Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#325
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012

View Postmarian.bazavan, on 27 iunie 2022 - 21:37, said:

Daaa. Au preturi indentice ca la noi. Difera moneda. .

Se poate folosi cartea de indentitate pentru a transversa granița spre Turcia?

#326
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View Postpopicoo, on 04 iulie 2022 - 13:41, said:



Se poate folosi cartea de indentitate pentru a transversa granița spre Turcia?
Daca turcia e in uniunea europeana da,daca nu e mergi cu pasaportul😊

#327
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postpopicoo, on 04 iulie 2022 - 13:41, said:



Se poate folosi cartea de indentitate pentru a transversa granița spre Turcia?

Evident ca nu, Turcia nu este în Uniunea Europeană. Îți trebuie pașaport, valabil minim 150 de zile de la data intrarii în Turcia.


#328
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,877
  • Înscris: 22.12.2005

View Postpopicoo, on 04 iulie 2022 - 13:41, said:

Se poate folosi cartea de indentitate pentru a transversa granița spre Turcia?

sigur. doar ai grija ca gardurile au sarma ghimpata pe ele si recomand ore in care nu trece patrula de granita.

#329
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007

View Postpopicoo, on 04 iulie 2022 - 13:41, said:

Se poate folosi cartea de indentitate pentru a transversa granița spre Turcia?
Sigur nu. Pasaport valabil minim 150 zile de la intrarea pe teritoriul Turciei.

#330
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
S-a postat pe forum un test cu internetul de la hotel Spicy din Belek, foarte bun netul, dar prea tarziu pentru mine, care fac booking in decembrie.

Insa 2022 vine cu 1,3 Euro per GB la Digi Mobil, deci nu mai raman fara net daca Wi-Fi-ul hotelier merge prost. Daca nu vreti sa stati doar pe netul de roaming, evitati hotelul Bosphorus Sorgun.

In avion la coborare auzeam discutii cum ca sa nu dai drumul la telefon pentru ca dai faliment. Posted Image

#331
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostNeaceasca85, on 18 iulie 2022 - 11:32, said:

S-a postat pe forum un test cu internetul de la hotel Spicy din Belek, foarte bun netul, Daca nu vreti sa stati doar pe netul de roaming, evitati hotelul Bosphorus Sorgun. In avion la coborare auzeam discutii cum ca sa nu dai drumul la telefon pentru ca dai faliment. Posted Image


hai ca Spice Hotel & Spa, Belek e cat de cat bun la servicii si e in prima linie (piscina, plaja, restaurant, parcare etc.).....dar trebuie modernizat e antic si de demult (mobilier decazut, pardoseala naspa, fatadele asisderea), hai asta am inteles,.

Ce nu inteleg eu este: Ce sa cauti in Sorgun?.......e la capatul lumii pe bune (linia a 15 'spea, fata de mare si distractii), porumbul bate in geam.....la fel si reflectoarele de la stadionul local....ca sa ajungi la plaja sau in centru iei autobuzul (parca linia 12), noroc ca acolo intoarce (capat de linie).....Bosphorus Sorgun e un resort low, low, low cost....fara parcare, praf cat cuprinde, servicii mediocre.... un singur avantaj, pretul platit ....si hai sa zic ca e cat de cat nou (2017), piscine mici , meschine, amfiteatru' aiurea amplasat, distanta pina la mare.....naspa alegere.

Attached Files


Edited by Povestitorul, 18 July 2022 - 12:18.


#332
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
La Sorgun am fost in 2021, acuma am sejur la Royal Style Side, incepand cu 27 iulie 2022.

Miscarea nu strica. Incendiul de padure a fost cam aproape, am avut o zi innorata de la fum, funingine pe balcon, curent intrerupt 6 ore de la incendiu ziua si inca 2 ore noaptea, noroc ca toate resorturile AI si UAI au intotdeauna generatoare diesel, dar la Sorgun barul de pe plaja era doar pe retea, fara generator.

Pe mine ma intereseaza urmatoarele chestii sa fie OK:

- netul
- AC-ul
- mancarea
- apa marii fara pietre, pontonul e un avantaj ca sa stau sub el la umbra
- bar pe plaja cu ciocolata rece sau calda

Sper sa nu mai fie turcul intermediar intre tava cu mancare si client.

Net praf am avut in multe hoteluri, pe cele cu net bun le numar pe degete. Mancarea a fost OK peste tot, dar aer conditionat naspa am avut in 2012 la Susesi in Belek si in 2013 in cu totul alta zona, Spania, Mallorca.

Bosphorus Sorgun mai are un mare dezavantaj care nu s-a aplicat pentru ca am fost singur in camera, dar nu exista baie ci 2 cabine in camera, chiuveta e langa pat.

#333
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Ce spui tu acolo trebuie sa decartezi minim 300 euroi pe seara (camera dl), nu 100!

Pai plaja ca in Antalya (nisip adus cu vaporu') rar mai gasesti.... incepind cu Lara - Kundu si terminand cu Konakli  tot ai nisip fin. Exceptie face Ocurcalar.....aici e pietris

Sa fi tu sanatos de cand se aplica conceptul cu baia in camera, prima mea experienta de acest gen a fost Adam & Eva.....

Edited by Povestitorul, 18 July 2022 - 12:46.


#334
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu cum e Lara. Vezi si avioanele din apa. Dar e si mai scumpa de regula.

#335
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostNeaceasca85, on 18 iulie 2022 - 12:45, said:

Stiu cum e Lara. Vezi si avioanele din apa. Dar e si mai scumpa de regula.


Pai regula e simpla: aproape de aeroport (maxim 30 minute) plaja in regula, servicii bunicele, resorturi de/cu renume ( Royal, Baia, Delphin, etc.), orasul (Antalya) in imediata apropiere, unde poti sa : shoping, enterteiment, parc de distractii/tematice (expoflora), atractii muzeale/arheologice...ai ce sa faci...deci reteta de succes....... vrei la bogati bagi Belek si te cazezi la femei... (Gloria, Cornelia, Ela, Kaya, Calista, Carya, Donna)

Edited by Povestitorul, 18 July 2022 - 13:04.


#336
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi plac zonele mai retrase, nu aglomeratia din Lara, aia prea incepe sa semene cu Mamaia. Am mai avut Kemer, la 40 minute, Side e la 1 ora, dar Alanya nu am luat pentru ca 2 ore pe autocar.

Nu vreau decat balaceala in mare si ospat, odihna cu AC si net bun in camera, mancarea sa fie cat mai fresh si mai interesanta, apa marii e mereu buna vara, nu se compara cu Marea Neagra.

Maica-mea daca vede tarabe le vrea, e nasol ca eu sunt pe post de translator, cumparaturile sunt un stres acolo si le aman mai spre finalul sejurului.

In 2008 am luat si excursii cu autocarul, dar am pierdut 2 zile de plaja si am regretat.

In a doua zi de sejur vine ghidul sa ne propuna excursii. Era un mare pungas pe nume Denis sau Deniz peste care am dat de 2 ori, vad ca si-a sters Whatsapp-ul.

O ghida araboaica de pe autocar spunea ca Belek e statiunea sportivilor. Fiind zona de bogati da, merge bine si internetul.

Edited by Neaceasca85, 18 July 2022 - 13:09.


#337
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Seamana dar nu rasare......."coana mare" (Mamaia) e praf la servicii si ospitalitate....nu exista nici un hotel care sa semene macar cu Bosforus (poate Yaki, dar asta e perimat si prost la sevicii)...la Bosforus ai ce sa faci....piscine, haleala, spectacole bunicele, daca te-ai facut manga adormi pe baldachinele alea si te uiti la octogoanele colorate (jocurile de lumini) de pe fatada resortului. Haios rau.  (Un octogon regulat are toate laturile egale și toate unghiurile egale, fiecare având 135º).

Trebuia sa iei Kemer, dar de naspa pentru tine ....nu ai cascaval suficient pentru RIXOS. Apa marii este inconfundabila, clara si perfecta din tote pctdvdr........prin comparatie apa MM din Lara o sa ti se para... bors si jeg.

Vacanta placuta si mult, mult soare!

Edited by Povestitorul, 18 July 2022 - 13:25.


#338
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
Rixos da, sunt bune, din pacate eu am mers doar la Rixos Lares in 2011, care nu mai exista, e luat de Delphin.

Dintre Delphinuri Imperial e cel mai tare, dar si pret pe masura.

#339
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Sa va spun o chestie pe care am constat-o cautind resortul perfect (in prima linie, nisip fin, intrare lina in mara, implicit fara pietre)
Astfel de resorturi sunt doar cele care sunt in preajma gurilor de varsare ale raurilor...de obicei la sud de varsare....
Studiati si o sa va convingetii....
Net de la hotel, foarte bun in hotel dar si la piscina, si pe plaje am avut la Arcanus Side Resort

#340
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010

View PostNeaceasca85, on 18 iulie 2022 - 13:43, said:


Dintre Delphinuri Imperial e cel mai tare, dar si pret pe masura.

Nu știu ce va place la Imperial.....mai mare kitsch nu cred că există..... opulenta la maxim....apropo cum e sa iei masa cu peste 1000 persoane? Mișto nu?

Bine că are destule ăla carte (8), in rest nimic de menționat...mai bine Seginius.

Zici că e scump....fa o simulare pe una din femeile alea de mai sus
(Gloria Serenity) Și vezi cate sejururi stai la DI....

Edited by Povestitorul, 18 July 2022 - 17:05.


#341
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,781
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am avut AC praf la Susesi (doar in camera era slab, in rest era OK) dar am vazut plangeri legate de AC la Calista Luxury Resort. Susesi a avut cel mai bun net dintre toate la care am fost. Insa consider ca daca este UAI si are in denumire mentiunea de luxury resort, asa ar trebui sa fie, nu cu probleme la lucruri elementare.

Net destul de praf si la Side Premium in 2018. Nu prea Premium la net, in rest OK.

In Lara concurenta e mai mare si sunt care mai de care, in rest mai slabut, nah, Lara e Mamaia lor si celalalte precum Kemer, Side, Belek sau Alanya sunt Eforiile lor. Kemerul vine cu cel mai tare peisaj, munte langa apa si o idee mai racoare la canicula, seara batea si vantul acolo, la Side e mai cald decat in Lara si cel mai cald ar fi in Alanya, cu umezeala uneori de nu se usuca rufele pe balcon.

Side pare a fi o zona mare cu orasele alea 2, Side si Manavgat. Daca iluminatul public din Sorgun tinea de Primaria Manavgat, e clar, dar zona aia a fost afectata de incendii de padure anul trecut, nu a fost cu evacuare ca la Marmaris dar te sperie putin, sa te trezesti fara soare si cu funingine.

Edited by Neaceasca85, 19 July 2022 - 13:42.


#342
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Hehe, cum sa fie Belek precum Eforiile la noi? Foarte multe dintre cele mai "tari" și scumpe resorturi de 5 stele de pe riviera turceasca se afla în Belek, pana si Barack Obama, pe vremea când era președintele SUA, a fost găzduit la Regnum Carya, iar staff-ul său la Calista Luxury, tot în Belek, atunci când a avul loc summit-ul G20 în 2015.

Edited by corinadaniela, 19 July 2022 - 14:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate