Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inca infundat dupa operatie de deviatie de sept

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
augustinpaled

augustinpaled

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.02.2021
Salutare,

In urma cu aproape 2 luni am facut o operatie de sept la spitalul Panduri. Situatie e ca inca-s infundat, nu simt mai nicio diferenta fata de cum eram inainte. Voiam sa intreb: cei care ati facut operatia asta, dupa cat timp ati inceput sa respirati? E firesc sa nu pot respirra dupa 2 luni?

Mersi.

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Pe doctorul care te-a operat l-ai intrebat?
Poti sa ai mai multe cauze pentru care inca sa ai nasul infundat.
Eu deja respiram aproape normal dupa 1-2 zile de la operatie, cand mi-au scos tuburile din nas.

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
la fel cu Zap am pățit și eu. deja respiram mai bine după ce mi-au scos dopurile alea. a fost nasol după când aveam muci și suflam, îmi dădeau lacrimile de durere, făcem un pic de curățenie manuală și apoi suflam încet.

#4
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Eu am respirat ca un bebelus aprox 7 luni, cand a venit primavara. Atunci se pare ca am "capatat" o alergie la "ceva"  (dupa multe teste tot nu am aflat la ce; posibil praf) si nu mai respir asa bine.
Din ce spune doctorul, operatia arata bine dar exista un fond alergenic ce-mi cauzeaza probleme...

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
In '98 m-am operat. Dupa vreo 2 luni de mers regulat la doctor sa ma f.ta in nas cu nu stiu ce fierotenie de plecam cu juma de litru mai slab de acolo, mi-am bagat picioarele si am renuntat. Acuma, nu stiu pe care din noi sa dau vina... :) La mine nu prea s-a imbunatatit dar acum nici ca mai trec prin aceeasi treaba decat daca imi zice vreun doctor "faci asta sau mori".

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017
Si eu am deviatie si sinuzita. Insa nu m-am operat. Sincer m-am cacat pe mine de frica numai cand m-a examinat doctorita si mi-a bagat in nas o sonda cu camera video in capat. Credeam ca imi ajunge in creier. De atunci ma tratez doar cu picaturi din cand in cand si cu asta basta.

Pentru initiator, cel mai bine e sa vorbesti cu medicul sau daca nu mai ai chef sa dai ochii cu el, mergi la alt ORL-ist. (daca o mai gasesti pe doctorita Voda, mergi la dansa. E printre cele mai bune). Daca ai bani la greu, cauta-l pe Sarafoleanu. (http://www.csarafoleanu.ro/program/)

#7
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Salutare, si eu m-am operat de deviatie de sept acum vreo 3 ani, rezultatul a aparut imediat de dupa operatie/scoaterea dopurilor: mi s-a parut ca respir cu adevarat pentru prima oara Posted Image. 2 saptamani de dupa operatie mi-a tot curs nasul pentru ca se goleau sinusurile non stop, am avut si sinuzita, asadar mi s-a zic ca e normal sa fie asa.
Odata cu operatia mi s-a mai facut si ceea ce se numeste rezectia cornetelor nazale, din spusele doctorei, operatia de deviatie de sept nu este una completa/reusita daca nu se face si asta pentru un aport cat mai mare de aer. Dar pentru ca aceasta rprocedura sa reuseasca, timp de aprox 1 luna  de la operatie, m-am tot dus la controale in care efectiv imi smulgea cojile ce se faceau pe interior pentru ca altfel tesutul intern al narilor ar fi devenit unul cicatricial/s-ar fi ingrosat la loc si nu ar fi ajutat cu nimic aceasta procedura.
Eu zic ca operatia mea a meritat pentru ca acum respir foarte bine, nu mai raceasc mai deloc sau foarte putin( nu cat sa se umple toate sinusurile si sa-mi dea starea aia de nas infundat) si cel mai important, nu am mai folosit picaturi de nas de la operatie si pana in prezent. Se stie ca si astea dau dependenta.

Multa sanatate la toata lumea.

Edited by luckydreamer, 31 March 2021 - 08:00.


#8
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Subscriu la ce a scris mai sus @luckydreamer. Exact asa mi s-a intamplat si mie (tot acum 3 ani, tot cu reducere de cornete).

Initiator, nu ati precizat daca in aceste 2 luni ati fost la medic pentru curatirea "cojilor" de care vorbeste colegul lucky mai sus. Daca nu, probabil asta e motivul pentru care nasul e inca infundat...Eu am mers cel putin o data pe saptamana timp de o luna pentru curatare, dar efectul complet al operatiei s-a simtit mai tarziu, cam dupa 2 luni

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
Nu că ai avea nevoie de încă o confirmare, dar la mine s-a simțit diferența aproape imediat.
Mergi înapoi la un control.

#10
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021
Se pare ca e ceva loterie cu genul asta de operatii. La unii nasul ramane la fel de infundat, la altii mai infundat, la altii ramane "amortit" varful nasului, altii au tot felul de dureri in diverse circumstate pe termen lung. Sau o combinatie intre astea.

Ma gandeam si eu la o operatie de genul, pe nara stanga pot respira cam jumatate cat pe cea dreapta care cred ca functioneaza normal, mirosul e destul de normal(mai nasol daca se infunda nara dreapta), respiratul e relativ ok per total, n-am probleme cu sinuzite, raceli sau alte treburi.

Probabil operatia merita pentru cei cu conditii mai serioase, dar pentru conditii ce constau mai mult intr-un fel de mic deranj, cam mari riscurile, in ciuda a ce spun doctorii si diversele clinici pe site-uri.

 pexCom, on 31 martie 2021 - 15:43, said:

dar la mine s-a simțit diferența aproape imediat.

 minam, on 31 martie 2021 - 10:07, said:

dar efectul complet al operatiei s-a simtit mai tarziu, cam dupa 2 luni

 luckydreamer, on 31 martie 2021 - 07:59, said:

Salutare, si eu m-am operat de deviatie de sept acum vreo 3 ani,
Ok, s-a simtit diferenta, dar nu ati ramas si cu ceva efecte secundare(nas amortit, dureri, curs sange mai des, etc.)?

Edited by Bamyhun, 27 April 2021 - 15:25.


#11
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009

 Bamyhun, on 27 aprilie 2021 - 15:25, said:


Ok, s-a simtit diferenta, dar nu ati ramas si cu ceva efecte secundare(nas amortit, dureri, curs sange mai des, etc.)?

Eu una nu am ramas cu nici un efect secundar. Sunt foarte bucuroasa ca am facut operatia; respir mult mai bine, am scapat de rinita alergica (sau asa credeam eu ca este pentru ca imi curgea/picura nasul permanent cand ieseam afara...), acum cand suflu nasul simt cum iese de sus dinspre sinusuri si se desfunda total...Inainte chiar daca  suflam nu iesea nimic... stateam tot timpul cu batista la nas sa sterg picaturile... Precizez ca in aceeasi operatie mi s-a facut si reductie de cornete si din cate am inteles mi s-au curatat si sinusurile..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate