Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Cum se planteaza leurda?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Am auzit de calitatile leurdei pentru sanatate si as vrea sa-l plantez pe cand ies la pensie?Din ce se face,samanta, butasi,etc?

#2
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Se gasesc de cumparat seminte sau bulbi - dar mi se par foarte scumpe. Mai bine mergeti in padure dupa ce se usuca florile si frumzele si scoateti bulbi pe care ii replantati. Plantei ii place umezeala si nu suporta lumina directa a soarelui.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 Kean, on 29 martie 2021 - 14:00, said:

Am auzit de calitatile leurdei pentru sanatate si as vrea sa-l plantez pe cand ies la pensie?Din ce se face,samanta, butasi,etc?


Ramai frate la usturoiul clasic.Mai bun decat ala nu exista.

Edited by savantu, 29 March 2021 - 16:09.
Limbaj


#4
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Nu e nici o fita, nu s-a "inventat" leurda odata cu capitalismul... Si nu poti face din usturoi ce poti face din leurda (salata, mancare, ciorba). Asa ca....
Si oricum sunteti off-topic, initiatorul a deschis subiectul pe o arie de specialitate, nu pe "dezbateri".

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 minam, on 29 martie 2021 - 14:27, said:

....
Si oricum sunteti off-topic, initiatorul a deschis subiectul pe o arie de specialitate, nu pe "dezbateri".
Ia citeste ce semn a pus dupa prima propozitie :

 Kean, on 29 martie 2021 - 14:00, said:

Am auzit de calitatile leurdei pentru sanatate si as vrea sa-l plantez pe cand ies la pensie?...
Eu zic ca e dezbatere.

#6
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007

 adisz, on 29 martie 2021 - 14:23, said:


Ramai frate la usturoiul clasic.Mai bun decat ala nu exista.
Majoritatea românilor au auzit pentru prima data de leurdă in ultimii ani, dar ea se foloseste de zeci de ani.

In plus, sunt multe persoane care nu pot consuma usturoi ( din diferite motive medicale ). Asa ca leurda poate fi un inlocuitor de succes.

Edited by savantu, 29 March 2021 - 16:09.


#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
seminte la plic de 0,2 grame găsești la 1,5 lei

fizic nu ieftilelile online la 5X prețul

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cristiany, on 29 martie 2021 - 14:34, said:

In plus, sunt multe persoane care nu pot consuma usturoi ( din diferite motive medicale ).
Usturoiul verde e foarte bine tolerat (si extrem de gustos + usor de obtinut)

Edited by pasilla, 29 March 2021 - 14:45.


#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007
Nu toata lumea tolereaza usturoiul ( chiar si verde ), am caz in familie, deci nu vorbesc din auzite.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
cum sa fie fita,eu stiu leurda sub denumirea de usturoi salbatic

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Va spun eu unde gasiti, in padure la ZAM, jud Arad, primavara nu poti trece pe acolo ca te astupa mirosul!
:D

#12
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012
e plin internetul de seminte de leurda :D

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Discutati civilizat pro/con cultivarii leurdei.

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 savantu, on 29 martie 2021 - 16:10, said:

Discutati civilizat pro/con cultivarii leurdei.

Deci pana la urma din seminte daca vad bine?
BTW:am facut azi o ciorba si-un spanac cu el,de te lingi pe toate dejtele.

Edited by Kean, 29 March 2021 - 17:34.


#15
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Du-te nene în pădure ca e plina... Costești dacă vrei... La ce îți trebuie sa pui în curte?

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,542
  • Înscris: 11.03.2006
Mie nu-mi place sa iau nimic din padure, as vrea sa ramana asa cum este ea. Am cumparat seminte de leurda, dar nu am apucat sa le insamantez.
Nu stiu cat e de sanatoasa leurda, dar pusa primavara in mancarea de spanac sau stevie ii da un gust nemaipomenit. E cu totul altceva decat usturoiul.

#17
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 Kean, on 29 martie 2021 - 14:00, said:

Am auzit de calitatile leurdei pentru sanatate si as vrea sa-l plantez pe cand ies la pensie?Din ce se face,samanta, butasi,etc?

Din bulbi adusi de la padure. E o planta relativ pretentioasa la conditiile de sol (trebuie un sol similar cu cel din padure, bogat in frunze putrezite si nutrienti).  Nu creste decat la semiumbra, adica fix conditiile pe care le are in padure la baza copacilor.

Deci NU in soare direct ci indirect - soarele la amiaza trebuie sa ajunga la frunze, printre ramurile copacilor din curte sau gradina.

Perioada de valorificare a frunzei tinere este luna martie incepand cu prima incalzire.. ajunge la maturitate si face flori in aprilie..  Se poate consuma frunza oricand (nu este otravitoare, sau toxica cum spun unii).
Eu am incercat sa pun la tara.. n-a iesit mare branza din ea dar am cam inteles conditiile de cultivare.. probabil o sa mai caut niste bulbi daca mai ajung prin padure..
Ideea e ca.. daca face o tufa mica si e lasata in pace face ulterior niste flori albe si seminte mici de culoare neagra pe care le lasa pe sol si, in anul urmator, ies mici plante noi din acele seminte, deci isi extinde zona de vegetatie daca are coditii prielnice.

Ca si planta este foarte buna atat in forma cruda, la salate, cat si daca sunteti amatori de fasole cu ciolan la ceaun, ciorbe, fripturi sau alte delicatese.

Edited by Tankx, 30 March 2021 - 08:06.


#18
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cred ca o sa caut in padure ca e la 1km de mine si daca gasesc le las sa se se inmulteasca,dupa aia scot o parte si mai bag si la congelator sa ajunga tot anul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate