Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#307
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,863
  • Înscris: 22.12.2005
Cu petsii(catei)cum e?stiu ca profetul lor si o furase odata:)

#308
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009

View Postdansysro, on 23 iunie 2022 - 15:36, said:

Eu sunt pe date Digi de 5 zile... 0.001 euro/MB
N-am mai luat Turccell ca anul trecut. Azi am ancorat la Gelemis / Patara...
Aștept să vina gazda care știe engleza sa vad ce croaziere recomandă deși le cam știu și eu dar sa vad orare și prețuri...

😀 voi sunteți cu masina de MH?

#309
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.06.2005
Dat o tura in Kalkan... "Plaja" cu pietre de la bila de biliard până la bila de fotbal... Străduțe labirint in panta ... Pare stațiune de lux, grămezi de vestici și prețuri la terase ca pentru ei... cam dublu de cat ce-am platit până acum... In schimb în Gelemis la terase ce luam cu 80tl in alta parte este 85-90...

Edited by dansysro, 23 June 2022 - 20:05.


#310
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 03.04.2017

View Postdanutzu_1069, on 23 iunie 2022 - 13:20, said:

Roaming in Turcia? De ce?
Exista cartele locale pentru net si minute locale... cca 350YTL  pentru 20GB net...
Pentru comoditate,sa nu mai treci pe la ghiseu la turci.

#311
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.06.2005

View Postelee, on 23 iunie 2022 - 20:00, said:





😀 voi sunteți cu masina de MH?
Da, Seat... :)

Dacă ați luat ceva boat trips poate ai info...preț, de unde...?
Merci

Edited by dansysro, 23 June 2022 - 20:49.


#312
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009
😀 despre bărci nu știu nimic, mai degrabă din kas, kalkan, la terasa pensiunii st. Nicholas la etaj parca am văzut ceva reclame la boat trips.

Plaja din kalkan e ok, pietre mari, după kalkan ai vestita plaja kaputas tot cu pietre și o aglomerație pe măsură, plaja Patara e minunata dar bate mereu vantul, nu prea poți tine o umbrela deschisa, nu ratați apusul pe dunele de nisip de la Patara. Mai multe la micul dejun la pensiune, ne-ati luat locul de parcare 😁, glumesc, de ieri s-a cam aglomerat satul.

#313
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.06.2005
De la Pamukkale nu sunt hotărât daca sa mă întorc prin Canakkale sau Bursa... Este pe vreunul din trasee ceva oraș potrivit pentru cumpărături? (nu Istanbul)

Doua zile am făcut plaja la Patara. Apa cam rece și utilitățile cam scumpe, doua șezlong + umbrela = 3Ś50 lire
plus accesul, un card de 210 TL permite 10 intrări individuale (pt trei pers se scanează de trei ori)

Azi am mers la Saklikent
(parcare 40, acces 13tl)
Nu am mers până la capăt și din anumite motive nici nu am stat cât îmi propusesem, mai erau diverse de văzut plus restaurante. Deși e dumineca nu a fost exagerat de aglomerat.
Seara am dat o tura prin Kas, foarte animat, atmosfera plăcută, ceva spectacol/concert live pe faleza...

Croaziere se pot lua din Kas sau Kaleucagiz...am contactat vreo 10 și am primit oferte de la 300Tl (am senzația că se poate scoate și la 250) până la 40£ :)
Mai sunt și din Kalkan da mi s-au părut prea problematic cu parcarea, plus Oludeniz...

Edited by dansysro, 26 June 2022 - 22:56.


#314
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdansysro, on 26 iunie 2022 - 22:54, said:

De la Pamukkale nu sunt hotărât daca sa mă întorc prin Canakkale sau Bursa... Este pe vreunul din trasee ceva oraș potrivit pentru cumpărături? (nu Istanbul)

Doua zile am făcut plaja la Patara. Apa cam rece și utilitățile cam scumpe, doua șezlong + umbrela = 3Ś50 lire
plus accesul, un card de 210 TL permite 10 intrări individuale (pt trei pers se scanează de trei ori)

Azi am mers la Saklikent
(parcare 40, acces 13tl)
Nu am mers până la capăt și din anumite motive nici nu am stat cât îmi propusesem, mai erau diverse de văzut plus restaurante. Deși e dumineca nu a fost exagerat de aglomerat.
Seara am dat o tura prin Kas, foarte animat, atmosfera plăcută, ceva spectacol/concert live pe faleza...

Croaziere se pot lua din Kas sau Kaleucagiz...am contactat vreo 10 și am primit oferte de la 300Tl (am senzația că se poate scoate și la 250) până la 40£ :)
Mai sunt și din Kalkan da mi s-au părut prea problematic cu parcarea, plus Oludeniz...

Pentru cumpărături îți recomand Viaport Asia Outlet. E chiar la întrarea în Istanbul. Nu trebuie să intri în oraș. După sesiunea de shopping poți continua pe centura de nord, spre Edirne. Eu de acolo îmi fac cumpărăturile. De vreo 7 ani. Mergem de 2 ori pe an.

#315
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011
Dansysro, maine ajungem in canion
Cat este de lung traseul prin canion?  Informatiile difera. Ba 2 km, ba 4, nimic concret.
Trece apa de brau in vreun punct? La cascada Gizilkent ati ajuns?

#316
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,646
  • Înscris: 14.10.2008
Neata oameni buni,

sunt mai nerabdator ca oricand sa plec in Antalya, am avion pe 27 iulie.

Zona Side, All Inclusive,

Cum se prezinta serviciile hoteliere? Se mai poarta masca pe acolo? La servire s-a revenit la normal sau tot o sa ma rog de unul sa imi puna mai mult? Tot farmecul AI-ului era stricat de pandemie in 2021. Apoi si de incendiul de padure de la Manavgat. Sper sa nu mai fie asa ceva.

#317
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmondo_76, on 27 iunie 2022 - 06:51, said:

Trece apa de brau in vreun punct?
Nici pomeneala. Sau cel putin asa era anul trecut, in august. Era un singur punct mai dificil,  unde erai obligat sa traversezi apa pentru a-ti putea continua drumul in canion, nefiind amenajat vreun podet, ceva, in acel loc. Apa era ceva mai sus de genunchi, insa curentul era foarte puternic, apa foarte rece iar bolovanii de pe fund mari, neregulati si alunecosi. Daca vrei sa-ti faci o idee, am pus ceva poze pe topicul Oludeniz - Fethiye.
PS: Clar ca nivelul apei depinde si de eventualele ploi.

Edited by zuv, 27 June 2022 - 14:32.


#318
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Parca cineva era zilele aste prin Patara, Gelemis!!! O bere, ceva? :) :)  Motorina in drum spre Patara urca la pretul de 30,30 TL maxim.

#319
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.06.2005
Estimez că am mers prin canion cam 1.5km și a trebuit să ne întoarcem. Cineva ne-a spus că ar mai fi fost 3-400 m și apoi se plătea ceva că sa urci cu ceva lift spre o cascadă.
Doar la intrare - 10m - este o porțiune vijelioasă și foarte rece unde persoanele scunde uda funduletul :)
Apoi este lejer și apă călduță, maxim 60-70 cm in anumite locuri... Încălțăminte de apa neapărat...

Azi am fost din nou în zona sa ne răcorim după plaja și am mers la alta cascadă ... Gizlikent Șelalesi
+90 532 506 07 93
https://maps.app.goo...L9oHvAT6wZErkF9
Am luat masa la ceva birt undeva la vreo 6 km mai sus de Saklikent cu niste preturi incredibile - de ex frigărui de pui 50tl și abia le-am răzbit, fresh de rodii 10tl...
La Kaputas Beach șezlong 50, umbrela 50, cafea 30, fresh 60, apa 10...am ajuns pe la 9.30 și era aproape plina parcarea... Când am plecat la 13 era un km de mașini parcate "neregulamentar" pe sosea și tot veneau...

Mâine facem croaziera la Kekova...

View Postmarian.bazavan, on 27 iunie 2022 - 15:09, said:

Parca cineva era zilele aste prin Patara, Gelemis!!! O bere, ceva? :) :)  Motorina in drum spre Patara urca la pretul de 30,30 TL maxim.
Dacă ești cu mașina televiziunii suntem vecini de pensiune...

View Posteumorocanosul, on 27 iunie 2022 - 06:28, said:



Pentru cumpărături îți recomand Viaport Asia Outlet.
Merci dat nu știu ce să zic, am intrat în Edirne la un Waikiki și erau preturi identice cu ale noastre...

Edited by dansysro, 27 June 2022 - 17:30.


#320
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 17.01.2008
"Merci dat nu știu ce să zic, am intrat în Edirne la un Waikiki și erau preturi identice cu ale noastre..."
Anul trecut, la un mall in Side, tot la un wikiki, aveau preturile cu cifre ca la noi... la produs identic.
Adica 100 lei (la noi pe eticheta) - - - 100  YTL (la ei pe eticheta). :lol:  :lol:

Edited by danutzu_1069, 27 June 2022 - 17:50.


#321
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 02.02.2009

View Postdansysro, on 27 iunie 2022 - 17:37, said:

Estimez că am mers prin canion cam 1.5km și a trebuit să ne întoarcem. Cineva ne-a spus că ar mai fi fost 3-400 m și apoi se plătea ceva că sa urci cu ceva lift spre o cascadă.
Doar la intrare - 10m - este o porțiune vijelioasă și foarte rece unde persoanele scunde uda funduletul :)
Apoi este lejer și apă călduță, maxim 60-70 cm in anumite locuri... Încălțăminte de apa neapărat...

Azi am fost din nou în zona sa ne răcorim după plaja și am mers la alta cascadă ... Gizlikent Șelalesi
+90 532 506 07 93
https://maps.app.goo...L9oHvAT6wZErkF9
Am luat masa la ceva birt undeva la vreo 6 km mai sus de Saklikent cu niste preturi incredibile - de ex frigărui de pui 50tl și abia le-am răzbit, fresh de rodii 10tl...
La Kaputas Beach șezlong 50, umbrela 50, cafea 30, fresh 60, apa 10...am ajuns pe la 9.30 și era aproape plina parcarea... Când am plecat la 13 era un km de mașini parcate "neregulamentar" pe sosea și tot veneau...

Mâine facem croaziera la Kekova...


Dacă ești cu mașina televiziunii suntem vecini de pensiune...


Merci dat nu știu ce să zic, am intrat în Edirne la un Waikiki și erau preturi identice cu ale noastre...

In Turcia nu mergi sa cumperi de la LC WAIKIKI. Te duci pentru US POLO, LEVI, TOMMY HILFIGER, LEE si altele de acest gen. Iar la astea preturile sunt cel puțin la jumătate față de România. A și încă ceva. Dacă întâlnești un hypermarket Carrefour în drumul tău întra și acolo. În ultimii 3 ani am găsit de cumpărat blugi Lee Cooper la 50-60 lei perechea. Aaa, și Pierre Cardin merita vizitat.Si DS DAMAT pentru sacouri și costume.

#322
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007
Daaa. Au preturi indentice ca la noi. Difera moneda. Si da, cu marcile de renume, preturi la juma.

#323
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNeaceasca85, on 27 iunie 2022 - 09:50, said:

Zona Side, All Inclusive,

fusei în kemer/beldibi între 20/27 iunie

Cum se prezinta serviciile hoteliere?

5* am plătit, 5* am primit Posted Image

Se mai poarta masca pe acolo?

NU! nicăieri!

La servire s-a revenit la normal sau tot o sa ma rog de unul sa imi puna mai mult?

se pare că rămâne regulă să fii servit peste tot...
dar să știi că noi ne rugam să nu mai pună Posted Image

Attached Files


Edited by gushpi, 04 July 2022 - 10:12.


#324
Sean_John

Sean_John

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 15.01.2006

View PostNeaceasca85, on 27 iunie 2022 - 09:50, said:

Cum se prezinta serviciile hoteliere? Se mai poarta masca pe acolo? La servire s-a revenit la normal sau tot o sa ma rog de unul sa imi puna mai mult?

Cel putin in zona Lara s-a revenit la normalitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate