Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum să procedez? Masterat și job simultan

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
VOID96

VOID96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2021
Salut. Asta toamnă am început un masterat pe Contabilitate și audit ( facultatea mea fiind tot de contabilitate), dar în luna noiembrie m-am angajat pe un job bine plătit în domeniul financiar-contabil (la care am zilnic program 8.00-17.00) și am încercat să merg și la masterat, care are cursuri de la 16 la 20 zilnic (aici profesorii țin cu dinții de prezență). După o săptămână de încercat să le fac pe ambele simultan, m-a doborât stresul(plecam de la serviciu, alergam spre casă să îmi deschid calculatorul și să intru la curs, mâncam de prânz printre picături când profii nu dictau) și am luat hotărârea să mă las de masterat, deoarece am început să fac atacuri de panică și să nu mai pot mânca, aveam probleme digestive zilnice și eram la un pas să mă las și de serviciu...
Nu mi-am retras dosarul încă, intrând pe locurile de la buget. Acum, după 4 luni de la acel moment, parcă regret decizia. Aș vrea totuși să fac un masterat, dar toate au orarul între 16 și 20 și nu am cum să ajung la cursuri. Există vreo variantă să împac și capra și varza, cum se spune?  Șefii nu m-ar înțelege, din ce mi-au spus colegele mele, deoarece au încercat și ele să găsească o modalitate, iar profii țin la cea prezență.

Ar mai fi și varianta să fac masteratul la o facultate privată (nu foarte bine văzută, dar la care profesorii nu țin cont de prezență), dar nu știu ce să zic de varianta asta, aș fi vrut totuși să nu trec chiar ca gâsca prin apă, deoarece sunt perfecționist, dar susceptibil la stres. Nu am în oraș masterate IFR sau ID, ci doar la zi (IF).

Ce părere aveți? Ce aș putea face?

#2
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
De ce nu ramai la birou si sa-ti faci cursurile de acolo? Economisesti stresul de a ajunge la timp. Nu cred ca exista un patron care sa-ti zica ca nu poti sa ramai peste ca sa faci asta. :) Faptul ca e online mi se pare un avantaj imens pentru situatia ta.

#3
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
da, ia mancare la tine sau comanda si stai la birou pana la 8
consideri ca faci ore suplimentare care vor conta pe termen lung

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Iei laptopul personal la servici si mergi pe alta retea decat cea de la servici sa nu ai probleme cu diverse interpretari..
Trebuie sa fii cinstit si sa explici la servici situatia ta, Sunt sigur ca vei fi inteles si vei avea suport din partea lor, faci o calificare superioara pe banii tai si ei se alecg cu rezultatele.

Edited by keta, 28 March 2021 - 16:43.


#5
VOID96

VOID96

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.03.2021

 carolinaherera, on 28 martie 2021 - 16:39, said:

da, ia mancare la tine sau comanda si stai la birou pana la 8
consideri ca faci ore suplimentare care vor conta pe termen lung
Da, ar fi o idee dacă nu s-ar închide toate uşile la 17.30 cât stă paznicul. După, se dă drumul la câini. Deci, nu prea e fezabil.

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Sau mai ai varianta sa faci masterul ID sau IFR la o facultate din alt oras. Partea negativa este ca acelea sunt pe bani, iar aici spui ca ai intrat pe locurile bugetate.

#7
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
mama frate, caini! esti la Alcatraz?
nu stiu, poate esti dispus sa mai sacrifici din concedii...n-am alta idee...

#8
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Eu as merge sa vorbesc cu profesorii fata in fata si sa le prezint problema, sunt sigur ca ar intelege, pana la urma prioritar cred ca e serviciul, de acolo te poti intretine sa faci si masteratul si sa iti traiesti viata.

Ar mai fi o varianta cu concediu de studii, dar nu stiu daca se aplica.
https://www.calculat...-si-cat-dureaza

Edited by eug3n92, 28 March 2021 - 17:55.


#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Asa cum spune vorba din batrani cu slanina in pod si uns pe bot nu prea se poate (exista si varianta cu raiul si cu o practica sexuala mai putin ortodoxa).
Nu am inteles care este de fapt problema ... faptul ca se suprapun programele? ... faptul  a nu rezisti sa la ambele? ... mixt intre cele doua?

Poti incerca sa obtii de la angajator o decalare de program, astfel incat sa incepi mai dimineata si sa te eliberezi inainte de ora la care incep cursurile, sau sa iei laptopul dupa tine, si daca nu se poate sa ramani in continuare la birou sa urmaresti cursurile in masina (daca detii), de pe banca in parc ... la terasa, etc
Trebuie sa stabilesti ptr tine care sunt de fapt problemele (suprapuneri, rezistenta la stres si efort, etc) si n functie de asta sa hotarasti.
Varianta cea mai simpla este insa sa te inscrii la o universitate care permite ptogram mai relaxat (cursuri la "seral", in we, etc) ... din pacate in Romania kn majoritatea cazurilor conteaza doar existenta diplomei ... de invatat inveti din mers.

Multa bafta

#10
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Eu lucram pe timpul licentei, asa ca partea cu anxietatea nu prea o cred. Daca tine neaparat la prezenta si nu poti fi prezent, fa in asa fel incat la toamna sa treci din prima reexaminarea.

Daca nu poti, te muti la ID si gata. Diferenta dintre buget si taxa o reprezinta posibilitatea de a termina sau nu acea facultate.

#11
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
in anul 3 de facultate am dat-o pe job. cu media 7 si ceva anuala, 5 la examenele limita si nu a fost nicio problema

#12
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
nu exista vreo fabrica de diplome si la tn in oras?Posted Image
eu zic sa te bucuri ca ai prins job mai ales pe praful asta...

oricum universitatile din ro nu se claseaza nici macar in top500, deci hai sa fim seriosi cu atata academicism..

cat despre faptul ca esti perfectionist si susceptibil la stress n-ar fi rau sa mergi macar la cateva sedinte de psihoterapie. better sooner than later..

#13
billze

billze

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 01.07.2020
La masterat e un grad de indulgenta mult mai mare fata de licenta, mai ales dupa ce a aparut virusul asta. Daca o sa le prezinti profesorilor problema ta sunt sigur ca te vor intelege.

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

 billze, on 06 aprilie 2021 - 19:19, said:

La masterat e un grad de indulgenta mult mai mare fata de licenta, mai ales dupa ce a aparut virusul asta. Daca o sa le prezinti profesorilor problema ta sunt sigur ca te vor intelege.

Ba nu. Or sa zica ca daca te mulezi dupa cerinte bine, daca nu, nu.

Eu sunt la un master in cadrul Facultatii de securitate si aparare la UNAP Carol I si am ore in intervalul 16.00-20.00 de luni pana vineri si 08.00-14.00 sambata.
E destul de greu, mai ales daca lucrezi, insa cei care nu au fost prezenti nu au fost bagati in examene si au renuntat pana la urma.
E vorba de numele universitatii si e corect, daca esti prezent bine, daca nu, pa.

Eu am zile cand stau la munca pana la 8 seara, ca sa imi fac orele acolo. Anul trecut m-a ajutat pandemia, am lucrat de acasa si a fost totul mai usor, anul asta e mai dificil, am cateva absente fata de anul trecut cand nu am avut niciuna macar (anul asta mai fac absente pentru ca sunt la serviciu si mai am de lucru sau sedinte etc.).

S-a vazut si la note, am terminat primul semestru cu 10 pe linie, iar medii de acest tip nu au fost prea multe (si totusi am 43 de ani, iar colegi imi sunt unii care ar putea sa imi fie copii, de 23-24 de ani), dar semestrul asta nu cred ca voi mai lua coronita.
E foarte greu sa ai si familie, si munca, si scoala, uneori o iei razna, mai ales daca vrei sa le faci pe toate bine.
Eu mai imi impart copiii cu tatal lor si de aici am mai mult timp liber, in anumite zile. Dar in unele, e haos, mai ales cu 2 copii la scoala online si eu pe deasupra.
Dar fizic, nu aveam nicio sansa sa ajung la sediul universitatii, asa ca nu ma plang deloc.

 eug3n92, on 28 martie 2021 - 17:53, said:

Ar mai fi o varianta cu concediu de studii, dar nu stiu daca se aplica.
https://www.calculat...-si-cat-dureaza

Masteratul la zi nu iti da dreptul la concediu pentru studii. Aberant, dar asta e.
Fara plata, da, dar cine vrea asa?

Edited by -Diana-, 05 May 2021 - 14:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate