Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Suport TV ancorat chimic

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 apocalipsul, on 01 aprilie 2021 - 06:10, said:

tu te-ai uitat bine la suportul ala?!?
tot atat iese si al tau in consola (60cm) ? tot cinșpe kile are si al tau?

https://www.hilti.ro...i-chimici1.html
381 mm se distanteaza de perete al meu. totusi cred ca in caramida ar trebui sa tina si al lui daca e bine ancorat si nu se da hutza nimeni pe el. problema mai mare e greutatea televizorului, nu a suportului in sine, ca aia actioneaza cu parghie mai serioasa. 15kg fara parghie le tine si un diblu de 6mm bine prins in perete.

initiator, merge pus, da-l la naiba! eventual cauti doua tevi patrate si le pozezi prima data pe alea pe perete vertical cu mai multe dibluri si pe o suprafata a peretelui mai mare si apoi prinzi suportul de respectivele tevi. in stilul asta mai anaulezi din fortele generate de parghie. solutii exista.

Edited by Fane, 01 April 2021 - 09:37.


#38
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Alege mai bine un suport cu brat scurt pe care il fixezi cu dibluri de 8.

#39
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
de ce sa renunte la suportul care-i place? doua tevi patrate pozate vertical pe perete si suportul prins de tevi cu suruburi.

#40
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 StackUpTheMoney, on 01 aprilie 2021 - 09:24, said:

Am înțeles... cumpara cineva suportul din OP? 200 lei :) Retur nu mai am cum să-l dau, l-am desfacut și am aruncat și cartoanele

Ce influențabil ești colegu"  🤭
Cumpără șuruburi mai groase, funcție de cît permit găurile suportului, și mai lungi, apoi dibluri pentru acele șuruburi.
Cred că sari de acel diametru de 8.
Apoi, pompează bine ancora chimică, bagi șuruburile și îi dai pace 24 de ore, nu cît scrie pe tub.
Poți să încerci să vezi și grosimea reală a zidului între tine și vecin, poate este mai mare și poți să bagi șuruburi/tije mai lungi.
Dacă stă, ai avut șansă, nu stă, scoți șuruburile, repari cu puțin ipsos și nu se mai vede nimic, măcar ai încercat.
Hai, curaj și spor.

Edited by crisstonne, 01 April 2021 - 13:40.


#41
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 Dodo03, on 01 aprilie 2021 - 09:21, said:

Posted Image Esti glumet costin...tencuiala de 5 cm����...acolo nici 2 nu gasesti ...se vede si in poze.  Iar legat de sfatul tau...de genul " pune bah ca stiu eu sigur! " , ne poti prezenta din lucrarile tale in caramida de 15 cm.., ancore chimice si ce ai prins pe acei pereti - greutate..tip prindere?

@initiator, prin caramida pusa invers , cred ca se referea la faptul ca este pusa pe verticala si nu pe orizontala.
Pana una ..alta...ce sa mai zicem Posted Image ? Da gauri cu atentie , pune ancora chimica si testeaza....fara televizor Posted Image . Daca prinderile iti ies ok...poti sta linistit pana la primul cutremur ����. Alte solutii oricum nu sunt : prinzi de tavan, de perete sau pui pe stand..solutii magice nu cred ca exista . Bafta ! Poate ne prezinti si rezultatul .
Eu ma refeream la grosime totala perete, deci tencuieli si finisaje pe ambele parti. In mod normal nu tencuiesti (suport si strat de baza) doar 1,5cm, dar acum fiecare face cum stie mai bine. Eu am spre exemplu 2 starturi de glet. Unul suport si unul de finisaj. Usor se aduna pe la 20 cm.

#42
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
nu conteaza prea mult grosimea surubului... adica daca pune M12 sau M10 nu ajuta cu nimic... M8 e arhisuficient
initiator, aplica metoda "Fane"
2-3 tevi, nu neaparat patrate... prinse in mai multe puncte, in special in jumatatea superioara...
daca tot nu mai poti returna suportul...

#43
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
Imi puteti explica va rog mai exact ce tevi sa iau si cum sa le montez? sa trec cu tija filetata direct prin ele in perete sau sa prind suportul de teava cu suruburi? si ce teava mai exact sa cumpar? un link de la un magazin de bricolaj m ar ajuta enorm. De ce cu tevile ar merge si fara, nu?

Edited by StackUpTheMoney, 01 April 2021 - 22:37.


#44
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
"tevile" ar distribui sarcina pe o suprafata mai mare, n-ar mai fi punctiforma
e ca si cum placa de prindere din spatele suportului ar fi mult mai mare...
vezi si tu ce tevi gasesti local si te orientezi... Baduc, arabesque, etc
30x30, 40x20, 40x30... ceva de genul
cu grosime "in carne" de 2-2.5-3mm
tai tevile la lungime (asta o faci cand le cumperi ca sa le poti transporta)
practic cumperi "o" teava
le gauresti pentru prinderea suportului, dupa care le gauresti pentru prindere in perete, cam 4 gauri pe fiecare, cele mai multe in partea de sus, 6-8cm de la capat si cam la 30cm una de alta
prinzi suportul de tevi le pui pe pozitie, insemnezi pe perete unde vin gaurile, dai gauri in perete cu diametrul necesar pentru site, bagi sitele, bagi ancora chimica, pui suportul si prin gaurile suportului introvâri tijele filetate cu o piulita bagata pe ele, (anterior acestei operatii, tevile trebuie degresate, grunduite, vopsite)
il proptesti pana se intareste ancora
eventual poti baga si firele printr-o teava
o teava are 6m deci o poti taia fie in 2 buc de 2.5m sa o pui de la tavan in podea, fie in 3 buc de 2m
pentru prins suportul folosesti suruburi cu cap inecat sau torbant ca sa te poti apropia cu teava de perete
daca folosesti cu cap inecat, bine e sa-i sai si un punct de sudura ca poate vrei sa mai dai suportul jos vreodata dar nu e absolut necesar
tije M8 si suruburi de prindere suport M8 sunt OK

Edited by apocalipsul, 02 April 2021 - 04:20.


#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Daca faci o prindere a celor 2 țevi in tavan și podea, nu îți mai trebuie așa multe prinderi in perete.
Daca sapi 2 șanțuri in care pui țevile, vor fi la nivel cu peretele.

#46
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Am perete caramida de 25 comun (duplex, perete cu vecinul), la mine am si vata bazaltica de 10 si rogips de 2.
Ce solutie as avea pentru un televizor 65 x93j, 23 kg fara stand, diblurile cred ca de 15 ar trebui sa fie

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Daca rigipsul e pe profile poti pune linistit mai multe ancore de rigips. Molly sunt usor de folosit.

#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Prezentarea ,,moliei ", că nu toată lumea cunoaște  😉

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate