Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

RMN/ CT cu substanta de contrast si benzodiazepine/ xanax pt anxietate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Salutare!
As vrea sa stiu daca este posibil ca inainte de un RMN/ CT cu substanta de contrast pacientul sa ia o pastila pentru anxietate (xanax, anxiar, diazepam - una singura, nu toate Posted Image). Anxietatea in legatura cu procedura.  Posted Image
Substantele de contrast care se folosesc la noi in tara interactioneaza cu benzodiazepinele administrate oral?
O tableta de xanax de 0.5 mg sau una de anxiar de 1 mg afecteaza rezultatele unui RMN cardiac/ cerebral (+cu substanta de contrast)?

PS: Mi s-a recomandat sa fac un RMN cardiac si chiar as vrea sa il fac. Insa am o stare de anxietate si ma intreb daca as putea lua o pastila de xanax/ anxiar inainte (pentru curaj).
Daca e vreun doctor pe aici care ar putea sa ma lamureasca as aprecia. Multumesc!  Posted Image

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Nu te complica. Nu ai de ce sa fii anxios. Singura neplacere e intepatura pentru substanta de contrast. Ma rog, o oarecare senzatie de caldura care iti invadeaza corpul si o falsa senzatie de urinare. Pe bune, nu ai de ce sa iti faci griji.
Eu incep sa tremur cand vad instrumentar medical de orice fel ar fi el... am trecut peste asta fara nici o grija. Bine, a urmat o operatie pe cord deschis, dar asta e alta poveste.

Btw, nu sunt doctor, sunt pacient.

#3
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 viotl, on 01 aprilie 2021 - 01:35, said:

Nu te complica. Nu ai de ce sa fii anxios. Singura neplacere e intepatura pentru substanta de contrast. Ma rog, o oarecare senzatie de caldura care iti invadeaza corpul si o falsa senzatie de urinare. Pe bune, nu ai de ce sa iti faci griji.
Eu incep sa tremur cand vad instrumentar medical de orice fel ar fi el... am trecut peste asta fara nici o grija. Bine, a urmat o operatie pe cord deschis, dar asta e alta poveste.

Btw, nu sunt doctor, sunt pacient.
Multumesc pt opinie.
Nu sunt claustrofoba. Eu am o teama tocmai de acea perfuzie... desigur si alte chestii medicale in general... Posted Image
Apropo, stie cineva daca iei 1 mg anxiar inainte de analizele de sange uzuale se influenteaza rezultatele? Posted Image

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 marianca, on 31 martie 2021 - 23:33, said:

Substantele de contrast care se folosesc la noi in tara interactioneaza cu benzodiazepinele administrate oral?
O tableta de xanax de 0.5 mg sau una de anxiar de 1 mg afecteaza rezultatele unui RMN cardiac/ cerebral (+cu substanta de contrast)?
Nu

#5
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Karhu, on 01 aprilie 2021 - 05:56, said:

Nu
Multumesc mult pt informatie! E o veste foarte buna! Posted Image
Crema Romla cu lidocaina si prilocaina aplicata pe piele inainte de intepatura afecteaza cumva substanta de contrast? Dar rezultatele la analize de sange? Posted Image

#6
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 02.12.2016
Substanta de contrast da un gust metalic in gura.... o fierbinteala in zona fetei... dar eu fac/ am facut doar la abdomen torace si pelvis....

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 marianca, on 01 aprilie 2021 - 14:21, said:

Crema Romla cu lidocaina si prilocaina aplicata pe piele inainte de intepatura afecteaza cumva substanta de contrast? Dar rezultatele la analize de sange? Posted Image
Nu

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
ati mai facut RMN vreodata? Pentru ca daca aveti anxietate in legatura cu o injectie, s-ar putea sa aveti un oarecare disconfort si cand trebuie sa stati intr-un tub timp de 20 de min, in timp ce se aut tot felul de batai. Cu claustrofobia cum stati?

#9
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 Karhu, on 01 aprilie 2021 - 20:34, said:

Nu
Multumesc din nou pt informatie. Posted Image
Totusi, ma intreb daca 0.5 sau 1 mg anxiar influenteaza foarte tare/ semnificativ rezultatele la analizele de sange, cele uzuale, de exemplu colesterol, TSH, hemoleucograma, creatinina, TGO, calciu...
Posted Image Posted Image Posted Image  
Am facut niste analize de sange si am luat inainte 1 mg de anxiar pt curaj.  Posted Image Mi-au iesit bune toate si ma intreb daca e vina anxiarului.   Posted Image   Oare sunt valide rezultatelePosted Image... sau ar trebui sa le refac fara acea pastiluta. Doar cu crema anestezica Posted Image . Face minuni crema cu lidocaina pt cei cu fobie de ace (ca mine).Posted Image Recomand fara rezerve crema Romla/ Emla cu lidocaina si prilocaina aplicata pe piele inainte de intepatura. Posted Image Mai ales ca am aflat acum ca nu influenteaza rezultatele analizelor.

 Michidoo, on 01 aprilie 2021 - 20:51, said:

ati mai facut RMN vreodata? Pentru ca daca aveti anxietate in legatura cu o injectie, s-ar putea sa aveti un oarecare disconfort si cand trebuie sa stati intr-un tub timp de 20 de min, in timp ce se aut tot felul de batai. Cu claustrofobia cum stati?
E prima data. Da, am anxietate in legatura cu acele, injectiile, perfuziile, analizele medicale. Posted Image  E o frica foarte urata, dar ma lupt din greu cu ea. Posted Image Fac un fel de desensibilizare sistematica.
Din fericire nu stiu sa fiu claustrofoba, nu am avut niciodata vreo problema cu acest aspect. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate