Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Slabit masiv după covid!

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
La începutul lunii noiembrie am avut covid. Si 133 de kg! La 1,80 inaltime. Cand vedeam mereu la rubrica decese "obezitate " ma lua cu frisoane.
Am avut un covid urat, cu febra, dureri de plamani, sufocat noaptea, ... tot tacâmul! Din fericire am scapat. Sau asa sper. Dar sa revin la subiect.
Deci la începutul lui noiembrie aveam 133 kg. Am inceput un regim drastic, fără dulciuri, fără sucuri și fără pâine, fast food, pizza etc. Regim plus covid am inceput sa slăbesc. Usor, usor, la mijlocul lui februarie aveam 108 kg. De la 133. Am inceput sa nu mai tin regim. Mai m-am scapat la o ciocolata, la un pahar de suc, uneori chiar un burger. Dar ... continui sa slăbesc. Nu ma pot opri din slabit.
Azi am ajuns la 100 de kg. E 1 aprilie. Din 1 noiembrie pana acum am dat jos 33 kg. In 5 luni. Si observ ca continui sa slăbesc in medie 1 kg 1,5 kg pe saptamana.
Am contactat medicul de familie, mi-a spus sa nu ma mai gândesc la prostii. Ca e bine ca slăbesc. Ca sunt încă obez!
Poate ca e bine ca slabesc. Deocamdată am 100 kg, totuși multe. Dar vad ca desi nu țin regim organismul slăbește. Si asta nu ma face sa ma simt bine. Oare covidul inca acționează? Menționez ca sunt vaccinat cu ambele doze. De simtit, ma simt bine fizic.
Ce ar fi de făcut?

#2
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 21.01.2006
Dupa 4 luni de regim drastic, probabil ca "regimul" a devenit noul stil de viata si de asta continui sa slabesti. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.

#3
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
eu zic sa ne zici cu ce te-ai vacinat, si sa patentezi ideea. Ai gasit formula magica de slabit, fara efort !

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 12.06.2010

 XL700VA, on 01 aprilie 2021 - 16:55, said:

Azi am ajuns la 100 de kg. E 1 aprilie. Din 1 noiembrie pana acum am dat jos 33 kg. In 5 luni. Si observ ca continui sa slăbesc in medie 1 kg 1,5 kg pe saptamana.
Ce ar fi de făcut?
Sanatate in primul rand!
Ce-ar fi de facut? Matematic o mai duci 67 de saptamani. Mai asteapta un an si vorbim atunci!

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 XL700VA, on 01 aprilie 2021 - 16:55, said:

Si asta nu ma face sa ma simt bine.
E normal sa nu te simti bine pentru ca ar trebui sa te simti execelent Posted Image
Mai ai de dat jos ceva si undeva ai programat asta, chiar daca nu iti dai seama.

Edited by pasilla, 01 April 2021 - 17:10.


#6
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 taosil, on 01 aprilie 2021 - 17:03, said:

eu zic sa ne zici cu ce te-ai vacinat, si sa patentezi ideea. Ai gasit formula magica de slabit, fara efort !
Pfizer! Ce ar fi de spus e ca m-am obișnuit sa mănânc putin. Exemplu dimineata mănânc doua ochiuri omleta, si ma simt satul. Altceva nu mai pot manca. La prânz mănânc ori supa ori felul doi ... ambele nu pot manca! Poate de asta... Dar am inceput sa bag și cate o felie de pâine. Iar după masa un mic desert gen ciocolata. Degeaba!

#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,470
  • Înscris: 17.04.2006
Si cica nu face bine covidul...Posted Image
Organismul s-a obisnuit cu noul stil de viata si, probabil, metabolismul la fel.

De recuperat e insa usor, deci poti amana cu incredere.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 lucianburjuiul, on 01 aprilie 2021 - 17:06, said:

Sanatate in primul rand!
Ce-ar fi de facut? Matematic o mai duci 67 de saptamani. Mai asteapta un an si vorbim atunci!
Frumos, ce sa spun.
Si culmea inainte de covid m-am chinuit enorm sa slăbesc. Nimic.

#9
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Cand ajungi la 85 și scazi in continuare poți să începi să te ingrijorezi. Până atunci zi mersi !

#10
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Un set de analize de sange si cred ca vei primi raspunsul la problema. Probabil stai prost cu vitamina D, calciu, magneziu etc.

#11
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 XL700VA, on 01 aprilie 2021 - 17:10, said:

.. Dar am inceput sa bag și cate o felie de pâine. Iar după masa un mic desert gen ciocolata.
Două tâmpenii nesănătoase care te vor duce inapoi la un chintal.

#12
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 alekz31, on 01 aprilie 2021 - 17:15, said:

Un set de analize de sange si cred ca vei primi raspunsul la problema. Probabil stai prost cu vitamina D, calciu, magneziu etc.
Exact asta am cerut la medicul de familie, sa îmi recomande niste analize, sa vedem ca totul e ok! Nu e cazul cica!

 daniMMM, on 01 aprilie 2021 - 17:17, said:

Două tâmpenii nesănătoase care te vor duce inapoi la un chintal.
Eu sper ca nu. Daca vad ca incep sa cresc, le voi scoate imediat! Dar deocamdată doar scad....
LE nu va imaginati desert o ciocolata imensa Milka. Ceva mărunt gen rom tricolor.

Edited by XL700VA, 01 April 2021 - 17:23.


#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ce speri ca nu? Aia fac pâinea din comerț și ciocolata.

Edited by daniMMM, 01 April 2021 - 17:24.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,500
  • Înscris: 30.10.2003
Ti s-a schimbat metabolismul. Citeste despre termenul "sensibilitate la insulina". Insulina accelereaza depunerile de grasime. Orice mananci mai ales carbohidrati se depune repede. Prin dieta pe care ai avut-o nu mai esti sensibil la insulina. Incearca sa ramai asa. Vei mai slabi (daca continui), cat cere corpul, insa nu ar trebui sa-ti faci griji.

#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Invata sa numeri calorii si apoi vei afla raspunsurile la problemele tale.
Probabil mananci sub 2000 pe zi, iar la greutatea ta, orice consumi sub 2500* duce la slabit.

#16
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

 DarthBane, on 01 aprilie 2021 - 17:13, said:

Cand ajungi la 85 și scazi in continuare poți să începi să te ingrijorezi. Până atunci zi mersi !
Sa fie cum zici tu.
În ultima luna mi-am făcut un fisier excel, in care in fiecare zi dimineata imi notez greutatea. Tendinta e scad 300 de grame intr-o zi, stagnez o zi, doua, apoi iar scad 300 ... Rareori se intampla ca ziua următoare sa cresc, si atunci doar cu 100 de grame!

#17
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,609
  • Înscris: 12.06.2010
Hai sa vorbim luna viitoare, daca ajungi la 85 kg ca e foarte posibil sa stagnezi pana atunci. Altii dau bani grei pe operatia de slabit, asa ca zi merci. Si esti ok in plaja 70-90 kg la 180.

#18
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

 XL700VA, on 01 aprilie 2021 - 16:55, said:

Oare covidul inca acționează? Menționez ca sunt vaccinat cu ambele doze. De simtit, ma simt bine fizic.
Ce ar fi de făcut?
Fa testul ISG ca sa vezi cantitatea de anticorpi si sa vezi totodata daca ai trecut de boala, ca sa ai confortul psihic ca nu mai ai treaba cu aceasta boala nenorocita. Covid nu produce scaderea greutatii decat poate in perioada cat ai fost mai rau si sub tratament. Eu am facut covid (forma medie) in ianuarie dar nu am slabit deloc. Nici eu mi-am revenit complet si sunt trei luni de la boala.

Edited by codesmm, 01 April 2021 - 17:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate