Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Comportament diferit

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010
Maimutica asta s-a schimbat in ultima saptamana radical. Vine cu mine la munca zilnic si e mascota companiei. Cum intra pe usa se ducea direct la mecanici si latra la ei pana ies saracii de sub tractoare si ii da tratatia pe care o cere.
Cand intram in biroul meu se ducea la manager si il lasa sa o pupe si bibileasca juma de ora.
In ultima saptamana nu mai vrea sa mai vada pe niciunul. Nu-i mai saluta , nu le mai cere tratatii iar daca unul din ei o striga vine se ascunde in spatele meu.
Acasa pare sa faca la fel cu prietenul meu. Cand o striga nici nu il baga in seama desi cand mergem la culcare doarme pe partea lui de pat.
Pare ca subit a prins un fel de frica fata de barbati. Bag mana in foc ca absolut nimeni nu a tipat la ea sau agresat-o in vreun fel. Toata lumea o iubeste si e tot timpul in preajma mea.

Nu am dus-o la veterinar inca pentru ca nu am schimbat absolut nimic in programul ei de mancare/imbaiat/groomer dar ma gandesc sa sun veterinarul sa-i fac o programare. Fizic e ok, m-am uitat la labute , gherute ,de mancat mananca normal , de jucat cu sor'sa mai mare continua sa se joace , pur si simplu nu-i plac barbatii.

Are 4 ani , e neutered de 2 ani asa ca nu cred ca are cum sa fie in calduri.
Veterinarul sigur o sa o puna pe Zoloft sau alte medicamente pentru depresie si parca nu as vrea sa o indop cu pastile ca si-a schimbat comportamentul intr-o saptamana. Ma gandesc sa mai astept o saptamana sa vad cum se comporta si daca e la fel , o duc la vet.
Intre timp sunt curioasa daca ati mai auzit cazuri de genu?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNoua_pe_site, on 01 aprilie 2021 - 21:23, said:

Are 4 ani , e neutered de 2 ani asa ca nu cred ca are cum sa fie in calduri.
Posibil sa fie, cumva, chiar daca a fost castrata. E perioada si simte comportamentul altor caini.

Edited by pasilla, 01 April 2021 - 21:36.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O auzit că o vorbiți pe la spate! Posted Image

#4
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpasilla, on 01 aprilie 2021 - 21:35, said:

Posibil sa fie, cumva, chiar daca a fost castrata. E perioada si simte comportamentul altor caini.
De asta astept inca o saptamana inainte sa o duc la doctor ca medicii de aici arunca cu pastile de depresie de parca ar fi bomboane.

View PostNotsure, on 01 aprilie 2021 - 21:35, said:

Eutanasie, singura solutie. Nu, nu glumesc.
C'mon man , daca nu ziceai ca nu glumesti radeam si as fi trecut peste mesajul tau dar daca nu glumesti zi macar de ce crezi ca e cazul de eutanasiere.

View Postericmario, on 01 aprilie 2021 - 21:36, said:

O auzit că o vorbiți pe la spate! Posted Image
Nu o vorbeste nimeni pe la spate , toata lumea ii spune ca o iubeste si o dragaleste constat. S-o fi saturat de prea multa atentie

#5
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 26.10.2017
S- a mai intamplat asta inainte?

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Adu-o la mine sa o smotoceasca un pic teroristii astia ai mei....isi revine imediat :D

#7
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Postescher, on 01 aprilie 2021 - 21:46, said:

Bubico?
Gypsy :)

View PostDarkestnight, on 01 aprilie 2021 - 21:46, said:

S- a mai intamplat asta inainte?

Nu , e prima data. O am de aproape doi ani si de o saptamana s-a schimbat asa. Daca ar exista cat de cat posibilitatea ca un barbat sa fi tipat la ea as intelege atitudinea ei dar nu are cum. Absolut toti barbatii de la munca o iubesc.

View Posttehnics, on 01 aprilie 2021 - 21:51, said:

Adu-o la mine sa o smotoceasca un pic teroristii astia ai mei....isi revine imediat Posted Image

A venit fostul sef si acum doua zile si a luat-o la un play date cu teroristii lui. S-a jucat , s-a comportat normal cat a fost la el iar cand mi-a adus-o inapoi nu s-a uitat la niciunul din minionii ei.
3 barbati de aici au cumparat tratatii diferite ca sa nu se plictiseasca fata cu aceasi tratatie ....nici macar bacon sau lunch-ul lu' Mike nu o mai intereseaza :(

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostNoua_pe_site, on 01 aprilie 2021 - 21:23, said:

Maimutica asta s-a schimbat in ultima saptamana radical. Vine cu mine la munca zilnic si e mascota companiei. Cum intra pe usa se ducea direct la mecanici si latra la ei pana ies saracii de sub tractoare si ii da tratatia pe care o cere.
Cand intram in biroul meu se ducea la manager si il lasa sa o pupe si bibileasca juma de ora.
In ultima saptamana nu mai vrea sa mai vada pe niciunul. Nu-i mai saluta , nu le mai cere tratatii iar daca unul din ei o striga vine se ascunde in spatele meu.
Acasa pare sa faca la fel cu prietenul meu. Cand o striga nici nu il baga in seama desi cand mergem la culcare doarme pe partea lui de pat.
Pare ca subit a prins un fel de frica fata de barbati. Bag mana in foc ca absolut nimeni nu a tipat la ea sau agresat-o in vreun fel. Toata lumea o iubeste si e tot timpul in preajma mea.
S-a maturizat si s-a obisnuit cu mediul ! Nu are absolut nimic . Un caine mic e fricos , latra la mecanici pentru ca un caine fricos latra primul . S-a plictisit de manager , s-a obisnuit cu mediul . Cainii mici sunt nervosi si fitosi . Pe unii ii plac...putiniPosted Image , cu altii se pot obisnui dar nu ii plac . Cu prietenul tau isi apara teritoriul(patul) , nu il place dar i se pare ca te apara pe tine .
Nu chinui catelul cu medicamente , e normal !

#9
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 26.10.2017
A dat un raspuns bun Alltrack,cred eu. Nu o chinui cu antidepresive...Isi revine ea...

Edited by Darkestnight, 01 April 2021 - 22:32.


#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAlltrack, on 01 aprilie 2021 - 22:24, said:

S-a maturizat si s-a obisnuit cu mediul ! Nu are absolut nimic . Un caine mic e fricos , latra la mecanici pentru ca un caine fricos latra primul . S-a plictisit de manager , s-a obisnuit cu mediul . Cainii mici sunt nervosi si fitosi . Pe unii ii plac...putiniPosted Image , cu altii se pot obisnui dar nu ii plac . Cu prietenul tau isi apara teritoriul(patul) , nu il place dar i se pare ca te apara pe tine .
Nu chinui catelul cu medicamente , e normal !
Asta sper si eu sa fie motivul.
In privinta fricii , nu stie ce e aia. Latra la lume daca nu e bagata in seama in rest e destul de tacuta si cuminte. Pe mecanici si manager ii folosea doar cat isi primea tratatiile dupa care le intorcea fundul. Acum nici macar asta nu mai face ceea ce e suspicios rau. Fitoasa clar e , nervoasa e doar daca nu e langa mine. De asta o si iau cu mine peste tot unde ma duc ca altfel face crize de gelozie.
Prietenul meu e defapt primul ei stapan asa ca nu prea are logica noul comportament fata de el.

#11
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Nu imi mai place sa scriu pe SP , prefer doar sa citesc ! Cu tot respectul , nu te pricepi deloc la psihologia canina . Intre 2 caini sau un caine si un om , catelul care latra primul , o face de frica .  
Prietenul tau e adevaratul ei stapan , tu esti ''sclava'' ei , no offence !
Asa functioneaza haita !
Catelul nu are nici o problema !

Edited by Alltrack, 01 April 2021 - 23:24.


#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View PostAlltrack, on 01 aprilie 2021 - 23:23, said:

, tu esti ''sclava'' ei , no offence !


No offense taken , stiu deja asta ca doar de aia m-a ales :lol:
M-am dus la el la o cafea si am plecat cu catelu in geanta. De cum m-a vazut s-a lipit ca timbru de mine ca si-a dat seama ca poate face ce vrea din mine.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Mergi cu ea la un veterinar capabil, ca poate o doare ceva, si fa investigatii.
Alta varianta mai grava e sa fi facut un AVC, chestiile astea schimba comportamentul. Nu stiu daca ai unde sa faci o tomografie cerebrala.
Animalele de rasa au tot felul de predispozitii la boli genetice.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Incearca sa o duci la o conferinta despre dezvoltare personala, poate ca a inceput sa-si puna anumite intrebari despre desertaciunea vietii, in fiecare zi doar latrat, mancat, facut caca...

#15
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMÃ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017
una dintre javrele mele de la mosie s-a comportat fix la fel cand a intrat in calduri. Ea care inainte cum ma vedea venea sa o smotocesc si ma lingea, se rostogolea, deodata cum ma vedea fugea de rupea pamantul. si avea tendinta de a se ascunde.

#16
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018

View Postspooky51, on 02 aprilie 2021 - 07:27, said:

Incearca sa o duci la o conferinta despre dezvoltare personala, poate ca a inceput sa-si puna anumite intrebari despre desertaciunea vietii, in fiecare zi doar latrat, mancat, facut caca...

Daca ne gandim la cainii ce mor la mormantul stapanului refuzand sa manance, e clar ca sunt suflete, si la nivelul lor, au propria psihologie(etologie).

#17
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010

View Post_Freya_, on 02 aprilie 2021 - 07:54, said:

una dintre javrele mele de la mosie s-a comportat fix la fel cand a intrat in calduri. Ea care inainte cum ma vedea venea sa o smotocesc si ma lingea, se rostogolea, deodata cum ma vedea fugea de rupea pamantul. si avea tendinta de a se ascunde.

De mine nu fuge , se ascunde in spatele meu de restul oamenilor care o baga in seama.
Sometimes female dogs will continue to exhibit symptoms of being in heat after they have been spayed. This usually happens because part of the ovarian tissue was left behind during the operation. Veterinarians define this condition as ovarian remnant syndrome.
Acum ma apuc de citit sa aflu cum se comporta cainii cand sunt in calduri.

#18
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,794
  • Înscris: 26.01.2010
Update
Pitica mea si-a revenit . A inceput sa sara printre picioarele tuturor ca un mielusel turbat , sa latre la mecanici pana lasa aia totul deoparte si ii da bucatica de bacon, sa misune pe unde nu are voie , e acealasi pui de drac pe care il stiu si cu care m-am obisnuit.
Nu stiu de ce a fost suparata pe toata lumea timp de aproape 2 saptamani dar pare ca a trecut peste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate