Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Ajutor cu o persana nu stiu ce sa ii fac

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Beauregarde2

Beauregarde2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.08.2015
Am primit ieri cadou o pisica persana de 4 ani. Ea a trait intr-o crescatorie si era agresiva cu celelalte pisici, fara motiv le batea. De ieri pisica mea nu mananca nu bea apa si nu face nevoile. Sunt foarte ingrijorata. Se ascunde peste tot prin casa si daca imcerc sa o prin sasaie si zgarie, fuge.
Ce sa fac cu ea? Mulțumesc

#2
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Nu mai are pe cine bate si se intristeaza.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 25.10.2007
O duci la veterinar, probabil s-a imbolnavit.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Recomandat ar fi sa mergi cu ea la un veterinar. Ii povestesti ce ne-ai spus si noua si sa-i faca o evaluare generala.

In principiu ar putea fi stress-ul, a iesit din mediul familiar si a ajuns intr-un loc necunoscut, dureaza putin pana se obisnuieste.
In afara de vizita la veterinar, recomandat ar fi sa o lasi sa descopere singura noua locatie, sa nu o urmaresti prin casa sau sa incerci sa o prinzi. La un moment dat curiozitatea pisiceasca va iesi la iveala si va incepe sa exploreze.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Doar nu vrei sa se acomodeze cu noul loc de azi pe maine, mai ales ca are 4 ani si in crescatorie nu prea a fost domesticita.
Probabil o sa-i ia vreo 2 saptamani sa se obisnuiasca. Dar cel mai probabil nu total.

Un coleg a venit intr-o zi cu pisica la munca - a trecut pe la veterinar cu ea. Cum i-a dat drumul a gasit cel mai indepartat si ascuns loc din birou si acolo s-a bagat. La plecare abia a scos-o de-acolo.
Si il cunostea.
Mi-a lasat intr-o zi un vecin o pisica - pleca de-acasa cateva zile si n-avea cu cine sa o lase. Pisica ma stia - cand mergeam pe la el ma lasa sa o mangai sau sa o iau in brate - venea ea.
Cand am adus-o in casa s-a pus intr-un colt si acolo a stat pana a venit stapanul. Doar de vreo 3 ori s-a dus la tavita si atat. In schimb manca ce-i dadeam, ca ma stia.

#6
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,044
  • Înscris: 23.09.2005
Pisicile sunt teritoriale, iar acum ea e pe un teritoriu strain.

Dureaza pana isi formeaza teritoriul si si-l cunoaste, deocamdata e default setata pe modul aparare, caci instinctiv stie ca pot exista amenintari ascunse, fiind pe teritoriul altcuiva. Posted Image

Edited by Phobos, 30 March 2021 - 08:22.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View PostPhobos, on 30 martie 2021 - 08:21, said:

Pisicile sunt teritoriale, iar acum ea e pe un teritoriu strain.

Dureaza pana isi formeaza teritoriul si si-l cunoaste, deocamdata e default setata pe modul aparare, caci instinctiv stie ca pot exista amenintari ascunse, fiind pe teritoriul altcuiva. Posted Image

Asta e motivul pt care se ascunde

#8
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Ca o adăugire la sfaturile colegilor, îți recomand ca data viitoare când îți mai cumperi mâță, ia-o pui, ca să o crești în felul tău. E foarte greu să mai întreții pisici adoptate la vârsta aia, pentru că ea are tabieturile ei de care nu o mai dezveți tu în ruptul capului.

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
O lași în pace o perioada, ii lași apa, mâncare, acces la litiera și ii dai timp sa se obișnuiască cu noul mediu, și sa capete încredere în tine.
Cauta pe net episoade din "my cat from hell", sa vezi ce metode aplica Jackson Galaxy pentru a îmblânzi pisicile cu probleme de comportament sau adaptare.

#10
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Pisicile mele intra imediat sub pat daca aud strain in casa. Cand plec in concediu trece taica-meu la doua-trei zile sa le puna mancare si apa, nu le vede.
Intr-o perioada prietena mea dadea meditatii la matematica. Cand veneau strainii ambele fugeau sub pat, dupa care ieseau si incepeau sa se plimbe, deoarece stiau ca suntem si noi acolo.
Ale mele sunt asa deoarece stau in apartament dintotdeauna, una are 17 ani iar alta 11. Atunci cand le-am luat din fata blocului aveau pana intr-un an si nu s-au speriat deloc, cand le-am dat drumul in casa au inceput sa exploreze apartamentul si gata.

#11
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,957
  • Înscris: 13.11.2016
Mai asteapta si tu cateva zile, are nevoie de acomodare. E sterilizata persana ? Al meu motan persan nu tin minte sa fi avut iesiri violente cand l-am adoptat, avea trei ani pe atunci

#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 30.08.2006
Ieri ai primit o pisica salbatica si tot de ieri s-a ascuns si nu mai vrea sa manance ca inainte. Oare ce a patit ?
Parerea mea ca nu trebuia sa accepti cadoul.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Pisica dacă nu este mică, se obișnuiește mai greu. Ea acolo, chiar dacă era bully, considera felisa aia teritoriul ei (casa ei). Acum e probabil, speriată, de un străin care nu încearcă altceva decât să-i dea de mâncare și să o mângâie. Dă-i timp. Dar, în același timp, asteaptă-te ca după ce se obișnuiește cu locul, să fie din nou bully.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In general pisica daca nu o bagi in seama incepe ea sa caute atentie, pur si simplu trateaz-o ca i cum nu ar fi acolo, pune-i mancare si apa la indemana si cumva un traseu pana la ladita cu nisip care sa nu se intersecteze cu tine

Edited by spooky51, 30 March 2021 - 09:13.


#15
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Asteapta sa se obisnuiasca cu locul. Nu ai ce sa-i faci. Am avut si eu pisici, chiar si luate de pui. Se ascundeau sub pat. Dupa 1-2 saptamani se obisnuiesc si devin mai prietenoase.

#16
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
E greu cu pisicile.........
In urma cu vreo 30 ani am avut in vizita, vreo 6 zile, o pisica a unor prieteni. Plecau la mare, nu aveau cu cine sa o lase. Stiindu-ne iubitori de animale (atunci nu aveam), mi-au adus-o cu tot tacamul; mancare, tavita proprie. Biata pisica se lasa mangaiata dar nu si-a facut nevoile 3 zile! O lasam dimineata, ne intorceam pe la ora 16. Nu a stricat nimic, nu mai stiu daca a mancat ceva dar de facut nevoi, nimic, oricat am verificat prin casa, o lasam in sufragerie cu acces la baie. Tavita cu nisip era neatinsa. Dupa 3 zile, surpriza! Cand am intrat in casa, mieuna si alerga de la unul la altul, ne-am uitat la tavita, era plina, urinase in sfarsit... Va dati sema cat se chinuise  sa nu faca, nu se simtea la ea acasadesi tava era a ei, mirosul ei, etc...
A fost un semn ca ne-a acceptat, venea la noi sa o alintam mai des ca inainte.
Trebuie rabdare dar nu e sigur ca se va acomoda.
Bafta! Si tie, si pisicii!
p.s.
Motanul meu a implinit duminica 13 ani. Eu sper sa mai faca parte din familie inca vreo 10 ani. L-am luat acasa cand avea aproape 7 saptamani, intarcat. De la inceput s-a dus la tavita, era deja educat.

Edited by altuser09, 30 March 2021 - 10:59.


#17
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Cum nu-si face nevoile de 3 zile? Ia cauta tu intr-un loc mai ascuns, te orientezi dupa miros.

#18
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
Deja au zis colegii toti ca e din cauza ca nu cunoaste teritoriul si e stresata. Pisicilie nu sunt foarte bune la capitolul adaptare la nousi o sa dureze vreo 2 saptamani cum s-a mai spus.

Cand ne-am mutat in Franta pisoiul meu a avut vreo 2 saptamani cand a fost mai apatic, incepuse sa-i cada si parul mult, dormea mai mult in geanta de transport. Dureaza ceva dar se va obisnui. Eu nu l-as stresa acum cu veterinarul, banuiesc ca l-ai luat cu toate cele la zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate