Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
817 replies to this topic

#253
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Am vrea sa mai bagam un Last minute in turcia dupa data de 18.09 in Antalya, buget maxim 1400 euro, ati recomanda ceva anume, un hotel mai premium? Ah si inca ceva, apa va fi in continuare calda in 18-25.09 si va fi cald sau se mai reduce? :)

#254
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Pentru bugetul tau  recomand : SUPERIOR STANDARD ROOM LAND VIEW / Hotel ROYAL ALHAMBRA PALACE * * * * *


4906€  pret oficial ...... 1442.3 € Early Booking 71%
Termen plata: 06.09.2021
pentru 2 adulti, 7 nopti, 18.09.2021 - 25.09.2021


Avion, plecare din Bucuresti

Servicii incluse:  SUPERIOR STANDARD ROOM LAND VIEW+ULTRA ALL INCLUSIVE (1442 EUR/camera), transport cu avionul cursa charter, transfer la hotel si taxe de aeroport
SPO45 2021-08-31, ADD5 2021-08-31 + Final Sales expira pe 06.09
Servicii incluse: Package discount, Taxe de aeroport, transfer aeroport - hotel - aeroport, Orarul de zbor este informativ

Avion OTOPENI - ANTALYA 2021, sambata Bucuresti - Antalya - Companie aeriana: TAROM, Zbor: RO 6141 (Decolare: Bucuresti (Otopeni) 18.09.2021 16:50 - Aterizare: Antalya 18.09.2021 18:35), Orarul de zbor este informativ
Avion ANTALYA - OTOPENI 2021, sambata Antalya - Bucuresti - Companie aeriana: TAROM, Zbor: RO 6142 (Decolare: Antalya 25.09.2021 19:40 - Aterizare: Bucuresti (Otopeni) 25.09.2021 21:30)

Conditii de plata: Avans 50% si diferenta pana in 06.09.2021


Ai discount de 70%, EB, mai multe informatii pe directbooking.....




Daca ma intrebi pe mine unde as alege ?.... LUXURY ROOM LAND VIEW / Selectum Luxury Resort * * * * *


Servicii incluse:  ULTRA ALL INCLUSIVE PLUS (1901 EUR/camera) pentru 2 adulti, 7 nopti, 18.09.2021 - 25.09.2021



Da, apa este calda, inclusiv in Octombrie.

Edited by Povestitorul, 31 August 2021 - 13:29.


#255
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Oricum sa nu ai asteptari prea mari cu RAP,  jumatate din suma reprezinta  transportul si taxele aferente, deci la 100 si ceva de euro, ai conditii mai bune ca la Nashira din Manavgat/Side....o alta varianta foarte buna este sa mergeti la unul din Gural (i ), din Belek sau Tekirova.

Edited by Povestitorul, 31 August 2021 - 13:41.


#256
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Multumesc, era pe lista, chiar acum ne uitam ca iar busy ieri si azi Posted Image Da, Nashira a fost fail (desi uitandu-ne in urma si comparand cu un mare esec la noi pe litoral si doar un weekend - PARCA NU A FOST ASA DE RAU!!!), dar a si fost 800 euro, if you remember (fara transport) Posted Image

Anul trecut am fost pe la inceputul lui septembrie sau in jur de 10, nici nu mai stiu si nu mai caut ca le-a facut prietena rezervarile, oricum prima parte (de asta si intrebam cu vremea) la Royal Palace cu 1500 euro, am vrea ceva similar (chiar a fost hotelul de top - nimic extravagand dar tot ce ofereau era mega decent si bun, inclusiv mancarea).

Acum ce sa zic, am facut un short list, as putea pune si ALHAMBRA, l-am vazut destul de mult promovat...

1. Swandor Hotels & Resorts - Topkapi Palace (eu fiind subiectiv cu el, nu stiu de ce dar imi place de pe booking ca poze - asa ca il pun pe primul loc Posted Image)

2. Hotel Fame Residence Lara

3. Miracle Resort Hotel

Si 4 dar depaseste bugetul (evident am avea, dar ca principiu voiam sa ne incardram pana in 1500 euro max maxim) -> Sherwood Exclusive Lara Opens in new window

Selectum Luxury Resort de ce l-ai recomanda? Caci noi voiam si ceva tobogane (desi nu iti zic ce varsta avem, dar fiecare cu ale lui Posted Image) si piscine mari (adica pana la urma la Nashira le bifam, doar ca mai prost si 0 la curatenie/igiena/intretinere - anyway ca tot am mai zis, am fost si un weekend la mamaia - pai la cat dadeam eu cu laturi de Nashira oricum era de 10 ori mai bine acolo decat la noi !!!) si ponton...deci nu vrem cine stie ce chestii de lux, caci sunt constient ca asta e bugetul si nu mai am o varsta sa cred ca orice zboara se si mananca...Iar noi vrem sa luam mai multe variante (o sa mai mergem si la sf de oct in egypt) si sa ne incadram in anumite bugete, ca nu ar fi greu sa luam cel mai scump 2000-2500e, insa prefer mai multe iesiri decat una dar in mare LUX. Deh, depinde de fiecare pana la urma...

Dar vorba lunga, saracia omului! Posted Image Multumesc pentru recomandari, as mai astepta cateva zile sa mai intram in septembrie si POATE (ca daca nu risti, nu castigi Posted Image) se mai accentueaza septembrie si ofertele LAST MINUTE si poate reusim sa prindem si mai jos ca si pret. Sau poate nu mai prindem nimic si se scumpesc toate (posibil)...tu cum m-ai sfatui ca experienta? Multam fain inca o data!

LE: da, l-am studiat mai mult Selectum, e mai next level clar dar vad ca mie imi iese 2175euro pe directbooking (1900 fara transport!), poate avem noroc totusi de un LAST MINUTE.

Edited by Al3xandrus, 01 September 2021 - 00:14.


#257
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Din ce ai pus tu, niciunul nu este premium, toate sunt low cost spre medii, la Miracle am fost de 2 ori, slab spre foarte slab ca si servicii. Mediu este doar Topkapi Palace, mie nu imi place arhitectura, prea rusesc....

Daca vrei parc de distractii, ma repet, alege Parcul de distracții The Land of Legends din Antalya și hotelul Kingdom sunt două adevărate bijuterii ale lanțului Rixos, unul dintre cele mai luxoase din Turcia.  Cei care vor și mare, pot alege Rixos Premium Belek, de unde se poate veni gratuit la parcul de distracții. (ti-ai scos parleala doar din tariful de intrare daca il folosesti zilnic, si o sa il folosesti......).

De ce mai mergeti cu auto personal?.....nu vad rostul.....doar daca sunteti minim 4 persoane in autoturism, atunci da, este eficient.

Miracle 2018

Attached Files



#258
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Acum mergem cu avionul, fara masina, ar fi fost si culmea Posted Image Nu am specificat nicaieri ca ar fi vorba de auto, chiar ziceam ca te-ai uitat la tarife fara transport si ies clar mult mai mult Posted Image

Zi-mi de Royal Palace din Lara, cum ti se pare? ca sa imi dau seama de comparatii...pai tu zici ca nu sunt Premium, dar ziceai si de Nashira ca nu era cel mai rau :) Cred ca Nashira totusi este buget low low :) Dar da, ceva spre mediu mai spre premium ma gandeam ca poate prindem datorita faptului ca dupa 1-15 sept incep scolile si poate gaseam o oferta mai buna, dar asa daca ar fi tot low parca nu m-as mai duce :)

Edited by Al3xandrus, 01 September 2021 - 09:38.


#259
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Dar toate cele zise de tine sunt in jur de 2500e, or fi premium si luxoase, insa fix ce ziceam mai sus, prefer sa mai fac si alta iesire de banii astia, asa ca mai asteptam, ne mai informam, vedem ce se mai intampla :)

#260
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

scuze de intarziere....eram la masa.

Pana anul trecut aveau servicii ireprosabile si erau premium toate Royalurile, acum din cauza reducerilor (de alta natura fata de cele financiare) au inceput sa dea 'buleala" (asa am inteles, nu stiu din experienta proprie), la bauturi (non premium), fara spectacole grandioase in fiecare seara....chiar au avut interzis pana pe 01.07.2021 sa desfasoare astfel de activitati.... RHP acum e pe ieftineala.

Mie imi place Royal Seginus din Lara, iar Lara nu ma impresioneaza cu nimic, singurul avantaj este ca ajungi repede de la aeroport, atat. Apa este mediocra, insipida...mai bine Belek sau Kemer.

Oferte ieftine gasesti la sf de septembrie inceput de octombrie.

#261
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
In octombrie nici nu avem cum si nici nu ne-am risca, 18-25 ar fi totusi in a2-a perioada din septembrie si sunt sanse si foarte mari sa fie inca foarte cald :) Mai asteptam, insa multumesc mult pentru tipsuri, ai dreptate cu reducerile cam toata lumea s-a plans, iar preturile la hotelurile mai bune efectiv au sarit in aer pt iulie/august (si Nashira avea niste scoruri 1500-1700e cu transport :D noi l-am luat pe mocangeala direct si tot ne plangeam :D).

Da, am vrea Lara pentru ca nu o sa mai fim cu masina si sa fim mai aproape de toate, stiu ce zici cu marea...

#262
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Interesează-te și de orarul charterelor, mai exact pana când mai sunt curse. Mulți și-au anulat vacantele în Turcia din cauza ca nu sunt vaccinati și nu pot sta în carantina 14 zile la întoarcere. Deja sunt turiști care se plâng ca le-au fost devansate datele de plecare din septembrie, pe motiv de comasare serii de turiști.

#263
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Am făcut baie in marea Mediterana la jumatea lui octombrie 2019, excepțională.

Nu, nu au sărit preturile, 1700 Euro la Nasira in luna August e ceva firesc, cam pe acolo erau în 2018/2019, chiar mai mari in 2019.

Daca dispui de sumele respective, fa un efort (mental) și ia unde v-am recomandat, niciodată nu veți mai întâlni cu preturile de acum. Never!

Nu trebuie să iei 7 zile la un hotel, ia 4 (rixos premium Belek) cu 3 (royal seginius) și vezi diferențele. O să mă pomenești!

Sau măcar baya lara, daca tot vrei in lara...nu e premium dar este peste ce ai pus tu acolo


L.E. foarte bun sfatul @ Corina Daniela, apreciez!

Edited by Povestitorul, 01 September 2021 - 18:50.


#264
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Și noi vrem din 25 septembrie în Antalya dar încă nu știm exact cum vor sta lucrurile. Cu tez-tour e ultimul zbor pt sejur de 7 nopți, mai e unul din 27 pt 10 sau 14.Parca nu am nervi sa plătesc integral și să se amâne pt anul viitor(așa am pățit anul trecut dat am mers în iunie anul acesta în Creta) . Noi suntem vaccinați deci nu avem probleme cu acea carantina. Oare să mai aștept sau... Sunt în ceață, încă

#265
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
La asta chiar nu m-am mai gandit, sa nu mai fie zboruri :) Nici noi nu stim ce sa facem, insa suntem vaccinati si cu banii in buzunar, de n-o fi turcia mai bagam un egypt/tunisia, etc. Rezolvam cumva pana la urma...Dar da, asta e maxima, sa asteptam LAST MINUTES si sa nu mai fie, ca mai degraba anuleaza zborurile!!! :D

La Baia Hotel am vrea pana la urma, cred ca este raportul calitate pret destul de bun pana la urma -> www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g297962-d1487312-Reviews-Baia_Lara_Hotel-Antalya_Turkish_Mediterranean_Coast.html   , pe direct ar veni 1804 la ora actuala, probabil la 1600 euro l-as lua direct :D Dar afara de directbooking la alte agentii a iesit cu Tarom peste 2000k :(

#266
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Lasa-l, nu este nici o sfaraiala la bani astia.....mai bine mai pui 400 euro si stai la Barut Collection (nr. 2 din Lara) 2200 euro cu tot cu transport.

#267
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Adevarat frumos, asta chiar mi se pare Premium, dar mai vedem, mai asteptam cateva zile inainte de a lua o decizie, desi la 2200 euro parca daca mai maresc bugetul ajung la acelasi cost de Caraibe, chiar daca poate la un hotel mai mediu...Desi nu neg ca asta nu ar merita, este de retinut clar :) (Eu repet la un 1600 euro poate chiar si 1700 as lua Baia Hotel :D)

#268
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Noi ne mai uitam si pentru Tunisia, dar nu imi dau seama, multi de la agentii au zis ca nu recomanda (insa nu ai si specificat de ce, nu prea mai am incredere in nimeni, afara de propriu research asa ca mai pun intrebari prin dreapta - stanga), posibil ca si castigurile sa fie mult mai mici vs Turcia :)

#269
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Deja observam ca nu mai sunt zboruri si preturi la unele hoteluri si mai mari, am fi mers ce-i drept in Tunisia, insa inca nu suntem hotarati 100% intrucat se cere si testare chiar daca esti vaccinat, ne mai gandim zilele astea...

Povestitorul, mai luam in calcul si varianta aceasta -> Hotel Swandor Topkapi Palace Ex Wow Topkapi Palace Hotel , cum ti se pare? Multumesc.

#270
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 17.11.2010
Salutare,

Mie nu îmi place, am mai spus asta, nu am stat în el, deci nu pot da sfaturi.....

Du-te la Royal Seginius, îl recomand...1710 euro, pomana!


SUPERIOR ROOM LAND VIEW / Hotel Royal Seginus * * * * *
Locuri disponibile
Avion
Plecare din BUCURESTI
Servicii incluse:  ULTRA ALL INCLUSIVE (1709 EUR/camera), transport cu avionul cursa charter, transfer la hotel si taxe de aeroport

Orar zbor (informativ):
Dus: 18.09.2021 12:40 din BUCURESTI - 14:30 Antalya Airport, Numar Zbor: ROT5215
Intors: 25.09.2021 15:30 din ANTALYA - 17:20 Otopeni International, Numar Zbor: ROT5216
Compania aeriana: TAROM
Bagaj cala: 23Kg

Pachet organizat de: SC REZEDA WORLD TRAVEL SRL
Preț real 2849 euro;
Preț E B  1709.2 €

* Early Booking pentru 2 adulti, 7 nopti, 18.09.2021 - 25.09.2021

Edited by Povestitorul, 08 September 2021 - 07:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate