Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ford Puma ( Titanium+ clima ) vs Hyundai Kona ( Highway)

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 asincancu, on 30 martie 2021 - 15:10, said:


Varianta de baza - rabla - discount dealer este in jur de 15.100 , am vorbit la telefon cu doi dealeri.

Mergi la un testdrive cu 2008.

#38
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
Ford puma hybrid Titanium + clima + cadrane digitale+ garanție 2+5 ani ,covorașe cauciuc ,numere,platforma gratuita pt rabla,prima revizie gratuita 14.400.
Hyundai kona Highway + numere + platforma  aproape 14900..
Inclin spre Puma cu toate că Hyundaiul câștigă la dotări .

#39
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Cântărește foarte bine daca o sa duci cu adevarar lipsa acelor dotari in plus. Depinde cat de multe is si cat de importante sunt sau pot fi pentru tine. 500 de euro nu e o suma la care sa te poticnești cand iei o masina noua, mai ales ca te incadrezi in buget. Si ia in calcul si ce masina iti place mai mult.

Am intalnit o gramada de oameni care s-au zgarcit la dotari si dupa au regretat. Mie Kona nu imi place cum arata, o consider ingramadita rau dar strict dintre cele 2 as merge pe Hyundai deoarece am incredere in fiabilitatea lor, ii consider net superiori Ford la acest capitol.

#40
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011
La Ford am mai mult loc la picioare iar la cap mai puțin ,Hyundai este exact invers.
Fff mic porbagajul Hyundai ,la Ford se schimba destul de încăpător , spațiul rotii de rezerva plus 80 l ajung la un total de peste 500. La dotări am cam ales ce mă interesa cel mai mult. Mai cântaresc puțin dar doar timpul va spune care este decizia corecta.

#41
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Asta si parerea mea...Kona e ingramadita. Nu e nici cal, nici magar. Si macar de ar fi compensat prin garda la sol...

#42
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 asincancu, on 02 aprilie 2021 - 14:24, said:

Ford puma hybrid Titanium + clima + cadrane digitale+ garanție 2+5 ani ,covorașe cauciuc ,numere,platforma gratuita pt rabla,prima revizie gratuita 14.400.
Hyundai kona Highway + numere + platforma  aproape 14900..
Inclin spre Puma cu toate că Hyundaiul câștigă la dotări .
Ai facut drivetest cu ele? Poate fi edificator, poti renunta la anumite chestii utile atata timp cat intr-una din ele te simti bine/iti pica tie bine.

O comparatie mai jos, cam zapacit omu dar e ok

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9O7rmihd3Cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
danielcandea

danielcandea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2016

 asincancu, on 02 aprilie 2021 - 14:24, said:

Ford puma hybrid Titanium + clima + cadrane digitale+ garanție 2+5 ani ,covorașe cauciuc ,numere,platforma gratuita pt rabla,prima revizie gratuita 14.400.
Hyundai kona Highway + numere + platforma  aproape 14900..
Inclin spre Puma cu toate că Hyundaiul câștigă la dotări .
Si eu oscilez intre cele doua, probabil voi alege Kona, dar inca nu am fost la dealeri. Poti sa imi spui, eventual in privat, de la care dealer ai primis oferta pentru Kona?

#44
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007

 asincancu, on 02 aprilie 2021 - 14:24, said:

Ford puma hybrid Titanium + clima + cadrane digitale+ garanție 2+5 ani ,covorașe cauciuc ,numere,platforma gratuita pt rabla,prima revizie gratuita 14.400.
Hyundai kona Highway + numere + platforma  aproape 14900..
Inclin spre Puma cu toate că Hyundaiul câștigă la dotări .

nu stiu cum ai reusit tu sa obtii cu acele optiunii pretul de 14.400. inseamna ca ai primit cu tot cu rabla o reducere de 9000 de euro?

in cazul asta nu inteleg preturile aberante de lista

#45
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 tatimeu, on 08 aprilie 2021 - 12:14, said:



nu stiu cum ai reusit tu sa obtii cu acele optiunii pretul de 14.400. inseamna ca ai primit cu tot cu rabla o reducere de 9000 de euro?

in cazul asta nu inteleg preturile aberante de lista
La Ford preturile sunt supraevaluate ,ca atunci când vă duceți in reprezentanta să credeți că ați primit o super reducere.

#46
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
daca in asta sta strategia lor e una proasta.
eu daca ma uit pe liste de preturi si vad ca acolo scrie ca la 20k euro eu pot sa iau o masina care are ca si dotari jumatate cat alta in banii respectivi, sau are jumate de motor e logic ca nu o sa trec pragul acelei reprezentante  si ca nu o sa fiu clientul lor, desi se putea sa fiu daca informatia initiala era prezentata cat mai aproape de realitate.

#47
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 Elenistic, on 02 aprilie 2021 - 16:23, said:

Asta si parerea mea...Kona e ingramadita. Nu e nici cal, nici magar. Si macar de ar fi compensat prin garda la sol...
Las ca nici puma nu arata prea bine la interior . Plastic oribil si un bord urat cu spume . M-am suit intr-una de curiozitate dar e oribila , la nivelul anilor 90 . Kona arata mult mai bine la interior desi e micuta . Se preteaza unora de sub 1,8 m inaltime .

#48
asincancu

asincancu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,221
  • Înscris: 27.02.2011

 tatimeu, on 08 aprilie 2021 - 13:09, said:

daca in asta sta strategia lor e una proasta.
eu daca ma uit pe liste de preturi si vad ca acolo scrie ca la 20k euro eu pot sa iau o masina care are ca si dotari jumatate cat alta in banii respectivi, sau are jumate de motor e logic ca nu o sa trec pragul acelei reprezentante  si ca nu o sa fiu clientul lor, desi se putea sa fiu daca informatia initiala era prezentata cat mai aproape de realitate.

Puma Titanium fara opționale cam 13500 ,de acolo adăugați ce aveți nevoie.

#49
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 DDooGG, on 08 aprilie 2021 - 13:18, said:


Las ca nici puma nu arata prea bine la interior . Plastic oribil si un bord urat cu spume . M-am suit intr-una de curiozitate dar e oribila , la nivelul anilor 90 . Kona arata mult mai bine la interior desi e micuta . Se preteaza unora de sub 1,8 m inaltime .

Tocmai de aia zisesem de Peugeot 2008. Arata traznet interior si exterior.

#50
jap_is_q

jap_is_q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 11.04.2008

 Elenistic, on 08 aprilie 2021 - 14:35, said:

Tocmai de aia zisesem de Peugeot 2008. Arata traznet interior si exterior.

Dar ca fiabilitate cum e Peugeot?

#51
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

 Elenistic, on 08 aprilie 2021 - 14:35, said:

Tocmai de aia zisesem de Peugeot 2008. Arata traznet interior si exterior.
Arată trăznet pe GT Line. Varianta de bază e mai tristă ca un Logan.

 jap_is_q, on 15 aprilie 2021 - 21:40, said:


Dar ca fiabilitate cum e Peugeot?
În funcție de cum e întreținută.

#52
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 asincancu, on 08 aprilie 2021 - 12:52, said:


La Ford preturile sunt supraevaluate ,ca atunci când vă duceți in reprezentanta să credeți că ați primit o super reducere.
Da, asa e politica lor cam de caca, dar si reducerile sunt pe masura, doar sa stii politica lor.
In 2018 nu ma apropiam de nicio alta marca (doar Dacia) din clasa Focus, gen Jetta, Golf, Ceed, Megane care sa fie pe la pretul/oferta de la Ford, adica 12000 Euro (cu rabla scazuta) toate erau fie mai chele ca sa se apropie la pret, fie 2-3000 Euro mai mult.
La Ford trebuie mers si discutat, se poate si online, dar la fata locului e mai ok.
Puma mai cu de toate cele utile mi-au facut oferta pe la ~~16000+ Euro si asta a fost imediat dupa lansare, fara rabla.

Puma e super faina pt drumurile noastre, doar ca la spatiu interior nu e departe de Fiesta ultimu model.
N-as avea o problema eu cu asta, dar membrii familiei ar avea...chit ca merg mai mult singur cu masina

#53
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

 jap_is_q, on 15 aprilie 2021 - 21:40, said:



Dar ca fiabilitate cum e Peugeot?

Mult mai bune fata de acum cativa ani.

#54
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 06.09.2004

 Elenistic, on 30 martie 2021 - 12:31, said:

Take a look:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iKN6lpFsB6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Un review execrabil, cu filmari de 1-2 secunde in care nici n-ai timp sa vezi ce e in imagine. Filmari mai lungi doar pe meniurile din infotainment, de parca asta ar fi important..

 asincancu, on 30 martie 2021 - 12:59, said:

Cam la ce preț aproximativ dacă aveți idee ,este mașina realistic la vânzare. Varianta de baza am un buget prestabilit pe care nu l pot depăși.

 Elenistic, on 30 martie 2021 - 13:03, said:

Aproximativ 15.000. Altfel nici nu ti-o recomandam.
Hmmm. Unde? Cel mai ieftin vad ca e de la 18,000 in sus, incluzand rabla.

Edited by isr2002, 13 May 2021 - 20:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate