Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

IOS 15

- - - - -
  • Please log in to reply
448 replies to this topic

#361
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu am puse actualizarile pe automat si se fac noaptea. M-a mirat ca zilele trecute vedeam ultima actualizare in decembrie, si azi, cand sa intru pe ING Home Bank mi-a aparut fereastra de actualizare.

#362
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Am copiat niste poze de pe un iphone, am observat ca acelea efectuate in modul "portret", imi apar cu zone gri in partea de jos( pozele atasate sunt cu titlu de exemplu, gasite pe net, dar si cele despre care fac vorbire au aceeasi problema.)

Pozele sunt .heic si sunt copiate pe un pc cu Windows. le-am copiat inapoi pe iphone si sunt tot corrupted. Nu stiu daca inainte sa le copiez aratau bine, ca nu e telefonul meu.

Problema e de vreo 2 ani, cei de la Apple nu se grabesc sa o rezolve - https://discussions....hread/253265090 si https://origin-discu...51982667?page=2 .

O fi si asta vreun feature, nu un bug, cum zic fanii Apple.

Intrebarea ar fi daca am vreo sansa sa recuperez pozele, eventual sa stie si pe viitor ce setari sa faca pentru a evita problema asta.
Multumesc!

Attached Files



#363
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
O problema similara am avut-o si eu prin 2020, dar am avut-o o singura data. Nu s-a mai repetat (sa-mi apara doar jumatate de poza).

#364
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Ti-am raspuns in celalalt thread: ai copiat gresit si ai fisierele corupte. Vina e la utilizator nu la producator ;-)

#365
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
E pe naiba, cum poti sa copiezi gresit niste fisiere? Pe bune? Chestia asta li s-a intamplat tuturor celor care au postat pe forumul apple, inteleg ca si ei au copiat gresit pozele? Doamne, chiar atat de inversunat poate fi un fan Apple?

#366
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Te-am intrebat: cand ai luat pozele de pe telefon asa-i ca ai vizualizat telefonul ca un stick de memorie ai ai dat “cut” la acele poze?

Daca raspunsul este da atunci aia este problema: pozele se importa nu le dai cut din telefon (unde ele sunt indexate, etc si le poti corupe).

Acuma, pentru ca ai dat “cut” si nu import, nu mai pozele in telefon, iar cele din PC sunt corupte.

Ca idee pe forumul Apple intra cateva mii de utilizatori care au probleme. Mai sunt cateva sute de milioane/miliard care nu au probleme asa ca reprezentativitatea de pe acel forum tinde spre 0 calculand la numarul de utilizatori.

#367
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Da, le-am luat cu cut-> paste, cum faceam cu orice telefon cu Android.

Zici ca trebuia sa fac asa cum scrie aici: https://support.micr...8f-3ee4358dd95e ?

Tocmai am testat si asta. La fel, nu merge. De data asta am incercat cu un iPhone 13 Pro, pe care m-am razgandit in ultima clipa sa-l fac retur si l-am facut cadou in familie Posted Image

Te invit sa faci o poza in modul portret, apoi sa o copiezi pe un PC cu windows.

Cercetand mai amanuntit, se pare ca problema nu apare doar la "portrait mode", ci la orice poza care este editata pe telefon.

Imaginile editate sunt redenumite cu "E" ex. imaginea originala - IMG_1000.HEIC , iar cea care e cu dunga gri are numele IMG_E1000.HEIC.

Bine macar ca nu s-au pierdut si imaginile originale. De ex., la cele facute in modul portret, imaginea cu fundalul blurat(bokeh) este cu E si implicit corupta, dar imaginea originala(fara blur) este salvata separat si nu are probleme.

Raman la parerea ca multa lume n-a fost deranjata de problema asta pentru ca fie isi tin backup-ul in iCloud si nu au motive sa le mai salveze si pe PC ori le copiaza direct din iCloud in PC, fara cablu de date (se pare ca metoda asta functioneaza fara erori), fie pur si simplu nu fac atat de multe poze incat sa umple memoria telefonului. Sau le salveaza direct in .jpg, nu .heic ori au bifat "compatibility mode" astfel incat cand se copiaza pe PC, se transforma automat din .heic in .jpg. Da, cred ca asta e cea mai plauzibila varianta.

Edited by lex2010, 18 January 2022 - 00:05.


#368
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009

View Postlex2010, on 18 ianuarie 2022 - 00:03, said:

Zici ca trebuia sa fac asa cum scrie aici: https://support.micr...8f-3ee4358dd95e ?
Da exact - oricum sa cauti manual pozele/filmele in telefon atunci cand este cuplat ca un alt drive mi se pare complicat (ele nu sunt organizate intr-un singur folder). Daca faci import iti selectezi exact ce vrei si gata.

Parerea mea este ca fisierele sunt corupte pentru ca atunci cand editezi o poza ea de fapt ramane poza originala (fisierul ramane si in telefon), dar creeaza un alt fisier care are efectele respective procesate. Cand tu ai dat "cut" - macar daca dadeai copy - a copiat o poza care are anumite atribute legate de poza originala si s-a corupt fisierul.

Ca idee tocmai ce am incercat acelasi lucru - am editat o poza portrait, am copiat-o manual din telefon in PC (nu am dat cut) - si poza arata ok.

Oricum de mult timp nu mai fac pozele in "high efficiency" (mai ales pentru ca daca le trimiteam pe WhatsApp sau alte platforme, catre utilizatori non iPhone, uneori nu le puteau vizualiza). Tot timpul fac poze cu setarea "most compatible". De asta am iCloud de 200GB si telefon de minim 128GB. Intr-adevar pe telefoane mai mici ramai rapid fara spatiu.

#369
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Nu ai avut problemele de care vorbeam eu, deoarece ai facut pozele in formatul .jpg ( setarea most compatible).
Eu le-am facut in noul format .heic, inventat de Apple (setarea high efficiency).

Se pare ca nu conteaza daca le iau cu copy-paste ori cut-paste si nici daca le copiez cu import photos, eroarea e aceeasi in toate cele 3 situatii. Oricum cand am copiat, le-am luat pe toate ( atat poza originala, cat si cea editata, asa ca nu aveau cum sa mai ramana necopiate alte fisiere legate de poze).
Singura modalitate in care nu mai apare eroare este atunci cand pozele sunt in format .jpg.

Pentru utilizatorii iPhone e totusi o problema - daca setezi most compatible, iti salveaza automat si videoclipurile in vechiul format h264, care ocupa mult mai mult spatiu decat h265.

Concluzia mea(si a multor altor persoane de pe forumul Apple) este ca intr-adevar e un bug al iOS de care cei de la Apple nu si-au dat interesul sa il rezolve.

#370
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Mda, si eu tot imi pun aceeasi intrebare: sa tin telefonul setat pe high efficiency sau most compatible. As da pe most compatible dar ma ard la partea de video, ca nu mai merge HDR din ce am citit prin setari. Voi cum preferati?

#371
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Pozele de test le-am facut pe High Efficiency si nu am avut probleme nici la import si nici la copiere.

Eu le las in general pe Most Compatible. La video intr-adevar nu face cu HDR. Plus ca sunt de dimensiuni mai mari.

Edited by Xman_ghio, 19 January 2022 - 09:28.


#372
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
iOS 15.3 și 5,87 GB de descărcat pe iPhone xs .

Attached Files



#373
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
E beta? La mine nu apare. Sunt pe UK.

#374
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Este beta si nu știu de ce nu au mai trecut in titlu acest lucru .

#375
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E 15.3 RC (ultimul beta). Dacă nu se găsesc probleme , devine  versiunea publica săptămâna viitoare.

#376
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Mirarea mea cu ultimul update este dimensiunea acestuia de 5,87 GB la fel de mare precum schimbarea de versiune de iOS , poate l-au refacut complet sau modificari majore de a iesit asa de mare.

#377
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Intotdeauna primul (XX.X.1) si ultimul beta (XX.X, cunoscut ca RC/Release Candidate) au dimensiunea mare deoarece rescrie, practic, sistemul de operare. Cand va fi lansata versiunea stabila ("oficiala"), codul actualizarii va fi acelasi cu RC (ce are colegul nostru acum).

#378
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua. Se lanseaza azi varianta finala de IOS 15.3 ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate