Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Jurnal de bord Kirovets

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Conform sugestiei din topicul Poze cu utilajele noastre am zis sa deschid un jurnal de bord privind experienta cu tractorul TRK400 ( la baza K704), o varianta modernizata fabricata in Rusia a traditionalului Kirovets.

Topicul original il gasiti aici https://forum.softpe...8#entry27667320

Cateva caracteristici :

14,9t
Motor YaMZ 6581 / V8 / 14,86L / 400 CP / 1766 NM cuplu
Cutie 16x8 semi-powershift
Roti 4 x 28.1 R26

Momentan sunt la capitolul rodaj, trebuie sa mergem vreo 40-50 de h cu sarcini usoare. Va atasez un prim filmulet de la plimbarea din weekend.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UE1XAOKbXY8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Rodaj?
Nu pare a fi nou tractorul.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
E nou.
2020.
Citeste pe topicul alalalt.

#4
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Impresii dupa cateva ture :
-iti ia un pic sa te obisnuiesti la virajele stranse cu un tractor articulat
-la turatie redusa creste timpul de virare, trebuie sa tii cont de asta
-consumul orar pare ft bun la deplasare mixta asfalt / drum agricol
-latimea mare impune atentie sporita pe drum; esti mai lat ca o banda de drum judetean

#5
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Cum e nivelul de zgomot in cabina?
Garantie are? E bine ca nu are ad blue. Vad ca au inceput toti acum cu egr, adblue si dpf.
Asa mai am si eu un Deutz Fahr mai vechi full mecanic si cred ca o sa il tin pana o muri de batranete. Mai ales unul din asta mare, daca n-are prea multe briz-brizuri pare sa fie nemuritor. Sunt curios cu ce viteza va merge in brazda mai ales ca are si suspensie.

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Problema mare la astea electronizate nu`i electronica, este faptul ca producatorul tine cu dintii de documentatia de depanare si sculele specifice pentru asta, aici intrind si programele si interfata de conectare la UCE.
@savantu, sa`l folosesti sanatos si ta te tina ca orice scula ruseasca facuta asa cum trebuie!

P.S. ala`i drumul spre Beliu!
Mult l`am mai batut!

Edited by Ion_Bumbu, 28 March 2021 - 11:47.


#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostHunor_66, on 28 martie 2021 - 09:34, said:

E nou.
2020.
Citeste pe topicul alalalt.
Ciudat, arată ca și când ar fi fost făcut prin anii 80.

#8
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
"Baza" e si mai veche. Pe principiul de ce sa schimbi ceva ce functioneaza.
In afara de o antifonare mai proasta, poate praf in interior si posibile vibratii transmise operatorului, daca la capitolul fiabilitate va sta bine probabil va fi un pariu castigator.

#9
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postericmario, on 28 martie 2021 - 12:37, said:


Ciudat, arată ca și când ar fi fost făcut prin anii 80.
Numa' de nu l-ar vedea baietii de pe topicul cu moartea dizălului. Asta anihilează vreo zece-cinspe EV-uri. Și pare nemuritor... 🤭🤣🤣🤣

#10
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postericmario, on 28 martie 2021 - 12:37, said:

Ciudat, arată ca și când ar fi fost făcut prin anii 80.

Poti cauta poze pe net pt K700 si K701 originale sa vezi diferentele. Astea noi  ( Kirovets dupa 2015 ) sunt mai patratoase.

View PostIdI1, on 28 martie 2021 - 13:48, said:

"Baza" e si mai veche. Pe principiul de ce sa schimbi ceva ce functioneaza.
In afara de o antifonare mai proasta, poate praf in interior si posibile vibratii transmise operatorului, daca la capitolul fiabilitate va sta bine probabil va fi un pariu castigator.

Baza e buna si actualizata. Cabina e antifonata si are facilitati care nu erau pe modelele mai vechi.

View Posttauru242, on 28 martie 2021 - 11:03, said:

Cum e nivelul de zgomot in cabina?

Sub U650, peste Case/JD actuale. As putea spune comparabil cu tractoarele anilor '80-90 - Fiat seria 90, Case 7xxx, etc. Poti vorbi fara sa zbieri. :)
Cabina e antifonata si separata fizic de motor, insa ai turbina in fata ei si se aude cand e turat puternic.

Quote

Garantie are? E bine ca nu are ad blue. Vad ca au inceput toti acum cu egr, adblue si dpf.
3 ani / 2000 ore.
Este Euro 3, motor generatia 2010. Nu se compara cu non-Euro vechi. Ideea ii ca Euro 4 si mai sus la puteri mari nu poti atinge fara Ad Blue.

Quote

Asa mai am si eu un Deutz Fahr mai vechi full mecanic si cred ca o sa il tin pana o muri de batranete. Mai ales unul din asta mare, daca n-are prea multe briz-brizuri pare sa fie nemuritor. Sunt curios cu ce viteza va merge in brazda mai ales ca are si suspensie.
Mai mult de 14kmh nu cred ca e posibil fiindca esti limitat de gama de viteze. ( trebuie sa treci din gama 1 - camp in 2- drum si trebuie sa te opresti ). Orice viteza in jur de 10kmh e mai mult decat decenta. Trebuie tinut cont si faptul ca are plug cu 8 trupite si 3,5t, combinator de 12m si 6t, disc de 8m si 7t. Alea nu sunt chibrituri sa le tragi cu 20kmh prin brazda.

#11
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Un 10km/h e parfum la lățimile alea de lucru și la lucrările pe care le face.

#12
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Scuze de ignoranta: de ce tocmai un tractor rusesc? Are reprezentante de service in Romania?

#13
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Sunt 3 firme din cate stiu in RO care aduc astfel de tractoare si piese.  Reprezentanta Kirovets este la Beckescaba in Ungaria, ft aproape de mine.
Motivul achizitionarii a fost ca doar asa m-am incadrat in buget pt tractor si utilaje pt el. Sa iau doar tractor, fara utilaje sau sa incerc sa iau treptat SH, nu avea sens.

#14
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
L-ai cumpărat din Ungaria? Adică fără TVA? Presupun că și piesele le poți achiziționa lejer de acolo.

#15
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Posttauru242, on 29 martie 2021 - 10:12, said:

L-ai cumpărat din Ungaria? Adică fără TVA? Presupun că și piesele le poți achiziționa lejer de acolo.
Nu, de aici din tara cu finantare. Piese da, poti sa iei de oriunde, din Ungaria e mai avantajos fiind fara TVA, insa per ansamblu TVA ca societate agricola il recuperezi.

#16
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Știu dar na, durează ceva până se recuperează și statul are bunul obicei de a întârzia. N-a fost cazul în ultima vreme de întârzieri majore insa chiar și așa tot durează 2-3 luni. Prin 2014-2015 asteptam chiar și un an după rambursare.
De aia prefer sa le iau de la vecini și să ramburseze doar sume mai mici.

Edited by tauru242, 29 March 2021 - 11:45.


#17
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Spor la treaba.Sunt curios sa il vad in brazda cu combinator de 12 m.ca altii numai straineze viseaza si când cade cutia unii ii vine sa ii dea foc.

Edited by Techmasters35, 08 April 2021 - 18:55.


#18
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Pai și ăsta tot străinez e.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate