Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Legal, mai este Timisoara in carantina azi?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
Carantina exista doar datorita ordinului lui Arafat. Legal, cred ca putem considera ca nu exista nici o carantina, odata ce ordinul a fost declarat ilegal, nu? Si atunci, daca nu exista nici o carantina, cum o prelungesti? Tocmai asta este curiozitatea mea. Nu exclud sa poata fi legal, dar nu inteleg mecanismul prin care se poate prelungi ceva ilegal sau inexistent.

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Hunor_66, on 27 martie 2021 - 23:27, said:

Traditie fanariota.
Din pacate, inca ne bantuie traditiile fanariote.

#21
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 pasilla, on 27 martie 2021 - 22:50, said:

Nu este a Consiliului Judetean, organ administrativ ales..

Este a comitetului judetean pentru situatii de urgenta.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Hunor_66, on 27 martie 2021 - 23:32, said:

Nu este a Consiliului Judetean, organ administrativ ales..

Este a comitetului judetean pentru situatii de urgenta.
Nu ma asteptam de la tine la un asemenea comentariu.

Edited by pasilla, 27 March 2021 - 23:36.


#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 da.ta, on 27 martie 2021 - 23:29, said:

Carantina exista doar datorita ordinului lui Arafat. Legal, cred ca putem considera ca nu exista nici o carantina, odata ce ordinul a fost declarat ilegal, nu? Si atunci, daca nu exista nici o carantina, cum o prelungesti? Tocmai asta este curiozitatea mea. Nu exclud sa poata fi legal, dar nu inteleg mecanismul prin care se poate prelungi ceva ilegal sau inexistent.
Fiindca nu este legea cea care domneste, ci vointa unor persoane.

 pasilla, on 27 martie 2021 - 23:35, said:

Nu ma asteptam de la tine la un asemanea comentariu.
Adica ?

Ceea ce ai pus matale drept link, nu era decizia Consiliului Judetean,

Aia am spus.

Ia si citeste.

#24
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 da.ta, on 27 martie 2021 - 23:29, said:

Nu exclud sa poata fi legal, dar nu inteleg mecanismul prin care se poate prelungi ceva ilegal sau inexistent.

Pentru că autoritățile locale, daca scriu pe o hârtie:
"Prelungim carantina că așa vrea muschii noștri"
ai ghicit, e legal.

#25
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
Ca sa prelungesti ceva, nu trebuie sa existe deja?

#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017
Și nu a existat carantina? Justiția a anulat ordinul, dar nu poate șterge ceva ce s-a întâmplat deja.

#27
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 da.ta, on 27 martie 2021 - 23:45, said:

Ca sa prelungesti ceva, nu trebuie sa existe deja?

Nu. Trebuie sa scrii pe o hârtie și să ai autoritatea legala sa o faci!

#28
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017
Ar fi fost o idee dacă în noua decizie se menționa ceva de genul "se extinde carantina instituita prin ordinul x cu 7 zile". Ordinul x fiind cel anulat. Dar așa, formularea "prelungim carantina" are dpdv juridic aceeași valoare cu 'instituim o noua carantina'. E doar o formulare.

#29
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
Nu stiu, exact asta este curiozitatea mea. Legal, Timisoara a fost in carantina in acele 72 de ore doar din ordinul lui Arafat, declarat ilegal. Carantina mai este luata in calcul daca a fost in baza unui act ilegal? Sau consideram ca nu a existat niciodata, odata ce actul a fost ilegal? Care este solutia juridica?

Chiar, amenzile date pentru incalcarea carantinei in cele 72 de ore, ce se intampla cu ele?

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017
Amenzile vor fi anulate, dar cred că doar la cerere.

Altfel, noua carantina este perfect legală.

Edited by george_alexandru, 27 March 2021 - 23:58.


#31
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
OK, motivul anularii care ar fi? Nu faptul ca Timisoara de fapt nu era in carantina?

#32
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 da.ta, on 27 martie 2021 - 23:55, said:

Nu stiu, exact asta este curiozitatea mea. Legal, Timisoara a fost in carantina in acele 72 de ore doar din ordinul lui Arafat, declarat ilegal. Carantina mai este luata in calcul daca a fost in baza unui act ilegal? Sau consideram ca nu a existat niciodata, odata ce actul a fost ilegal? Care este solutia juridica?

Chiar, amenzile date pentru incalcarea carantinei in cele 72 de ore, ce se intampla cu ele?

Nu înțelegi că nu ordinul lu Arafat a prelungit carantina in Timiș ci o hotărâre a CJSU Timiș, luată miercuri și care a prelungit carantina inițială fix de la data la care expirase?

https://m.digi24.ro/...-7-zile-1473396

În alea 72 de ore, amenzile se pot contesta în instanță.

Edited by Tankx, 28 March 2021 - 00:02.


#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,412
  • Înscris: 30.08.2017

 da.ta, on 27 martie 2021 - 23:59, said:

OK, motivul anularii care ar fi? Nu faptul ca Timisoara de fapt nu era in carantina?

Motivul anularii e scris în decizia instantei. Dar, după cum am zis, chestia cu prelungirea fără a face trimitere la acel ordin e frecție. Puteau să scrie "băbăieți, luați de-aici încă 7 zile de carantină". Fix aceeași valoare juridică. Așa că nu vă bazați pe asta.

Edited by george_alexandru, 28 March 2021 - 00:06.


#34
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
@ Tankx Te rog sa nu minti. Carantina initiala a incetat in data de 22 martie, si CJSU Timis a refuzat sa o prelungeasca. A intervenit Arafat care a prelungit-o pentru 72 de ore. Iar abia in 24 martie CJSU Timis a dat o noua hotarare de PRELUNGIRE a carantinei  începând cu data de 25 martie 2021 ora 00:00


PS: intrebarea este, legal, in zilele de luni, marti si miercuri, Timisoara a fost in carantina sau nu, din punct de vedere juridic?

Edited by da.ta, 28 March 2021 - 00:08.


#35
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

 da.ta, on 28 martie 2021 - 00:04, said:

PS: intrebarea este, legal, in zilele de luni, marti si miercuri, Timisoara a fost in carantina sau nu, din punct de vedere juridic?

Abia acum pui întrebarea corecta, când ai deschis topicul ai întrebat cu totul altceva.

#36
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

 Tankx, on 28 martie 2021 - 00:21, said:



Abia acum pui întrebarea corecta, când ai deschis topicul ai întrebat cu totul altceva.

Daca raspunsul este nu, atunci ce s-a prelungit? Daca nimic, atunci este Timisoara in carantina azi? Hai sa punem intrebarile mai detaliat, daca este nevoie.

Si nu imi spuneti ca e tot una prelungit si inceput una noua. Daca cineva e trimis in somaj tehnic 30 de zile, si inainte sa revina la lucru se extinde inca 30, atunci spui ca s-a prelungit. Daca a apucat sa se intoarca la lucru pentru o saptamana, nimeni nu o sa spuna ca s-a prelungit, ci ca a fost trimis din nou in somaj tehnic.

Edited by da.ta, 28 March 2021 - 00:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate