Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Inmatriculare motocicleta pe un minor

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MarisPaul

MarisPaul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2021
Buna ziua, dețin permis de cat a1, și as dori sa îmi inmatriculez motocicleta pe numele meu, se poate? Daca da, de ce acte am nevoie?

#2
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Art. 41. - (1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Adica pe scurt - DA - se poate cu o singura conditie

Trebuie hartie de la notar care sa arate ca ambii parinti  sunt de acord ca respectul autovehicul sa fie inmatriculat pe numele copilului minor
Unele primarii sau servicii de inmatriculare cer si prezenta fizica a ambilor parinti

#4
g1102

g1102

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 17.07.2018

 MarisPaul, on 27 martie 2021 - 11:06, said:

Buna ziua, dețin permis de cat a1, și as dori sa îmi inmatriculez motocicleta pe numele meu, se poate? Daca da, de ce acte am nevoie?

Nu stiu daca ai nevoie de asigurare in cazul tau, dar daca o inmatriculezi la prefectura mai bine ferestete ,fiindca probabil costul e foarte mare .
Decat sa bagi bani in asigurari mai bine ii dai pe benzina si inmatriculezi pe numele unuia dintre parinti ,care probabil va plati mult mai putin.

#5
MarisPaul

MarisPaul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2021
Mulțumesc mult de informare, cu respect

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate