Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Suport TV ancorat chimic

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

 Leo2006, on 31 martie 2021 - 17:31, said:

Fiolele acelea se folosesc pentru ancorare in beton si nu in caramida goala. Nici nu are in ce sa faca priza. La 15 cm grosime mai bine treci prin caramida si ancorezi cu saibe mari, cum s-a spus mai sus.
Ce a luat el este si pentru caramida.

#20
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

 apocalipsul, on 31 martie 2021 - 19:01, said:

parerea mea e ca o sa-ti cada peretele cu tot cu televizor
ala nu e suport pentru un perete de 15cm din caramida goala.
da-l retur.

de ce spui asta?

 dorin_2k, on 31 martie 2021 - 18:48, said:

Aici e raspunsul. Depunde cat de goala e acea caramida.

nu stiu sa-ti zic exact...e caramida porotherm care se foloseste cam la toate blocurile astea noi

#21
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
peretele e prea subtire pentru fortele la care va fi supus
un asemenea suport in conslola as fi ok cu el doar prins pe un stalp de beton
sau... pe o placa mare de pal care sa fie prinsa de perete... sa se distribuie efortul...

Edited by apocalipsul, 31 March 2021 - 20:06.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
tine peretele. sta la mine un astfel de suport de vreo 4 ani cu un televizor de 140cm prins pe un perete de rigips, dar cu intariturile puse special sa-l sustina.

numai sa nu aiba copii care sa aiba ideia sa se dea hutza...

#23
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
niste ancore ca acestea nu se gasesc?
https://youtu.be/lHb-Tcvkn7M?t=558

#24
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

tine peretele. sta la mine un astfel de suport
tu te-ai uitat bine la suportul ala?!?
tot atat iese si al tau in consola (60cm) ? tot cinșpe kile are si al tau?

https://www.hilti.ro...i-chimici1.html

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Poate fi o problema greutatea aia pe perete de 15cm din caramida. Cu suportul extins la maxim o sa ai pe la 150 kgf pe punctul de ancorare, in caramida goala. Poate chiar mai mult pe suruburile de sus daca luam in calcul si parghia care se face...

Mie mi se pare cam periculos. Poate ar merge un suport  din ala in care TV-ul sta aproape lipit de perete....

Edited by florinel, 01 April 2021 - 06:24.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 florinel, on 01 aprilie 2021 - 06:21, said:

Cu suportul extins la maxim o sa ai pe la 150 kgf pe punctul de ancorare, in caramida goala. Poate chiar mai mult pe suruburile de sus daca luam in calcul si parghia care se face...
Ai facut un calcul de rezistenta? Cum ai ajuns la valoarea de 150 kgf?
Is 625 mm extinderea maxima si 286 mm inaltimea placii de  fixare in perete.
Crezi ca este un singur punct de ancorare?
Chiar daca consideri forta punctuala in capat de 410 N, tot nu ai 150 kgf cum ai scris.
Șina de sus se poate fixa in 4-6-8 puncte.

#27
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
Problema ta sunt golurile, eu as încerca să le umplu cu CT12 făcut sub forma de pasta foarte lichida ....
Îl las sa se întărească bine de tot câteva zile apoi dau găurile necesare pentru șuruburi.
Ar trebui sa tina, am in sufragerie un 55' montat pe perete și cele trei dibluri sunt băgate in beton strânse cu cheia inelara și pe care m-am suit chiar si eu la 80kg folosind o corda de alpinism.
Mă țin perfect fara nici o problema.
Televizorul are 17kg daca îmi aduc aminte.


#28
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
dar la cat ajunge?!? zi tu!!!...
bratul fortei de 625+80(televizorul) forta (10kg sa zicem de la suport si 26 de la TV) aprox 360N

Quote

trei dibluri sunt băgate in beton
in beton e cu totul si cu totul altceva...
caramida cu goluri de 15 ti-o zmulge pur si simplu din perete...
daca agati de beton ancore chimice, tragi casa dupa tine de ele... daca agatri de caramida, ramai cu caramida tragi doar caramida din zid...

Edited by apocalipsul, 01 April 2021 - 07:50.


#29
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
Am gasit 2 poze cu apartamentul de când era in constructie și se vede caramida care este folosita la compartimentare... deci daca prind suportu asta in 4 gauri cade peretele cu totul?

Attached Files



#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 apocalipsul, on 01 aprilie 2021 - 07:46, said:

dar la cat ajunge?!? zi tu!!!...
bratul fortei de 625+80(televizorul) forta (10kg sa zicem de la suport si 26 de la TV) aproximativ 360 N
Ai încurcat forță cu momentul forței.

Ai o grinda la 90 grade acolo. Ca sa calculezi forța de smulgerea, e altfel.

#31
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Esti sigur ca ai perete de 15 intre tine si vecin, acolo unde pui TV-ul? De obicei ar fi un minim de 25cm . Orice solutie ai alege nu da gaura cu percutie ...ma uitam pe topicurile unde se punea izolatie exterioara (polistiren si vata minerala) ...si nu era prea bine ce se intampla pe-acolo .  Dpdmdv acestea : https://www.amazon.c...s_sc_1_13  ar fi o solutie eleganta si potrivita pentru tine .

#32
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

 StackUpTheMoney, on 01 aprilie 2021 - 08:07, said:

Am gasit 2 poze cu apartamentul de când era in constructie și se vede caramida care este folosita la compartimentare... deci daca prind suportu asta in 4 gauri cade peretele cu totul?
Caramida aia este pusa invers sau este poza "rasturnata"?

#33
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017

 Dodo03, on 01 aprilie 2021 - 08:30, said:

Esti sigur ca ai perete de 15 intre tine si vecin, acolo unde pui TV-ul? De obicei ar fi un minim de 25cm . Orice solutie ai alege nu da gaura cu percutie ...ma uitam pe topicurile unde se punea izolatie exterioara (polistiren si vata minerala) ...si nu era prea bine ce se intampla pe-acolo .  Dpdmdv acestea : https://www.amazon.c...sc_1_13Â Â ar fi o solutie eleganta si potrivita pentru tine .

multumesc de sugestie dar pe mine m-ar fi interesat să-l ancorez in perete..

 xymzar, on 01 aprilie 2021 - 08:44, said:

Caramida aia este pusa invers sau este poza "rasturnata"?

la ce te referi când intrebi daca e pusa invers caramida? pozele sunt 'rasturnate'

#34
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Poti monta tv-ul fara probleme in caramida aia. Treci cu diblul prin vreo 3 alveole si trebuie sa pompezi bine ancora chimica sa umple alveolele caramizii. Daca caramida este de 15, se mai aduna si tecuiala si gletul deci vei ajunge probabil la 20 si putin de cm.

#35
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
:) Esti glumet costin...tencuiala de 5 cm😅😅...acolo nici 2 nu gasesti ...se vede si in poze.  Iar legat de sfatul tau...de genul " pune bah ca stiu eu sigur! " , ne poti prezenta din lucrarile tale in caramida de 15 cm.., ancore chimice si ce ai prins pe acei pereti - greutate..tip prindere?

@initiator, prin caramida pusa invers , cred ca se referea la faptul ca este pusa pe verticala si nu pe orizontala.
Pana una ..alta...ce sa mai zicem :) ? Da gauri cu atentie , pune ancora chimica si testeaza....fara televizor :) . Daca prinderile iti ies ok...poti sta linistit pana la primul cutremur 😅😅. Alte solutii oricum nu sunt : prinzi de tavan, de perete sau pui pe stand..solutii magice nu cred ca exista . Bafta ! Poate ne prezinti si rezultatul .


#36
StackUpTheMoney

StackUpTheMoney

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2017
Am înțeles... cumpara cineva suportul din OP? 200 lei :) Retur nu mai am cum să-l dau, l-am desfacut și am aruncat și cartoanele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate