Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ma bate gandul sa cumpar o livada

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Stiu, este oarecum un subiect imobiliar insa parca mi se pare mai corect sa il incadrez aici.

Am mai multe variante. O livada cu pomi diversi, nu asa mare. Cam 5000 mp si una cu 800 de pruni de 10.000 mp.

Eu nu am cunostinte de absolut nici un fel in ceea ce priveste ingrijirea pomilor si nici prea mult timp.

Intrebarea mea este: daca las pomii cativa ani neingrijiti, ce se poate intampla ? Se usuca, terenul se inteleneste, devine inutilizabil ?

de asemenea, cum imi dau seama daca livada este imbatranita sau nu ? Nu voi avea bani sa sadesc unii noi in loc si nici sa am grija anual de ei.

Multumesc frumos pentru orice sfat practic.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Terenul nu pateste nimic, pomii pot face boli etc
Afacerea asta necesita mana de lucru multa, deci rara si scumpa.
Conteaza calitatea solului, o analiza pedologica ceva.
Pomii in sine se schimba dupa cum cere piata. Stiu ca la romani o livada e ceva care traieste 100 de ani, dar la pomicultori in vest aia dezradacineaza si schimba soiurile la cate 5 ani, dupa piata.
As lua in considerare macar niste taieri/ curatari anuale minimale de mentinere.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In ce scop o cumperi ? Te intereseaza terenul, pomii, sau productia ?

#4
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Pai daca nu te vei ocupa de el, ce incerci sa obtii?

Plasezi banii, sperand sa isi pastreze valoarea?
Incerci sa incasezi fonduri apia? (habar n-am daca se dau pt asa ceva)
Vrei sa ai un loc sa te retragi la batranete?

Un vis?
Lemne de foc plus fructe?

Cred ca vei primi sfaturi mai bune clarificand aceste aspecte.

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Sfat practic. Daca nu stai aproape si nu ai de gand s-o lucrezi personal trebuie sa iei in considerare forta de munca locala care te va jupui cu fiecare ocazie. Daca o lasi in plata domnului n-o sa gasesti nimic de cules in toamna, fie pentru ca n-ai ingrijit-o fie ca ai ingrijit-o dar ti-au cules-o conlocuitorii care stiu ca nu te preocupa soarta livezii.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Aveti dreptate si tocmai de asta voi incerca sa raspund punctual, pe cat posibil.

1. pretul este destul de convenabil
2. zona e frumoasa, de deal, cu aer curat (in Dambovita)
3. pomii sunt deja plantati, deci mai putin deranj pentru mine la inceput
4. in masura in care ajung utilitatile la drumul de acces, ma pot gandi in viitor la o mica casa/cabana/whatever. Ceva de petrecut un week-end sau o saptamana la aer curat.
5. nu ma intereseaza nici un fel de castig sau alocatii/subventii date de guvern.
6. presupun ca daca in viitor pretul ramane cel putin la fel , tot ies in castig. Daca greste chiar si cu 0,2% e si mai bine.

Cam asta e logica mea. Poate e buna, poate nu. Dati-va si voi cu parerea

#7
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostBogotta, on 30 martie 2021 - 12:59, said:

Intrebarea mea este: daca las pomii cativa ani neingrijiti, ce se poate intampla ? Se usuca, terenul se inteleneste, devine inutilizabil ?

de asemenea, cum imi dau seama daca livada este imbatranita sau nu ? Nu voi avea bani sa sadesc unii noi in loc si nici sa am grija anual de ei.

Multumesc frumos pentru orice sfat practic.
Daca iei pt teren de fapt - ca asta reiese din ce relatezi, n-ai treaba , ii lasi sa se usuce si cand decizi sa faci ceva acolo ii scoti , ii tai si ai lemne de foc .

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Da, pot sa ii tai insa asta doar daca nu ii taie altii inaintea mea :)  Pentru ca banuiesc ca se vor gasi binevoitori din astia ....

#9
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Salut, am o livada de aproximativ 100 pomi diversi, daca o cumperi doar pentru teren, foarte ok, in schimb sa stii ca eu de exemplu in 2020 a trebuit sa stropesc pomii de cel putin 7 ori , fiecare stropire in jur de 1.5-2h. De asemenea a trebuit sa cumpar scule pentru taiat/rarit/toaletat pomii ( alta investitie)
Imagineaza-ti cat timp ai nevoie pentru 800 pomi!

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Exact, in cazul initiatorului pomii aia sunt un dezavantaj.
Fructiferii lasati in parasire NU sunt ca vinul, sa-si creasca valoarea.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Pai tocmai de asta v-am cerut sfatul/sfaturile si le apreciez. Ganditi-va ca nu am toaletat/stropit/ingrijit un pom in viata mea. Deci ori voi avea nevoie de forta de munca, ori ii las balta sa creasca cum vor insa imi e teama ca mai mult rau imi fac decat bine......

Concluzia ar fi ca mai bine iau un teren liber, gen cu cativa pomi si restul faneata.

Se mai pune si problema impozitului anual. Voi cat platiti spre exemplu la mia de metri de livada/an ? Ca sa imi fac o idee cel putin.

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View PostBogotta, on 30 martie 2021 - 13:54, said:

Aveti dreptate si tocmai de asta voi incerca sa raspund punctual, pe cat posibil.

1. pretul este destul de convenabil
2. zona e frumoasa, de deal, cu aer curat (in Dambovita)
3. pomii sunt deja plantati, deci mai putin deranj pentru mine la inceput
4. in masura in care ajung utilitatile la drumul de acces, ma pot gandi in viitor la o mica casa/cabana/whatever. Ceva de petrecut un week-end sau o saptamana la aer curat.
5. nu ma intereseaza nici un fel de castig sau alocatii/subventii date de guvern.
6. presupun ca daca in viitor pretul ramane cel putin la fel , tot ies in castig. Daca greste chiar si cu 0,2% e si mai bine.

Cam asta e logica mea. Poate e buna, poate nu. Dati-va si voi cu parerea
Livada neingrijita, va scadea pretul .Daca vrei doar pentru casa de vacanta, mai bine cumperi un teren si plantezi doar catva pomi fructiferi pentru nevoi personale si restul alte specii decorative sau nu, care necesita mai putina ingrijire.In plus, cu o livada mare, daca nu o supraveghezi, pazesti, vei fi mereu tinta hotilor, care vor lua cu bucurie si alceva mai gasesc pe acolo, pe langa fructe.

#13
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

View PostBogotta, on 30 martie 2021 - 13:58, said:

Da, pot sa ii tai insa asta doar daca nu ii taie altii inaintea mea Posted Image  Pentru ca banuiesc ca se vor gasi binevoitori din astia ....
Daca este o zona nasoala cu " cetateni " binevoitori , mai bine cauti in alta parte direct .

View PostBogotta, on 30 martie 2021 - 14:52, said:

Se mai pune si problema impozitului anual. Voi cat platiti spre exemplu la mia de metri de livada/an ? Ca sa imi fac o idee cel putin.
Impozitul este apa de ploaie . La un ha de teren platesti cca 40 de lei/an maxim.

Edited by DDooGG, 30 March 2021 - 15:14.


#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

View PostBogotta, on 30 martie 2021 - 13:54, said:

1. pretul este destul de convenabil
3. pomii sunt deja plantati, deci mai putin deranj pentru mine la inceput

5. nu ma intereseaza nici un fel de castig sau alocatii/subventii date de guvern.
Trebuie să citești cu atenție noua lege care se referă la vânzarea terenurilor agricole.
Se pare că nu mai poate cumpăra orcine...Doar dacă ai vechime de 5 ani în agricultură...
Caută și citește. Informația mea poate fi falsă, nu te baza pe ea.

#15
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Pe la bunici, erau terenuri din astea, cu proprietari din orase mari si departate, ce dadeau rar spre deloc prin zona (murisera ai batrani si nepotii se trezisera cu teren "la tara"). Si diversi oameni din sat, "arendau" terenul: coseau fanul, culegeau fructele.. si plateau o suma modica, un sac de nuci, niste tuica etc....
La livada de pruni gasesti doritori mult mai usor, decat la cea de mix de fructe.

#16
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Orice ar fi pe terenul respectiv, fanata sau livada necesita o minima intretinere, cel putin cosit 1-2 ori pe an, minim. Daca il lasi in voia Domnului 2 ani la rand il napadesc spinii, buruienile si e deranj mare la curatare + devalorizare. Asta o spun din proprie experienta. Daca ai posibilitatea sa te intelegi cu vreun localnic sa se ocupe de asta in schimbul fanului/fructelor si sa mai primesti si tu cativa litri de licoare acolo, ar fi ideal.

Edited by florinppv, 30 March 2021 - 16:38.


#17
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMircel, on 30 martie 2021 - 15:36, said:

Trebuie sã citești cu atenție noua lege care se referã la vânzarea terenurilor agricole.
este vorba de terenul in extravilan. Dar si aici notarii au gasit workaround-uri.

Initiator, daca vrei sa si construiesti in viitor, terenul sa fie in intravilan. In rest, mi se pare frumos sa ai o casa in livada (eu asa am, in judet vecin)

ref pomi: i-ai vazut vara, cand au fructele formate? Adica, sa fie si roditori. Pe de alta parte, ce faci cu atatea fructe? E si asta o treaba de luat in calcul: ai timp/chef sa le culegi? Ce faci apoi cu ele? Eu, de ex, nu am chef sa le culeg (in afara de ionatan vechi si gutui nou), astfel incat le iau vecinii si, benevol, imi aduc cate 1 sticla de tuica Posted Image.  Nu am asa multi pomi fructiferi, si tot sunt prea multi. Mi se strange sufletul cand le vad neculese. Ah, si daca nu ii stropesti,cadfoarte multe fructe pana sa se coaca

Nu e descurajare, dimpotriva Posted Image, mi se pare un plan bun.

LE: cineva priceput iti regenereaza pomii batrani. Apoi i intretii. Ionatanul vechi nu se compara cu nimic

Edited by irina2014, 30 March 2021 - 17:42.


#18
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,426
  • Înscris: 28.12.2010
Daca sunt cetateni de-aia de culoare mai bine nu cumpara. Ia-ti un apartament la mare il inchiriezi si castigi bani. Asa nu castigi nimik numai te enervezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate