Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

hrana motan diabetic

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Am un motan diabetic (149 glicemia) . Am aflat acum o luna . De atunci mananca Hills diabetic boabe si Royal Canin diabetic plicuri . De ieri nu mai vrea sa manance , se uita la castron si miorlaie . Ce sa-i iau sa manance , sa-i alternez mancarea ? E foarte gras are 5.5 kg / rasa europeana .

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Vezi ce principii nutritionale sunt scrise pe mancarea ce ii dai de obicei.Daca nu te descurci postezi aici.

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
O să mănânce el când i se face foame stai liniștit că nu slăbește!

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010
Pai ar trebui sa slabeasca. Cauta low calories sau weight management. Bine ar fi sa te opresti ori la Hill's ori la Royal Canin nu la ambele. Evident in completarea celor de diabet.

Edited by lucianburjuiul, 29 March 2021 - 19:57.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Bolnavii de diabet nu trebuie sa manance carbohidrati, e valabil si la pisici. Deci cauta hrana fara cereale dar si fara cartofi. Nu insista cu slabitul, va slabi el oricum daca chiar are diabet. Pentru ca rezultatul sa fie concludent, proba de sange trebuie luata dupa 12 ore de la ultima masa la oameni si probabil la cateva ore la pisici. Daca i-a facut analiza la 1-2 ore dupa masa, rezultatul este neconcludent.

#6
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
La 3 ore dupa masa i-a facut analizele . I-am luat Hills  boabe si Royal plicuri sa fie diferite ,stiam ca se plictiseste daca-s la fel , sunt pt diabet. Miorlaie continuu daca nu-i faci pe plac- vrea altceva, pe mine nu ma deranjeaza dar cei din casa se duc si-i cumpara de la Supermarket .

E mare rau 149 glicemia ? Isi revine daca tine cura ?

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Mancarea de la supermarket e cea mai proasta fiindca are o multime de porumb. Cumpara-i Applaws fiindca e o hrana fara cereale. Are cartofi in continut dar predomina carnea. Daca motanul e trecut de 6-7 ani sa-i iei hrana senior fiindca are grasime mai putina.

#8
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
I-am luat asta - Hill's PD Feline r/d - Obezitate, 156 g . Zice ca are fibre sa slabeasca . O avea si carbohidrati ?

#9
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
pisicile eu stiu ca se hrancesc cu carne, asta este hrana lor de baza in adn-ul lor. lasa boabele si alte porcarii ca de aia a facut diabet

ii poti da, pui, vita, somon., ton si ficatei ..

Edited by ClaudiuCC, 11 April 2021 - 18:06.


#10
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
Veterinarul mi-a zis ca ideal ar fi sa-i dau numai boabe pt. diabetici, banuiesc ca sunt preponderent cu carne. Dar trebuie sa-i dau si hrana umeda ca e mofturos. Uzual ii dau plicuri pt. diabetic .

#11
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Comerciantii hranesc animalele ce ajung in farfuriile noastre cu toate mizeriile posibile,mancarea procesata e plina de mizerii multe nici macar comestibile.Atunci ce pretentii aveti de la cine produce mancarea necuvintatoarelor?

#12
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 redsnake74, on 11 aprilie 2021 - 18:12, said:

Veterinarul mi-a zis ca ideal ar fi sa-i dau numai boabe pt. diabetici, banuiesc ca sunt preponderent cu carne. Dar trebuie sa-i dau si hrana umeda ca e mofturos. Uzual ii dau plicuri pt. diabetic .
trebuie sa ii dai o perioada numai hrana pt diabetici. Nu variezi. Nu exista pofte si alintaturi in situatia asta..

Nu manaca, fb, mai si slabeste. Nu e de joaca cu bolile lor, evolueaza rapid si dupa aia plangi dupa el.

Mergi pe ce ti-a zis vet-ul, apoi refaci analizele.

Multa sanatate cotoiului!

 redsnake74, on 29 martie 2021 - 21:18, said:

dar cei din casa se duc si-i cumpara de la Supermarket .
... sa se abtina sa se amestece, e un bolnav care trebuie tratat, nu un motan pe care il rasfeti. Miauna cat miauna, il suporti, ca ti l-ai asumat.

#13
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
A slabit, are 4.8 kg . Cat timp trebuie sa tina regimul de diabetic? Cred ca acei carbohidrati din mancarea de la supermarket-uri il faceau sa-i fie constant foame. La cat timp trebuie sa-i refac analizele?

... sa se abtina sa se amestece, e un bolnav care trebuie tratat, nu un motan pe care il rasfeti. Miauna cat miauna, il suporti, ca ti l-ai asumat.

Foarte bine zis . O sa-i spun asa daca ii mai da ce nu trebuie.

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
mi se pare ca a slabit cam repede...

du-l la vet, sa ii mai faca o serie de analize si sa iti recomande ce mancare sa ii dai in contnuare.

Sanatate!!

#15
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 18.05.2020
N-a slabit deloc, se stricase cantarul. Dar e vioi , pare sanatos .

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
:))) ufff!

#17
IcecreamAlex

IcecreamAlex

    12 -> Cel mai căpitan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,252
  • Înscris: 10.04.2013
Incearca sa nu-i mai dai mancaruri cu grasimi! Succes!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate