunea dezvoltarii rapide pusa pe sistemele de productie e.e , transport si desfacere (statii) se va resimti cu siguranta, candva. Acum e ceva gen .. epoca definita de marii artisti Posted Image  ca Golden Age of ...n  . Fara vreun fel de veleitati vizionare, as indrazni sa spun ca viitorul va fi mai verde la aer dar mai negru (sau maro, dupa model) la portofel, cel putin pe termen mediu. Mai degraba as paria pe reducerea pretului combustibililor fosili decat sa ma agat trendului destul de iluzoriu al transportului moca (sau pe-aproape). Cred ca vom cumpara electrice numai pentru avantajele lor, comportament, putere, silentiozitate, fara gaze, cu aplicatii wireless fara numar, self-motion, alimentare corturi, rulote, chefuri nocturne, gratare la picnic, pescuit nocturn la curent etc, nu pentru economii. Poate doar daca scoatem noaptea priza din masina vecinului, ar mai fi o reducere...
Parerea mea, no offence !

#417
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View PostRD74, on 30 noiembrie 2021 - 21:35, said:

(...) Cred ca vom cumpara electrice numai pentru avantajele lor, comportament, putere, silentiozitate, fara gaze, cu aplicatii wireless fara numar, self-motion, alimentare corturi, rulote, chefuri nocturne, gratare la picnic, pescuit nocturn la curent etc, nu pentru economii. Poate doar daca scoatem noaptea priza din masina vecinului, ar mai fi o reducere...
Parerea mea, no offence !
Economia (la nivel individual) oricum e relativa, daca-ti iei EV ca utilizator normal "pentru economie" si-atat, vei fi dezamagit.
Iti dau dreptate, pe termen lung avantajele specifice electricelor vor fi cele care conteaza. Si, as zice, eficienta overall, e mai putina energie irosita vs. ICE (dar asta e mai greu de simtit).

#418
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,970
  • Înscris: 01.03.2013

View PostRD74, on 30 noiembrie 2021 - 21:35, said:

Mai degraba as paria pe reducerea pretului combustibililor fosili
Nici o sansa sa se intample asa ceva.

#419
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Inca o sansa data institutiilor mancatoare de bani, Lansarea Programului ”Stații de reîncărcare pentru vehicule electrice în localități”

Finanțarea se acordă pentru fiecare categorie de solicitant, după cum urmează:
 instituție publică — maximum 800.000 lei;
 UAT — municipiul București — maximum 8.000.000 lei;
 subdiviziune a municipiului București — maximum 8.000.000 lei;
 UAT — municipiu de rang I — maximum 4.000.000 lei;
 UAT — municipiu de rang II — maximum 3.000.000 lei;
 UAT — oraș — maximum 2.000.000 lei;
 UAT — comună — maximum 1.000.000 lei;
 UAT — județ — maximum 4.000.000 lei;
 instituție publică/UAT — localizată în stațiuni turistice de interes național —
maximum 3.000.000 lei;
 instituție publică/UAT — localizată în stațiuni turistice de interes local — maximum
2.000.000 lei;
 zonă metropolitană (definită sau constituită) a municipiilor reședință de
județ/municipiului București — maximum 2.000.000 lei.

Attached Files


Edited by cata, 09 December 2021 - 08:58.


#420
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Gas, grass or … electrons? ;)
Bani să iasă, vindem orice! :D

#421
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008
Noile tarife Renovatio incepand cu 1 ianuarie 2022:
1.99 lei / kWh AC
2.49 lei / kWh DC
Attached File  IMG_20211230_155500.jpg   262.45K   10 downloads

#422
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 25.01.2007
Oleleee, ce mai preturi!! Am consumat 25kw de la Bucuresti la Pitesti intr-o dimineata friguroasa, adica 62 de lei.
Rau am facut ca am vandut masina pe GPL, ieseam la jumate cu aia iarna.

#423
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Renovatio

Quote

Pretul energiei electrice reprezinta o componenta importanta a tarifului serviciului de incarcare oferit de Renovatio.

Statiile Renovatio sunt conectate la reteaua interna a locatiilor in care operam, iar evolutia preturilor la energie electrica notificate de catre partenerii nostri pentru anul 2022 ne forteaza sa actualizam tarifele serviciului de incarcare.


Tarifele valabile pentru anul 2022 sunt:

1.99 RON / Unitate de Incarcare AC
2.49 RON / Unitate de Incarcare DC


Noile tarife se vor aplica astfel:

Incepand cu 1 Ianuarie 2022 la statiile disponibile prin parteneriatele de e-roaming (ex. E.ON Drive).

Incepand cu 15 Ianuarie 2022 la statiile operate de catre Renovatio si care apartin Partenerilor nostri (ex. Dealerii Porsche Romania).

Incepand cu 1 Februarie 2022 la restul statiilor din reteaua Renovatio e-charge.

Tarifele vor fi afisate in toate locatiile noastre precum si in aplicatia e-charge in dreptul fiecarui conector.


Fast charge e deja ff scump, iar daca nu stai la casa esti erou.
Daca ai PV e deja afacere.

#424
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005

View PostMeister, on 30 decembrie 2021 - 18:33, said:

Oleleee, ce mai preturi!! Am consumat 25kw de la Bucuresti la Pitesti intr-o dimineata friguroasa, adica 62 de lei. Rau am facut ca am vandut masina pe GPL, ieseam la jumate cu aia iarna.
Ce masina, poate era bateria rece si arata mai putin decat in realitate?
Ma indoiesc ca ai consumat asa mult, ar iesi peste 600Wh/km, asta e consum pe care l-am vazut la dube, camioane. :D

#425
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View PostMeister, on 30 decembrie 2021 - 18:33, said:

Oleleee, ce mai preturi!! Am consumat 25kw de la Bucuresti la Pitesti intr-o dimineata friguroasa, adica 62 de lei.
Asta inseamna sa fii mafiot !!! Posted Image Posted Image

View PostMeister, on 30 decembrie 2021 - 18:33, said:

Rau am facut ca am vandut masina pe GPL, ieseam la jumate cu aia iarna.
Si asta inseamna sa te increzi in mafioti ...
Te-au convins, te-au "lucrat" ... Posted Image Posted Image

Edited by shymano, 30 December 2021 - 21:39.


#426
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
Renovatio pare ca se transforma din "cea mai mare retea" in "reteaua de nisa" - probabil vor ramane cu parteneriatele cu diversi dealeri auto si Kaufland si cam atat.

Chiar si cu ultimele cresteri de pret ale energiei electrice, 2RON/kWh AC este stupid de mult. Daca la DC mai poti avea diverse scuze (desi si acolo par a exagera), la AC chiar nu-i inteleg, probabil ca n-o sa mai incarce nimeni la ei in conditiile astea. Eu unul ma mai agatam in chargerele lor (AC), din comoditate, insa diferenta vs. ceilalti este imensa acum, pur si simplu nu are sens sa le folosesti reteaua.

#427
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 16.05.2012

View Postcostini, on 31 decembrie 2021 - 00:08, said:

diferenta vs. ceilalti este imensa acum, pur si simplu nu are sens sa le folosesti reteaua.
Ai zis bine acum. Mi-e greu sa cred ca ceilalti vor ramane blocati pe preturile vechi. Se vor alinia toti.

#428
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019
E adevarat, insa unii deja au facut-o si au facut-o parca cu mai mult bun simt. E.ON erau in aceeasi zona de pret cu Renovatio, au sarit la 1.67AC / 2.22DC. Astia mici deja si-au ajustat preturile, dar chiar si daca mai cresc, nu cred ca se vor duce peste 1.5RON/kWh la AC. Om trai si om vedea :).

#429
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Incarcarea pe AC (daca nu ai ZOE) este pentru acasa, altfel nu vad de ce ai lasa pe banii tai masina la incarcat cateva ore/o noapte.
De fapt, eu urasc a EnelX a ocupat multe bransamente cu statii Type 2.

Cand de la Hidroelectrica curentul vine azi cu 0.64 lei / kWh, e deja jaf la drumul mare sa vinzi incarcare pe AC cu 1.2 lei.

Real, nu exista concurenta pe piata si nu cred ca va fi prea curand.

#430
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 18.05.2019

View PostAdm, on 31 decembrie 2021 - 13:32, said:

Incarcarea pe AC (daca nu ai ZOE) este pentru acasa, altfel nu vad de ce ai lasa pe banii tai masina la incarcat cateva ore/o noapte.
Daca oricum stai in zona aia 1-3h (Mega, mall, restaurant), iar preturile sunt similare cu acasa (sau acasa n-ai statie), are sens.

View PostAdm, on 31 decembrie 2021 - 13:32, said:

Cand de la Hidroelectrica curentul vine azi cu 0.64 lei / kWh, e deja jaf la drumul mare sa vinzi incarcare pe AC cu 1.2 lei.
Daca ai apucat sa faci contract cu ei. Daca nu,il cumperi cu 1-1.1 in cazul bun, ceea ce e practic acelasi pret cu statiile publice ieftine.

#431
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAdm, on 31 decembrie 2021 - 13:32, said:

Incarcarea pe AC (daca nu ai ZOE) este pentru acasa, altfel nu vad de ce ai lasa pe banii tai masina la incarcat cateva ore/o noapte.
La mine intre 40 si 80% pe AC (trifazat - 11Kw) dureaza cca 3 ore.
Cand am fost la Matrix resurrected masina a stat in parcarea mall-ului la incarcat aproape 3 ore. Cand am fost la Spiderman no way home, la fel ...
Daca ma duc la un restaurant prin centru stau minim 2 ore, deci face sens sa fac un top-up la baterie in timpul ala.

Ieri am fost in centrul orasului si am lasat masina intr-o parcare subterana unde toate locurile de parcare aveau priza type 2. TOATE. Nu era restrictie de parcare doar electrice, pur si simplu aia au pus prize la toate locurile si daca ai ce baga in priza, bagi. Bine, 5 euro pe ora costa parcarea pentru vizitatori (incarcarea inclusa, daca o foloseai).

Concluzia e ca prizele type2 au sens, si inca mare, chiar si cele monofazate.

#432
r_vlad

r_vlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 12.02.2008

View Postcostini, on 31 decembrie 2021 - 14:22, said:

Daca ai apucat sa faci contract cu ei. Daca nu,il cumperi cu 1-1.1 in cazul bun, ceea ce e practic acelasi pret cu statiile publice ieftine.

0.67 lei / kWh cu totul inclus si contract pe 12 luni. Asta e tariful Hidroelectrica pentru PF. Mentioneaza la ei pe site ca oferta este valabila pana in 31.03.2022.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate