Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Majorare abuziva de pret?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
LaurCB

LaurCB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2020
Buna ziua,

În luna februarie am cerut o oferta (de la o companie) pentru niște terenuri de langa Bucuresti, am primit pe mail o schita a terenurilor in format pdf si prețurile pentru fiecare parcelă într-un fișier excel. La inceputul lui martie m-am hotarat sa cumpar unul dintre terenuri si am întrebat reprezentantul firmei dacă se poate face un antecontract (prin care sa plătesc un avans pentru a-mi rezerva terenul) iar peste o luna, cand dispun de întreaga suma, sa efectuam tranzacția. Respectivă persoana mi-a spus că ei nu fac antecontract dar ne-am înțeles (într-o convorbire telefonică) sa imi rezerve terenul pentru o perioada de o luna, fără antecontract.
Între timp am mai cerut cateva informatii pe mail, iar pe data de 19 martie le-am confirmat ca nitre 1 si 5 aprilie voi avea banii si ca in jurul acestei date vom putea programa tranzacția, totodată cerand sa mi spună in ce moneda doresc sa primeasca respectivă suma de bani (prețul fiind in euro). A doua zi mi s-a răspuns ca factura va fi emisă in RON.
  Totul bine si frumos pana aici. După care, la patru zile de la acest răspuns, primesc un mail de la respectiva persoana (care este reprezentantul companiei, un fond de investiții din grecia) prin care mi se transmite ca prețul terenului care mi-a fost rezervat, tocmai s-a majorat (cu 5000e) cu fix 2 zile înainte ca eu sa le confirm data la care voi avea banii.
Întrebare: Este normal/legal sa aibă loc o astfel de majorare de preț după o oferta inițială (primită pe mail) si după ce le-am confirmat ca "am făcut rost de bani" pentru achiziționarea terenului? Se poate face ceva in aceasta situatie astfel incat sa fie obligați sa imi vanda terenul la prețul care mi s-a comunicat inițial?  Schimbul de e-mailuri pot reprezenta o dovada a acestui abuz?
Din punctul meu de vedere este un abuz, pentru că le-am spus că mă împrumut de bani ca sa il cumpar si probabil au profitat de aceasta situatie ca sa încerce să mai scoată niște bani de la mine.

Multumesc.

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
Cata vreme nu ai o promisiune de vanzare scrisa din partea lor, n-ai ce sa le faci, nu sunt obligati sa vanda la un pret care nu apare niciunde, excelul ala contine pretul de la data cand ti l-au trimis dar nu constituie o obligatie pentru ei sa il pastreze. Sigur, e cam marlanie din partea lor dar nimic ilegal.

#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,054
  • Înscris: 28.07.2008
ce valoare contractuala poate avea o oferta primita pe mail??
ti-au spus ca nu fac nici ante contract, te-ai inteles telefonic

#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
tu cumperi terenuri pe nevazute sau sunt beat si nu pricep
dupa cateva emailuri tu vrei loc in fata?
platesti si primesti,restul sunt povesti si scenarii

#5
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005
@Atreides: Normal ca o chestie de pe mail n-are nicio valoare contractuala. Am fost intr-un scenariu din asta chiar in toamna, am cumparat un apartament si pana s-au derulat procedurile a durat un pic. La un moment dat, vanzatorul mi-a spus ca trebuie sa mareasca pretul cam cu 100 euro/mp pentru ca asta e piata curenta. I-am zis sa plimbe ursul dar aveam o promisiune de vanzare semnata de ambele parti, fapt pentru care a ramas pretul la care ne intelesesem. Vremurile alea in care o strangere de mana era echivalentul unui contract ferm au apus demult.

#6
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,061
  • Înscris: 06.01.2007
Nu e abuz, e lipsa de demnitate.
Eu as incheia orice afacere cu astfel de persoane.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
1. Trebuia sa te duci direct cu banii, cand faceai rost de ei.
2. Daca tu nu faceai rost de toti banii comiteai un abuz in cazul in care le ofereai cu 5000 mai putin desi initial ai convenit alt pret? Poate ala refuza un client in timpul asta...
3. Nu exista promisiune verbala de vanzare sau de pret. Nu sta nimeni blocat dupa tine in timp ce tu esti complet liber de orice obligatie reala. Fiecare isi asuma partea lui de risc.

4. Welcome to IRL. Nu e ca pe facebook.

Parerea mea, zi merci. Putea fi mult mai rau - tu sa promiti cu bani iar vanzatorul sa promita cu vorbe. Chiar si in scris. Adica o mare prostie.
Daca e cu dovada bonitatii - trebuie sa fie de ambele parti. Adica ambele parti sa isi "indisponibilizeze" garantia la care sa aiba acces celalalt in cazul in care nu se perfecteaza tranzactia. Daca e cu promisiuni in scris de despagubire - trebuie sa fie de ambele parti. E ok si asa dar e posibil sa te judeci.
Daca e fara despagubire (cazul tau) - e la fel, de ambele parti. Nu exista contract valid (fie el si verbal) din care sa nu poti iesi si nu explic aici de ce. Difera doar valoarea despagubirii si in cazul asta - valoarea e zero. La propriu.

Faptul ca te-ai imprumutat nu schimba prea multe. Oricum vrei sa cumperi ceva si oricum nu iti ajungeau banii. Mai ieftin decat o astfel de "oferta" nu vei gasi. De aia si-a si permis sa ceara mai mult. Stia foarte bine ca pretul initial era sub ce merge pe piata.

Edited by Dany_Darke, 28 March 2021 - 19:56.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
acum trimiti si tu un mail si le spui ca ti-ai gasit alt teren intre timp si nu-l mai vrei.sa se spele pe cap cu el

nu spune nimic de cresterea de pret.iti ceri scuze ca nu mai iti poti onora promisiunea de cumparare.asta o sa-i roada cel mai tare

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostLaurCB, on 27 martie 2021 - 22:47, said:



  Totul bine si frumos pana aici. După care, la patru zile de la acest răspuns, primesc un mail de la respectiva persoana (care este reprezentantul companiei, un fond de investiții din grecia) prin care mi se transmite ca prețul terenului care mi-a fost rezervat, tocmai s-a majorat (cu 5000e) cu fix 2 zile înainte ca eu sa le confirm data la care voi avea banii.

Multumesc.

Probabil nu stii ce stil au grecii..le-a cam mers vorba.  Sunt la fel de faimosi ca si romanii (unii) de peste hotare.  Cu grecii cand faci afaceri tre sa fi de 100 de ori mai atent si vigilent...

#10
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Cere o oferta de pe alta adresa de email si cu un alt nume pentru a determina daca majorarea de pret este reala sau nu. Daca nu este reala, a doua zi mergi si cumperi (ai banii deja). Daca este reala, ai avut ghinion.

#11
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,304
  • Înscris: 02.09.2007
Cresterea de pret nu este abuziva, dar este cam meltenism.

Daca te tin oo-le si crezi ca vor sa te prosteasca, fa-le o oferta la pretul Xinitial - 5000euro.
Daca au cumparator o sa ii doara-n cot de tine, daca n-au probabil ca o sa bateti palma la pretul initial.

#12
zenomocanul

zenomocanul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.03.2021
fale o oferta pe alt nume/cont/ telefon

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostAtreides7, on 28 martie 2021 - 01:13, said:

ce valoare contractuala poate avea o oferta primita pe mail??
ti-au spus ca nu fac nici ante contract, te-ai inteles telefonic
Negustorii de diamante nu fac nici un contract.
Negociaza fata in fata si apoi isi dau mana.
Aia se considera ca or incheiat intelegerea.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Hunor, referi la un cerc restrans de persoane care cumpara si vand tot timpul unii de la altii si care au o reputatie (de aparat)?
Ca legatura cu subiectul nu prea exista.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate