Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dilema echipament foto

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare,

In momentul de fata detin un Nikon D7100 + Nikon AF-S DX Nikkor 16-85mm 1:3,5-5,6G ED VR.
Totul a mers bine pana saptamana trecuta cand aparatul foto cu mai vrea sa declanseze la focala mica (intre 16 si 24mm). Pe plaja 24-85mm aparatul foto merge normal.

99.9% obiectivul a crapat.

Dilema e urmatoarea: Nu stiu ce sa fac, daca sa mai "investesc" (nu o pot numi investitie pentru ca nu castig bani din asta) bani in aparatura foto sau sa o las balta si de acum inainte sa fac fotografii/poze cu telefonul.
As avea mai multe variante

1) De acum inainte sa fac poze/fotografii cu telefonul - cea mai ieftina varianta - cost 0 RON
2) Sa cumpar un Nikon AF-S DX Nikkor 16-80mm f/2.8-4E ED VR - cost ~ 2000 RON SH
3) Sa trec pe mirrorless si sa iau un Nikon Z5 + 24-50mm (NOU) - cost 7500 RON
4) Un DSLR FullFrame SH (D810/D750) + un obiectiv allaround (gen Nikon 24-120mm f/4G sau Nikon 24-70mm f/2.8G) tot SH - costul e discutabil in functie de cate cadre are trase aparatul foto, si de starea obiectibului, deci un cost intre 5000 - 10000 RON.

#2
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Greu de decis, nu-i asa? :)
Numar pozele cu pretentii de fotografie pe care le-am facut in ultimul an si constat ca cele mai multe sunt facute cu telefonul. A70-ul ala care ma dispera cit de prost poate sa fie din punct de vedere fotografic, o janghina la nivel de sapuniera din anii 2000 toamna. Dar pe care il am tot timpul dupa mine.
Dar as renunta la aparat? Sigur nu. Si daca n-as avea astea citeva obiective, sigur nu as cumpara un DSLR.  Dar l-am cumparat, iar acum le dau timp celor de la Canon sa isi mai coaca linia de R-uri.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Daca faci ceva profesional investesti in obiectiv.Daca te tine punga pe viitor cumperi unu nou.Cand aud de foto cu telefonul ma iau dracii.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmirel3003, on 01 aprilie 2021 - 08:56, said:

.. Pe plaja 24-85mm aparatul foto merge normal...
As avea mai multe variante
..
sau 5) mergi in continuare cu el in zona 24-85.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostKean, on 01 aprilie 2021 - 09:13, said:

Daca faci ceva profesional investesti in obiectiv.Daca te tine punga pe viitor cumperi unu nou.Cand aud de foto cu telefonul ma iau dracii.

Fac pentru mine, nu e nimic profi... poze in concedii, cu familia, mai un peisaj, mai o cascada, mai un fulger, etc. Nu castig bani din asta.
Pana acum cativa ani a fost un hobby.... din pacat acum timpul nu prea imi mai permite.

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostKean, on 01 aprilie 2021 - 09:13, said:

Cand aud de foto cu telefonul ma iau dracii.

Dar de ce? Hai sa tinem pasul cu pustimea.
Dar macar telefonul ala sa aiba valente fotografice, nu sa fie petarda.
Daca pe vremurile vremurilor faceam poze cu Zenitul si cu un singur obiectiv, de ce sa nu poti face la fel cu un telefon?
Sa folosesti o singura focala chiar poate fi o buna scoala, iti da brinci la creativitate.

View Postmirel3003, on 01 aprilie 2021 - 09:18, said:

Fac pentru mine, nu e nimic profi... poze in concedii, cu familia, mai un peisaj, mai o cascada, mai un fulger, etc. Nu castig bani din asta.
Pana acum cativa ani a fost un hobby.... din pacat acum timpul nu prea imi mai permite.

#metoo

#7
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Cumpara ceva ce nu poate face un telefon ca sa fie complementar telefonului.
Exemplu: zoom optic puternic, senzor mare (vezi beneficiile unui senzor mare), rapiditate in fotografiere, sa se poata monta blitz puternic etc.
Am Samsung S20 Ultra dar Sony RX-10IV cumparat in 2017 tot il bate la calitate. Plus ca am zoom optic stabilizat de 25X, senzor de 1 inch, si poate realiza 24 de poze intro secunda!!! Am bitz ce bate la 100m cu tot felul de efecte asa ca noaptea nu exista.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Pe de o parte are dreptate Kean.. sunt anumite situatii cand nu ai nici o sansa sa faci fotografii cu telefonul... Incarca sa faci o fotografie unui fulger cu telefonul...
Cu aparatul foto poti frumos a il pui in trepied, ai 30 sec timp de expunere, te poti juca cu diafragma. foti focaliza manual, chestii pe care nu le poti face cu un telefon.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmirel3003, on 01 aprilie 2021 - 08:56, said:

1) De acum inainte sa fac poze/fotografii cu telefonul - cea mai ieftina varianta - cost 0 RON

Daca te multumeste, mergi pe varianta asta. Cand nu te mai multumeste, cauti solutii fix pentru partea unde nu te multumeste. Poate constati ca ti-e mai util un fix luminos gen 85 1.8 care sa complementeze telefonul decat un zoom standard.

#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View Postmirel3003, on 01 aprilie 2021 - 09:27, said:

... Incarca sa faci o fotografie unui fulger cu telefonul...
Cu aparatul foto poti frumos a il pui in trepied, ai 30 sec timp de expunere, te poti juca cu diafragma. foti focaliza manual, chestii pe care nu le poti face cu un telefon.
Nu poti? Ai aplicatii care fac poze continuu, setezi 1-5 sec expunere, si il lasi sa pozeze. Anumite aparate au si diafragma desi de multe ori e din soft, altele te lasa sa setezi punctul de focus desi la cat DOF au nu prea conteaza.

#11
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 15.11.2005
Am avut Nikon d810 cu patru obiective,l-am vandut, am un sony a5000 cu 2 obiective, nu l-ma mai folosti cam de 2 ani am un osmo pocket si un osmo action in prezent,
Fac fotografii cu iPhone 12 pro, daca vrei sa faci nunti, botez etc, mergi pe dsrl, daca faci pentru excursii, personale mergi pe telefon.
Exista si filtre si trepied pentru telefon si da, il folosesti pe raw, a, si mai e si lidar acolo:)
Si nu in ultimul rand, cea mai buna camera din lume e camera care o ai la tine:)

Edited by Mondeo, 01 April 2021 - 09:56.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca te bucura, relaxeaza sa ai un aparat in mana, sa faci mai mult decat un tap pe ecran, poti merge pe un mirrorless nou decent, nu neaparat scump.
Sau macar un obiectiv SH ca sa-ti poti folosi actualul DSLR.

Dar daca totul e doar sa ai momentele surprinse, poti si cu telefonul. Tot ce ai spus "concedii, cu familia, mai un peisaj, mai o cascada, mai un fulger".

Si mie imi place sa am un aparat, sa mai ies sa fac cateva fotografii - chiar de nu fac vreun ban de aici. E un hobby si nu voi investi prea mult in afara de esential.
Fac si cu telefonul, si clar aveam mai multe, cel putin in ultimii ani, surprinse cu telefonul. Pentru ca il aveam mereu.

View Postmirel3003, on 01 aprilie 2021 - 09:27, said:

Cu aparatul foto poti frumos a il pui in trepied, ai 30 sec timp de expunere, te poti juca cu diafragma. foti focaliza manual, chestii pe care nu le poti face cu un telefon.
Poti face asta si cu telefonul.
Poti fotografia manual - timp expunere, WB, focalizare cu peaking, unele telefoane aveau si diafragma cu doua setari, etc.
Cele noi au senzori mai mari si performanti, optica foarte buna, pentru 95% din situatii si 99% din oamenii normali care vor un moment surprins, inclusiv mai artistic, e suficient.

Evident ca nu ofera toata flexibilitatea unui mirrorless, atat fizic cat si ca optiuni, dar se poate, mai ales in lumina decenta.
Dar ofera in plus un form factor compact si prezenta 100% asupra noastra.

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Nimeni nimic de faptul ca se poate repara. Trimite-l intr-un service autorizat Nikon.

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostLeo2006, on 01 aprilie 2021 - 10:55, said:

Nimeni nimic de faptul ca se poate repara..
Pai daca il repari nu mai ai motive sa vrei f2.8 sau FF sau ML. Eu astept de 5 ani sa se strice ca sa am motive sa iau noul flagship, dar el nu si nu, chiar ma simt frustrat...

Edited by crokodilu, 01 April 2021 - 11:11.


#15
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostTaxon, on 01 aprilie 2021 - 09:21, said:


Dar de ce? Hai sa tinem pasul cu pustimea.


Cu telefonul faci poze sau video de urgenta la un accident,selfie cand iti fotografiezi gratarul si-l pui pe facebook adica poze de oameni needucati in cazul de fata,dar pentru o amintire de concediu folosesti un aparat dedicat care are senzorul de lumina mult mai bun ca telefonul si da calitate si cand il copiez pe hartie.

#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi ca s-au facut nunti cu telefonul. E drept ca nu cu orice telefon, de obicei cu cele care costa cat un aparat calumea sau pe acolo.

#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Kean, sa ma ierti daca nu te-am vazut prezent pe aria foto, dar pe aici s-a mai discutat, macar sporadic, despre fotografia cu telefonul.
Sunt concursuri de fotografie dedicate, sunt cursuri de fotografie dedicate, mai ieri-alaltaieri miriiam la katran in legatura cu Vlad Eftenie si cursul lui de tele-pozareala.
Da-i o sansa!
Telefonului, nu lui Vlad, el profita frumos de ea.

#18
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Inițiator, vezi că ai pe obiectiv două butoane, pentru stabilizare și pentru focalizare. Încearcă să vezi dacă declanșează cu ele pe poziția manual pe focala scurtă unde ai probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate