Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Cum demolez aerisirea?

Forat put manual

Moștenirea in legislați...
 transport constanta - eforie nord

Pot taia unghi drept in sticla?

Caut doctor bun in Cluj Napoca pe...

Salvare poze/video whatsapp autom...
 Cum continui sirul?

Numar auto pe Thule

Premierul britanic Boris Johnson...

Microsoft Visual C+ + Runtime Lib...
 Streaming de la un mi tv box 4k s...

Schimbare rasini cationice - CUM?

Unde gasesc plantele cu aceasta e...

invertor sudura gys 180a carcasa ...

De ce telefoanele cu Android nu primesc așa de multe actualizări software

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

miki07

miki07

Simplu și banal

• Grup: Senior Members
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LcLmQp7ZdGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acesta este un clip făcut de echipa de la Fairphone, care zilele asta au lansat update-ul la Android 9 pentru Fairphone 2 (un telefon lansat acum 5 ani și care are un procesor SD 801). Interesant ce spun ei acolo în video, se pare că de vină ar fi și Qualcomm, care nu își bate capul să suporte procesoarele astea pentru mult timp.

Vlad_22

Vlad_22

Senior Member

Planned obsolescence... S-a mai imbunatatit, in ultimul timp faza cu update-urile de soft si pe Android, vezi Samsung de ex., care primesc chiar mai repede decat Pixel, uneori, anumite update-uri.

Edited by Vlad_22, 27 March 2021 - 18:59.

Rudy22

Rudy22

Member

• Grup: Members
Eu zic ca primesc destule actualizari . luna de luna la sistemul de operare iar la aplicatii nu mai zic , ca unele si odata la 3 zile se updateaza.

uNNNk

uNNNk

Member

- S-au nimerit sa lanseze un telefon cu ultima generatie de procesoare pe 32 de biti. Asta a fost principala cauza. Qualcomm nu s-a mai obosit sa ofere support pentru generatia asta mai ales ca au avut si probleme extrem de mari cu prima generatie de procesoare pe 64 de biti. (Deci au consumat mult mai multe resurse sa rezolve problemele astea)
- A doua ar fi ca procesorul era deja vechi de cel putin 1 an in momentul in care au lansat ei telefonul.

Edited by uNNNk, 27 March 2021 - 19:43.

DDooGG

DDooGG

Senior Member

View Postmiki07, on 27 martie 2021 - 18:53, said:

Acesta este un clip făcut de echipa de la Fairphone, care zilele asta au lansat update-ul la Android 9 pentru Fairphone 2 (un telefon lansat acum 5 ani și care are un procesor SD 801). Interesant ce spun ei acolo în video, se pare că de vină ar fi și Qualcomm, care nu își bate capul să suporte procesoarele astea pentru mult timp.
Si de ce ai face update la fiecare 5 minute ? Cel mai bine e sa nu faci deloc daca vrei sa poti folosi telefonu cat mai multa vreme .

bobitad

bobitad

Senior Member

stiu ei ceva, dar nu stiu prea bine. de obicei companiile nu-si bat capul. ca lanseaza 10.000 de modele cu 100 de procesoare diferite si dupaia le e greu sa plateasca programatori.

totusi qualcom a anuntat ca o sa colaboreze cu google si o sa suporte 4 update-uri de s.o. https://www.xda-deve...oid-os-updates/
deja samsung ofera si pe mid-rangere gen a51, a52, 3 updateuri de os si 4 ani de securitate. eu zic ca e ok. cand se stabileaza pretul, probabil o sa fie vreo 1300 ron eu zic ca e bine.
https://www.theverge...ecurity-updates

stiu si ca apple ofera 5 ani, dar na... aia au facut totul in casa si au 3 telefoane cu acelasi procesor care ruleaza fix acelasi sistem de operare.

oricum 801 a fost pe telefon din 2014....ce vor sa faca fairphone e ok, dar acum au cu ce, 4 ani de updateuri de so.

Edited by bobitad, 27 March 2021 - 20:25.

miki07

miki07

Simplu și banal

View Postbobitad, on 27 martie 2021 - 20:14, said:

ca sa=ti dau un exemplu de telefon cu snapdragon 801, uite sony xperia xz2 care a ajuns la android 10. cum zice si in articolul dupa xda, poti sa faci 3 updateuri de so.

Lineage OS?

bobitad

bobitad

Senior Member

View Postmiki07, on 27 martie 2021 - 20:25, said:

Lineage OS?
am gresit eu, scuze, am sters fraza aia, xz2 e pe snapdragon 845.

https://www.xda-deve...-nougat-update/

da, a fost aiurea in trecut dar eu zic ca e ok acum. oricum nu cumpara nimeni fairphone:) dar eu sunt de acord cu conceptul lor, incearca sa faca o treaba buna, doar ca utilizatorilor nu le pasa. numai eu ce trag de smartphoane si 5 ani.

Edited by bobitad, 27 March 2021 - 20:30.

Hailztorm

Hailztorm

Member

mie si asa mi se pare ca sunt prea multe update-uri...

eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

Senior Member

Eu presc uodate-uri lunar pentru ca telefonul meu face parte din programul Android ONE. Pe viitor na voi indrepta catre un Nokia intrucat update-urile de securitate sunt importante.

benis

benis

Guru Member

Chestia e că evoluția smartphone-urilor a fost spectaculoasă și în 5 ani un telefon de abia mai mișcă. Totuși un telefon cu procesor de top de acum 5 ani de zile încă bate un low end.

Paranoir

Paranoir

Senior Member

View PostDDooGG, on 27 martie 2021 - 19:57, said:

Si de ce ai face update la fiecare 5 minute ? Cel mai bine e sa nu faci deloc daca vrei sa poti folosi telefonu cat mai multa vreme .

In domeniul software lucrurile evolueaza permanent. Treaba ta daca vrei sa ramai cu p vechitura de soft la nesfarsit. Daca toti ar fi gandit ca tine, am fi ramas si azi la android 2.3, de exemplu. Pai de ce sa evoluam?

BloodRa

BloodRa

Senior Member

Motivele țin de consum. Așa te forțează să îți schimbi, periodic, telefonul.

DDooGG

DDooGG

Senior Member

View PostParanoir, on 06 aprilie 2021 - 00:31, said:

In domeniul software lucrurile evolueaza permanent. Treaba ta daca vrei sa ramai cu p vechitura de soft la nesfarsit. Daca toti ar fi gandit ca tine, am fi ramas si azi la android 2.3, de exemplu. Pai de ce sa evoluam?
Gresit , nu ramaneam la android 2,3 ci ramaneam la versiunea cu care venea telefonul , versiune cu care se potriveste si a fost optimizat pt acesta. Daca toti ar gandi ( macar un minut inainte sa apese butonul de descarcare update ) n-ati mai deschide atatea topice tampite !

Paranoir

Paranoir

Senior Member

Pai potrivit conceptiei ca update-urile nu sunt importante ar fi insemnat ca nici producatorul sa nu mai munceasca la soft.
Ramai tu cu versiunea veche, banuiesc ca nu dai nici drumul la gps sau la date mobile pe telefon, ca e mai sigur asa:)
Deci oamenii sunt prosti ca fac updateurile puse la dispozitie de producator, tu esti destet pentru ca esti un rebel.
Pe PC ai windows xp?

Edited by Paranoir, 06 April 2021 - 09:15.

mariusixy

mariusixy

Senior Member

De cele mai multe ori aceste actualizari ingroapa telefoanele celor care tin mortis sa le foloseasca dupa 2-3 ani.
Fac viata grea celor care vor sa revina la o versiune anterioara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate