Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
817 replies to this topic

#667
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Pt intoarcere, Booking-ul nu merge pt cazari loco in Turcia. Dar poti face rezervare cu aproximatie, din Romania, cu plata la hotel. Asa ai posibilitate de anulare gratuita. Sau pe calculator cu IP din afara Turciei (ceva in genul acesta). Sau rogi un prieten de acasa sa faca rezervare in numele tau.

#668
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@AdrianHH in caz ca vrei sa faci intermediara la intoarcere in Canakkale iti recomand buyuk truva.vorbsti cu ei pe whatsapp,hotelul este super ok,parcarea este imensa.eu asa am procedat acum 2 ani
numarul lor este +905435834486

#669
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmarian.bazavan, on 09 iunie 2023 - 11:29, said:

Pt intoarcere, Booking-ul nu merge pt cazari loco in Turcia. Dar poti face rezervare cu aproximatie, din Romania, cu plata la hotel. Asa ai posibilitate de anulare gratuita.
Daca nu te prezinti la hotel in ziua respectiva, de cele mai multe ori iti trag banii pt prima zi de cazare, adica practic toata suma.

View Postmarian.bazavan, on 09 iunie 2023 - 11:29, said:

Sau pe calculator cu IP din afara Turciei (ceva in genul acesta). Sau rogi un prieten de acasa sa faca rezervare in numele tau.
As putea din Chios  pana sa ma urc pe ferry, la o adica. Buna idee, multumesc,

#670
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@maskatu, POS urile de la hotelurile all inclusive sunt și pentru euro...
Sau cele din duty-free...

#671
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
@Adrian ..... cred ca te hotaresti cu o zi inainte daca faci popas sau nu. Cu o zi inainte poti anula.

#672
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Pt iulie am prospectat puțin Regiunea Marii Negre spre Trabzon, încă nu-s hotărât - și constat că la cazari scorul e mare rău, foarte rare cele sub 60-70 euro ... Eu oricum cam merg direct la recepție sau rezerv in ziua anterioara...

Chiar așa de scumpă e zona?

Prin recenzii vad că mulți turci se plâng că zona e frecventată de saudiți, yemeniti, iranieni și alți arabi cu bani... care salta preturile!

#673
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006

View PostAdrianHH, on 09 iunie 2023 - 11:18, said:

Clar, nu a fost intentie ca sa fiu fitos. Folosesc booking-ul deseori si de la cazare la cazare regula e diferita(ba imi trag un avans cu X zile inainte si restul la sosire, ba ii trag pe toti in avans cu X zile, iar daca pana la sosire nu s-au tras bani, atunci acolo mi s-au cerut cash euro sau moneda locala sau card). Am vrut doar sa evidentiez faptul ca din obisnuinta, de multe ori, preferam card la hotel ca sa raman cu cash-ul la mine zilele alea(mai ales prin Grecia, Bulgaria, Turcia-de data asta, chiar si Italia- ca nah, s-a intamplat sa mai cumpar si de prin locuri unde nu era pos si ma trezeam ca nu am bani scosi).Eh, obisnuinta asta fara sa casti ochii costa Posted Image .
Revenind la problema mea :
Acum am rezervare in Cesme in euro(pe hotels.com). Clar, plec cu euro(cumpar la curs f bun din tara) si banul jos acolo, fara stres Posted Image
In caz ca la retur(Cesme-Bucuresti) decid sa innoptez, cum sa iau cazarea? booking.com pe telefon? alte recomandari?
Intotdeauna aleg rezervari unde am anulare gratuita cu pana la 1...3...7 zile inainte de ziua check-inului. Plata o fac direct la hotel/pensiune sau ce o mai fi. Cei de la receptie dau un fel de OK adica confirma bookingului ca eu m-am prezentat asa ca nu mai este debitat cardul. Daca nu m-as prezenta, evident ca as fi taxat in lipsa mea, lucru pe care nu mi-l doresc.

Referitor la ultima intrebare, eu mi-as planifica de acasa traseul, astfel incat sa nu am surprize pe traseu. De ce nu iei acum decizia innoptarii respective?

#674
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
@dansysro, in regiunea Marii Negre, nu cred ca gasesti hotel cu plaje proprie, toate plajele sunt publice, si vei gasi numai turci si alte natii non-europene... Desigur, poti gasi si sezlonguri, ca la noi pe litoral...
In 2019 am fost o noapte in Agva, si am apucat sa prind cateva ore de plaja si baie in Marea Neagra, dupaamiaza...

#675
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010

View PostAdrianHH, on 09 iunie 2023 - 12:28, said:

As putea din Chios  pana sa ma urc pe ferry, la o adica. Buna idee, multumesc,

Iti instalezi un VPN, vezi pe magazin ca sunt o gramada, unele gratis. Te loghezi pe el, selectezi o tara, oricare, apoi accesezi Booking. O sa para ca ai accesat din tara selectata de tine si problem solved. :)

#676
butterfly1979

butterfly1979

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2023
Salutari tuturor! Luni urmeaza sa plecam in Instanbul cu masina, doi adulti si doi copii. Iesim prin vama Ruse si ne orientam spre intrare in Turcia prin Hamzabeyli. Am mai fost in Instanbul dar cu avionul... si suntem putin incurcati pentru ca am auzit multe persoane care se plang de timpul de asteptare in vama bulgaro-turca. Aveti ceva sfaturi legate de asta? cam ce ore ar fi de evitat? Multumiri!

#677
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
In zilele de luni, in perioada asta, nu ar trebui sa fie aglomerata vama.

#678
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
As vrea sa plec la sfarsitul lui august in Turcia (Antalya mai exact).

Am 3 variante:

1) Agentie Turism - Aprox 2000 EURO si nu imi bat capul
2) Rezervare pe Booking (acelas resort) 1100 Euro + 600 Euro zborul = 1700 Euro - deci 300 euro in minus dar apar costuri cu transfer aeroport-resort-retur
3) Rezervare pe Booking (acelas resort) 1100 EUro + 300 Euro combustibil auto = 1400 Euro... nu stiu ce alte taxe de drum se platesc..

Cu diferenta de 600 euro pot lua 2 nopti de cazare in instambul si imi raman si bani de cumparaturi....

Chiar daca stau in Timisoara, plecarea va avea loc din Calafat daca plec cu autoturismul sau Bucuresti daca plec cu avionul...

Daca plec cu masina am zis ca si itinerariu:

Plecare din Calafat la 05:00 - Sosire Instambul la 15:00 - cazare hotel si imediat plecat spre cumparaturi
Plecare din Instambul la 06:00 - Sosire in Antalia la 15:00.

retur

Plecat din Antalia la 10:00 - Sosit in Instambul la 19:00
Plecat din Instambul la 15:00 - Sosit in Calafat la 01:00 urmatoare zi.

In afara de taxa de pod la Vidin + Vinieta de Bulgaria sunt curios ce mai trebuie platit....

Edited by mirel3003, 13 June 2023 - 11:40.


#679
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
Pt mersul cu masina pe langa combustibil mai ai urmatoarele taxe:
- vigneta bulgaria ..... 70 lei (o luna)
- HGS Turcia .... cu cat trebuie sa incarci (in functie de traseul ales) il rogi pe @Danutzu, pe topicul "HGS" sa-ti faca un calcul

#680
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
Trebuie sa fi mai precis când spui Antalya... Oraș sau regiune? si Side este tot in Antalya... dar mai la sud, se mai adauga vreo o ora de mers....
Plecarea la ora 6 din Istanbul (din ce zona?) este cu cântec... Încep sa mișune spre serviciu....
Si nu-s doar 9 ore... pentru ca mai oprești pentru masa de prânz, pentru necesitați, eventual alimentare....

#681
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmirel3003, on 13 iunie 2023 - 11:36, said:

...
Daca plec cu masina am zis ca si itinerariu:

Plecare din Calafat la 05:00 - Sosire Instambul la 15:00 (+ 2 ore din cauza traficui la ora respectiva) - cazare hotel si imediat plecat spre cumparaturi
Plecare din Instambul la 06:00 (plecare cel tarziu la ora 05:00)- Sosire in Antalya la 15:00.

retur

Plecat din Antalya la 10:00 - Sosit in Instambul la 19:00 (+ 2 ore din cauza traficui la ora respectiva)
Plecat din Instambul la 15:00 - Sosit in Calafat la 01:00 urmatoare zi.
...

Pt timpul petrecut in vama BG-TR depinde in ce zi din saptamana, si de "un gram de noroc" la aglomeratia din vama

Edited by w140, 13 June 2023 - 12:52.


#682
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmirel3003, on 13 iunie 2023 - 11:36, said:

1) Agentie Turism - Aprox 2000 EURO si nu imi bat capul
2) Rezervare pe Booking (acelas resort) 1100 Euro + 600 Euro zborul = 1700 Euro - deci 300 euro in minus dar apar costuri cu transfer aeroport-resort-retur
3) Rezervare pe Booking (acelas resort) 1100 EUro + 300 Euro combustibil auto = 1400 Euro... nu stiu ce alte taxe de drum se platesc..


exact ieri primii oferta de la agenție, pt sejur 7 zile-n antaliya
da, 2250 euro, 2 pers UAI

imediat am cercetat bookingul pt resorturile respective
nene, TOATE resorturile aveau același preț cu cel primit din agenție, daaar MINUS avionul!!!

cum ai avut tu norocul să găsești mai ieftin, nu știu - te invidiez! Posted Image

așa că plătii la agenție!

pupiu!

Attached Files


Edited by gushpi, 14 June 2023 - 12:32.


#683
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Puteti sa mai cautati si pe alte site-uro decat booking. De exemplu o sapt in perioada urmatoare costa pe unele site-uri si 9450 lei, AI. Diferenta destul de mare fata de booking.

#684
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 17.01.2008
^ depinde de agenție, de perioada, de tipul de Camera. De aici vin difentele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate