Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cine e sculptorul, stiti statuia din copilarie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
In anii '80, in Parcul de la Circ erau mai multe statui de piatra asezate pe iarba. Erau mari si copiii se urcau pe ele cand se jucau. Statuile au disparut. Am mai gasit fotografia uneia dintre ele, aflata inca in parc, intr-o stare deplorabila si in alt loc decat cel din trecut.
Administratia parcurilor o are trecuta in ceva lista drept "sculptura nonfigurativa piatra", fara autor.
Stiti cumva carui sculptor apartine sau ce sculptori vechi aveau statui de piatra in Parcul Circului?
Am gasit imagini cu lucrari a 3 sculptori: George Apostu, Ion Vlasiu si Victor Roman, insa nu am o certitudine ca statuia din parc e a unuia dintre ei.

Attached Files



#2
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Barele alea fac parte din sculptura? Sau sunt sistem antifurt? :huh:

#3
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Pai in trecut nu existau barele. Mai mult decat sistem antifurt cred ca au fost puse ca sa previna prabusirea sculpturii, ca cine stie in ce conditii a fost mutata si pare ca da semne ca nu mai e la fel de "inchegata" ca inainte de a fi mutata.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
"Sculpturi" d'astea pot si eu sa fac dupa o galeata de rachiu. Daca sunt treaz sigur imi iese ceva mai artistic.
Plm, artisti de duzina, nu degeaba sunt anonimi si vor ramane anonimi.
Au aparut prin mai multe orase. Pacat de marmura aia.

Edited by Friskey, 28 March 2021 - 15:35.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Nu pare a fi facuta de un sculptor. Nu are nici o valoare artistica. E strict de decor facuta in 3 zile de niste muncitori care lucrau la administratia cimitirelor la constructia de monumente funerare.

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Dom'lea, eu am cerut aici raspunsuri de la oameni seriosi...
Ia cautati de exemplu sculpturile lui George Apostu si observati cat de apreciat a fost in Franta.

#7
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Pe okazii sau olx (in urma cu vreo 4-5 ani) am avut ocazia sa vad sculptura din lemn de cires, reprezentand car cu boi, realizata de catre vanzator.
Cand am cautat, de curiozitate, numele lui pe Google, am aflat ca sculptorul este instructor auto.
Sunt artisti sau scriitori anonimi carora munca nu le-a fost apreciata, ori care nu au avut priza la public sau pur si simplu lucrarile lor nu au avut parte de publicitatea meritata.

#8
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Mi-ar fi plăcut să-ţi pot răspunde la întrebare, dar nu ştiu :(

În schimb, ştiu foarte bine acele locuri, aproape fiecare părticică de alee îmi trezeşte atâtea amintiri ... e parcul copilăriei mele, îl străbăteam în fiecare zi mergând spre şcoală şi nu numai.

Îl văd acum, din fotografii, mutilat de nişte "sculpturi-totem", cică. Hidoase. Îmi par cicatrici monstruoase tăiate în armonia pură a acelui loc rămas tainic, de vis.

#9
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Nu am nimic impotriva artistilor amatori, naivi sau accidentali - se poate face o opera de arta sau o piesa frumoasa fara sa faci facultati si scoli de specialitate.
Dar eu caut autorul unor lucrari de sculptura in piatra (marmura), amplasate public in Parcul Circului si existente acolo in anii 80. Erau vremuri in care a fi expus implica niste proceduri si formalitati, deci cred ca vorbim de un sculptor sau sculptorita absolventi UAP la un moment dat.
Ca sa ocolesc deviatia discutiei catre ne place/nu ne place o anume sculptura, irelevant in cautarea mea... zic si ca nu asta ma intereseaza.
Citeam de curand ca in Mamaia au disparut statui de bronz amplasate public, apartinand unor sculptori renumiti (Oscar Han, Jalea parca...). nu stiu cat de prietenoase ochiului erau sau nu, insa nu e OK sa dispara fara urma, nu?
Tot asa am si eu curiozitatea asta legata de soarta acelor statui din parc.

#10
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Desigur, nu vorbeam de sculptura despre care întrebi. Ci despre cele peste care dai, căutând pe google ... Parcul Circului.

#11
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Nici nu pot pune in cuvinte cat de mult ma scot din sarite asa-zisele totemuri-sculpturi ale acelui nene care au umplut Parcul Circului... si este laudat si bagat in fata la orice prezentare despre Parc. Mi se par hidoase, incurca toate cautarile pe Google, facuta cu termenii "Parc Circ sculpturi" si ilustreaza perfect cum obiecte publice elegante, incarcate de amintiri dispar sau sunt neglijate/distruse, in timp ce se acorda atentie exagerata unor adevarati factori poluanti estetic...
P.S. Apreciez mult comentariul despre parc, m-a uns pe suflet. E asa greu sa descrii ce trairi inspira locurile amintirilor celor care nu au nicio legatura emotionala cu acele locuri. Ce ma sacaie pe mine e cum a fost posibila asa o distrugere? Pentru ce?!

#12
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Am refuzat să scriu şi numele autorului acelor hidoşenii: simpla lui alăturare mi s-ar fi părut că-mi sluţeşte amintirile.

Îţi pot dărui, la schimb, doar rămăşiţa unor amintiri, prin ochii altora:

https://www.orasul.r...publicview/8323

https://alexandraion...cul-circului-2/

Edited by Naoto, 28 March 2021 - 18:27.


#13
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Ca fapt divers: parcul a fost amenajat pe locul unde altădată se afla „groapa Tonola”, nume căpătat de pe urma lui Max Tonola, proprietarul neamţ al unei fabrici de cărămidă; odată extrasă argila, iar fabrica închisă, acolo se adunau gunoaiele din mahala.

Amestec de sordid, putreziciune şi tragism pe care-l cunoaştem din scriitura unor autori ca G.M. Zamfirescu ("Maidanul cu dragoste"), Ion Vinea ("Lunatecii"), Eugen Barbu ("Groapa") ...

https://ro.wikipedia..._Circul_de_Stat

#14
venusdsh

venusdsh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.09.2021
Salutare,

cred ca este vorba despre artistul Geta Caragiu. Stiu ca a facut lucrarea „Balade și legende”, tot din parc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate