Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Slabit masiv după covid!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Inca esti gras, mai baga.

Matematic, esti ca in betivul din problema de mai jos.
Un betivan de 60 de kile, se pishe cu viteza de 1 litru pe minut. Cat va cantari betivanul dupa o ora de pishare?

#20
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021

View Postlucianburjuiul, on 01 aprilie 2021 - 17:06, said:

Sanatate in primul rand!
Ce-ar fi de facut? Matematic o mai duci 67 de saptamani. Mai asteapta un an si vorbim atunci!
:)))) de mult nu am mai ras asa de mult

#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostXL700VA, on 01 aprilie 2021 - 17:26, said:


Sa fie cum zici tu.
În ultima luna mi-am făcut un fisier excel, in care in fiecare zi dimineata imi notez greutatea. Tendinta e scad 300 de grame intr-o zi, stagnez o zi, doua, apoi iar scad 300 ... Rareori se intampla ca ziua următoare sa cresc, si atunci doar cu 100 de grame!
Lasă nu te mai stresa ca deocamdată ești ok, crezi ca pățești ca Benjamin Button? In afară de slăbit mai ai ceva? Dacă nu e chiar foarte bine ca ajungi om normal si nu mai oftează papucii in picioare.

#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View PostXL700VA, on 01 aprilie 2021 - 17:10, said:


Pfizer! Ce ar fi de spus e ca m-am obișnuit sa mănânc putin. Exemplu dimineata mănânc doua ochiuri omleta, si ma simt satul. Altceva nu mai pot manca. La prânz mănânc ori supa ori felul doi ... ambele nu pot manca! Poate de asta... Dar am inceput sa bag și cate o felie de pâine. Iar după masa un mic desert gen ciocolata. Degeaba!

Si inainte, cand aveai 133, cât băgai in tine zilnic ?

Sincer vorbind, nu inteleg logica intrebarilor tale.

Deci tu ai schimbat radical aportul caloric zilnic cea ce s a transpus intr o scadere in greutate, nimic deosebit in asta.
Mai mâncai si fără pâine, carbo mai puțin.

Stai liniștit, nu te vei topi pe picioare, e vb doar să echilibrezi ce bagi in organism cu ce consumă el.

Dacă vei continua să mănânci dimineața 2 oua, la pranz o supă si seara un măr, da, vei ajunge la 45 de kile, e stupid, dar nu e că ai avut covid, e că nu calculezi si tu cam cate calorii îți trebuie.


#23
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Pierderea in greutate este un simptom al TBC....

#24
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
E un simptom de enspee mii de boli, probabil.
Dacă înainte băga in el ca spartul si acum are meniu de balerină, ăsta e simptom de boală sau doar scădere logică in greutate ?

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Xlv, pentru început ar trebui sa verifici ce glicemie ai.

#26
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Asta e pacaleala de 1 Aprilie ? Daca nu, atunci esti inca bine, sa vezi cand ajungi sa fi subponderal. Cand Covidul nu reuseste la persoanele obeze, atunci ataca dislipidemia. Posted Image

#27
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View PostXL700VA, on 01 aprilie 2021 - 16:55, said:

La începutul lunii noiembrie am avut covid. Si 133 de kg! La 1,80 inaltime. Cand vedeam mereu la rubrica decese "obezitate " ma lua cu frisoane.
Am avut un covid urat, cu febra, dureri de plamani, sufocat noaptea, ... tot tacâmul! Din fericire am scapat. Sau asa sper. Dar sa revin la subiect.
Deci la începutul lui noiembrie aveam 133 kg. Am inceput un regim drastic, fără dulciuri, fără sucuri și fără pâine, fast food, pizza etc. Regim plus covid am inceput sa slăbesc. Usor, usor, la mijlocul lui februarie aveam 108 kg. De la 133. Am inceput sa nu mai tin regim. Mai m-am scapat la o ciocolata, la un pahar de suc, uneori chiar un burger. Dar ... continui sa slăbesc. Nu ma pot opri din slabit.
Azi am ajuns la 100 de kg. E 1 aprilie. Din 1 noiembrie pana acum am dat jos 33 kg. In 5 luni. Si observ ca continui sa slăbesc in medie 1 kg 1,5 kg pe saptamana.
Am contactat medicul de familie, mi-a spus sa nu ma mai gândesc la prostii. Ca e bine ca slăbesc. Ca sunt încă obez!
Poate ca e bine ca slabesc. Deocamdată am 100 kg, totuși multe. Dar vad ca desi nu țin regim organismul slăbește. Si asta nu ma face sa ma simt bine. Oare covidul inca acționează? Menționez ca sunt vaccinat cu ambele doze. De simtit, ma simt bine fizic.
Ce ar fi de făcut?
Ciudat. Si eu am slabit cand am avut Covid de la 94 la 88 kg dar i-am pus repede inapoi cu dobanda - acum am 96-97.
Sa nu ai ceva dereglare hormonala

#28
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAztecWarrior, on 02 aprilie 2021 - 08:35, said:

Ciudat. Si eu am slabit cand am avut Covid de la 94 la 88 kg dar i-am pus repede inapoi cu dobanda - acum am 96-97.

idem... în 14 zile de carantină și lipsă miros/gust/apetit scăzui de la 82 la 77 KG
apoi în următoarele 30 de zile urcai la 82 kg... și rămas acolo!

io aș trage concluzia că: (scuze de lipsa de empatie!) ÎNCĂ MAI AI SARS-2... ! Posted Image
(și CE dacă ești vaccinat!)

Edited by gushpi, 02 April 2021 - 11:56.


#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
loc de veci, te-ai luat?

#30
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Vezi, ai starnit invidia altor grasuni cu povestea ta...daca covidul ar avea la toti asa rezultate, ar trebui sa-l raspandim peste tot...Posted Image

#31
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
asa credeam si eu, ca slabesc din cauza ca am schimbat anumite obiceiuri legate de hrana/bauturi. si slabeam incet, nu asa drastic ca tine. si de fapt aveam diabet.
fa analize la sange, glicemia.

#32
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Bucură-te cât mai poți, vezi că nu durează prea mult. O să vină garantat faza de rebound în care vei pune la loc o bună parte din ce ai dat jos. Este extrem de improbabil că mănânci mai puține calorii decât consumi! Asta dacă n-ai cancer, ăla e al doilea motiv pentru slăbire necontrolată!

#33
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View PostXL700VA, on 01 aprilie 2021 - 17:10, said:


Pfizer! Ce ar fi de spus e ca m-am obișnuit sa mănânc putin. Exemplu dimineata mănânc doua ochiuri omleta, si ma simt satul. Altceva nu mai pot manca. La prânz mănânc ori supa ori felul doi ... ambele nu pot manca! Poate de asta... Dar am inceput sa bag și cate o felie de pâine. Iar după masa un mic desert gen ciocolata. Degeaba!
si eu slabesc in draci dar mananc destul de mult
Doar ca la mine e invers, la 1.87 sa am 72 de kg e prea putin

#34
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View Postcorinadaniela, on 01 aprilie 2021 - 19:36, said:

Xlv, pentru început ar trebui sa verifici ce glicemie ai.

View Posttakecare, on 02 aprilie 2021 - 15:46, said:

asa credeam si eu, ca slabesc din cauza ca am schimbat anumite obiceiuri legate de hrana/bauturi. si slabeam incet, nu asa drastic ca tine. si de fapt aveam diabet.
fa analize la sange, glicemia.
Votez si eu cu glicemia. Ia-ti o glicemie.
Daca e buna, cel mai probabil esti in regula si totul e ok.

#35
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Daca fizic te simti bine, da-i inainte!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate