Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#289
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005

 mdt, on 17 iunie 2022 - 11:34, said:

Ayvalik
Notat, merci :)

 florinbad, on 17 iunie 2022 - 11:42, said:



1. Troia (Truva)
2. Pergam (Bergama)
....
Fii sigur că am răscitit blogul tau....mare parte din obiective le-am salvat într-o listă in maps dar sper sa ating 1/2 - 1/3 din ele (echipa e mai leneșă și comodă)
Problema e că trebuie să mă hotărăsc la 2-3-4 "baze"...daca mutăm cortu in fiecare seara mă sinucid fetele...

Merci pentru relatări și lista de obiective :)

LE: nu exclud sa trec și prin Bodrun dar l-aș evita pt cazare...

Edited by dansysro, 17 June 2022 - 12:13.


#290
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Pai daca fetele sunt la putere (ca deobicei in lumea asta marePosted Image ), atunci ramai doar la:

- Pergam (Bergama) (daca sunteti o familie mai sportiva)
- orasul antic Efes + Casa Fecioarei Maria
- Oracolul de la Didyma - se poate face plaja in statiunea Didim

- Fethiye (recomand cu caldura) - Plaja Calis; de aici, daca plecati spre Finike puteti vizita:
- Demre (Biserica Sf.Nicolae) ( fara orasul antic Myra)
- Canionul Saklikent - se merge prin apa

- Pamukkale + Hierapolis (merg impreuna) - un excelent sfarsit de concediu

#291
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
"de obicei", scuze...

#292
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Pamukkale chiar îl aveam planificat la întoarcere... dar parca e prea multa arheologie și prea puțin "stiintele naturii". La capitolul asta am notat doar
- Ayazma Spring Nature Park
https://maps.app.goo...uyQBNHwgkRKqfn7
- Bafa Lake
https://maps.app.goo...FRt7MS5z3yWxYD8
- Saklıkent kanyon
https://maps.app.goo...Vrd3mNQwQLuJNj9
- muntele Babadağ
https://maps.app.goo...tB157zNrxkwjDu8
- delta Dalyan

Edited by dansysro, 17 June 2022 - 19:10.


#293
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 14.11.2006
Saklikent este în lista, Babadag doar dacă vrei sa te dai cu parapanta (tot ajungi la Oludeniz, unde nu ai vrut sa ajungi), Dalyan doar dacă te cazezi în orașul Dalyan, altfel trebuie sa iei o excursie din Marmaris (iarăși, unde nu ai vrut sa acostezi), Pamukkale este un must see și ai bolovani doar la Hierapolis. La Casa Fecioarei Maria nu ai bolovani,  la Fethiye nu ai bolovani. Demre merita doar pentru fete (fata, dacă este micuta), pentru Sfântul Nicolae, cel cu cadouri în ghetuțe sau cizmulițe (tot este în drumul vostru spre Finike).

#294
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009
Saklikent am fost noi ieri, frumoasa experienta, musai papuci speciali de apa, cam aglomerat dar e altceva. Cred ca e interesanta și o sedinta de rafting aici 200 lire 45 de minute, noi nu am făcut era ora prânzului, un soare ucigător și nu ma vedeam plutind în colacel în plin soare :) .
Recomand o oprire la una din terasele de pe drumul spre canion, am oprit și am mâncat gozleme făcute de o mamaita simpatica, suc de rodii, salate cu gust de copilarie

Fethye, plaja Calis este exact ce nu îți place, comercial, aglomerat, iar plaja în sine nu e wow, stam la un hotel fix pe plaja asa ca abia aștept peste doua zile sa ne mutam la Gelemis, plaja Patara ma așteaptă:), de acolo vom merge în Kas, Kalkan, Demre, Kaputas, incercam un amestec de zile de lene pe plaja și vizitat.


#295
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
@Elle ... mai exista acel mare-mare bolovan care blocheaza canionul? In 26 ajungem si noi in Gelemis ... poate o bere, doua ! :)

#296
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Aveam și eu salvat cate ceva la Gelemis și m-ai convins :)... Am rezervat de pe 23 iunie 9 zile sa ne-nvartim prin zona...

Știe cineva despre croazierele pt delta Dalaman de unde pleacă și mai ales la ce ora...? Că e destul de departe de Patara...

 marian.bazavan, on 19 iunie 2022 - 16:34, said:

@Elle ... mai exista acel mare-mare bolovan care blocheaza canionul? In 26 ajungem si noi in Gelemis ... poate o bere, doua ! :)
In 26 sigur nu mai e acolo...dar te aștept eu :)

#297
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009

 marian.bazavan, on 19 iunie 2022 - 16:34, said:

@Elle ... mai exista acel mare-mare bolovan care blocheaza canionul? In 26 ajungem si noi in Gelemis ... poate o bere, doua ! :)

Da, se pare ca mai e bolovanul, noi am făcut cale întoarsă când am ajuns intr/o zona unde trebuia sa trecem peste un bolovan, ne-a ajuns cât am văzut:).

Pe 26 dimineata plecam spre Istanbul, berea dacă ne intersectam pe drum.

#298
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Troia - 75tl...cam 2 ore vizita - muzeul l-am sărit că aveam zi încărcată - încă 75tl și acolo.

Asos temple of Athena - 40tl plus o ora...se urca ceva de la "parcare", locuri puține, am lăsat mașina sprijinită de un zid...

Ayazma Spring Nature Park - intrare auto 33tl - morți de foame am găsit cate ceva... locuri de picnic in stil turcesc, ceva torent cu praguri și o cascadă destul de bine amenajat cu podețe... Probabil mai erau și alte trasee prin zona ...

In Canakkale am schimbat euro cu 17.7, bancomate am incercat exact 5 și toate voiau comision între 4 și 8 %...wow (plus cursul de cacao sub 17)
La stațiile de combustibil diferențele între "brand" și " no name" nu mai sunt că anul trecut (10%) ci abia vreo 3%...

Cazare lângă Canakkale (Kepez) apartament cu 75 euro pt două nopți...

Edited by dansysro, 20 June 2022 - 18:34.


#299
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Efes ancient city - intrarea 150tl biletul de baza... La casa fecioarei era 120 dar am zis pas... Parcare 25tl... Cam trei ore sunt necesare. Aglomerație că aici n-am mai văzut. Ideal e sa vii la 8 când se deschide, noi am intrat la 9... Veneau autocare pe banda rulanta. Se poate face pauza de răcorire sub niste copaci enormi aproape de poarta de jos (langa amfiteatrul mare). Noi am intrat pe poarta de sus cum ne-a recomandat gazda...

Edited by dansysro, 22 June 2022 - 13:30.


#300
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Azi prima zi la plaja... Plaja Pamucak între Selcuk și Kușadasi, nimic spectaculos, nisip fin, intrare lina, valuri potrivite după-amiază... Gazda zice că dimineața e apa nemișcată și perfect limpede... După orele petrecute printre ruine apa a fost magica...aproape 2 ore nu am ieșit din ea :)

#301
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011
Confirm si eu aglomeratia de peste tot. Efes, Casa fecioarei Maria, Sirince, Pamukkale.
Clar Efesul merita cu varf si indesat vizitat. Superb. De acord cu colegul de mai sus in privinta Virgin Mary House. Scump, aglomerat,nu as repeta experienta. Noua ne a placut mult Sirince . Iar Pamukkale este un must see.
Bani am schimbat in Edirne la.Bazarul Ali Pasa cu 17.8 lire un euro si la PTT Bank Marmaris cu 17,7 lire un euro. In Marmaris la toate casele de schimb e prost cursul, 17,28 un euro.

#302
Moonie

Moonie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2010
A folosit cineva DIGI Prepay in Turcia ? Functioneaza cat de cat 3/4G sau mai bine ma orientez catre alt operator ? Multumesc.

Edited by Moonie, 23 June 2022 - 12:51.


#303
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Roaming in Turcia? De ce?
Exista cartele locale pentru net si minute locale... cca 350YTL  pentru 20GB net...

#304
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Eu sunt pe date Digi de 5 zile... 0.001 euro/MB
N-am mai luat Turccell ca anul trecut. Azi am ancorat la Gelemis / Patara...
Aștept să vina gazda care știe engleza sa vad ce croaziere recomandă deși le cam știu și eu dar sa vad orare și prețuri...

Edited by dansysro, 23 June 2022 - 15:38.


#305
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Confirm 0.0013 euro/MB TVA inclus la GiGi

Edited by w140, 23 June 2022 - 17:03.


#306
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Da, acu depinde si de fiecare cat consuma...
1,3 euro/1GB
13 euro/10GB
26 euro/26GB
Ceeace înseamnă cca 473 YTL

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate