Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Recomandare ingrasamant dupa plantarea pomilor fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
Salut,
Va rog frumos, daca se poate sa imi recomandati un ingrasamant pentru aplicare dupa plantarea pomilor.

Au fost plantati ieri, si m-ar interesa ceva sa ii ajut sa se prinda. As vrea sa il administrez cu apa, cu galeata, cand ii voi uda datile viitoare.
Eu ma gndeam la kristalon start de exemplu....


Multumesc

#2
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Eu intotdeauna am folosit doar mocirla, si nu am avut niciodata probleme. Evident, trebuie sa-i plantezi in cazul asta ceva mai tarziu, cand esti sigur ca nu vine vreun val de frig, sa inghete.

#3
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
nu contest ca in general nu ar fi suficient
ai mei nu aveau radacini prea grozave, au suferit probabil si la transport, si daca ii pot ajuta ar fi un plus

Edited by danr, 27 March 2021 - 10:16.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
ce pomi ai luat,de unde,pune o poza cu un pom plantat la nivelu terenului,la ce adancime ai plantat
acel ingrasamant nu vad cum te-ar putea ajuta la prinderea pomilor,mai degraba tehnica de plantare e cheia succesului in prinderea unui pom,asta daca ai pom de calitate

daca nu au radacini asa bune,e bine sa pui niste grau la plantare,stai ca tu ai plantat deja,,dar nu deranjezi cu nimic daca pui si de acum nitel grau ,cand germineaza din grau se elimina o substanta si ajuta f mult la dezvoltarea sistemului radicular,cauta mai multe pe net

Edited by ceanu1980, 27 March 2021 - 10:31.


#5
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Eu am pus ingrasamant facut din drojdie , pare ca le place si pomilor ( nu mai zic de iarba ) .

#6
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Poți folosi ce folosești și în cazul altor plante(în gradina).
Fosfor, complexe de stimulare a inradacinarii(gen sprinten3, razormin, etc), și mulcirea cu balegar mai proaspăt cu păiș ajuta dar mai degrabă în evoluția ulterioara, poți sa îl aplici mai târziu, acum 3 important sa încap ești solul cât mai rapid asa ca poți pune temporar niște folii.




De ad4mrnra

#7
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
parinte, nu folosesc in gradina decat gunoi de pasare de la mine si italpollina sau orgevit
o sa ma uit la sprintene etc

altfel:
poze nu prea am, o sa fac cand mai ajung la tara
am comandat la pepiniera berzoi, livrare prin curier, approx. 60 de pomisori diverse soiuri
vin cu radacinile goale, balot, gen 20-25 cm de radacina
gropile sunt sapate de asta iarna, la plantare am folosit orgevit, mocirleala cu gunoi vechi, radacini fasonate, lasat portaltoiul afara etc

anul trecut am facut aceeasi schema, approx 40-50. s-au prins aproape toti, apoi nu am avut grija de ei si am pierdut cea maimare parte. adica au venit pe rand afide, buruieni inalte, seceta, si apoi iepuri si caprioare ( e o gradina mai salbatica ).
anul asta suplimentar le-am facut lighean in jurul gropii, am facut aranjament pentru udare saptamanala, i-am plantat cu plasa de protectie.

Attached Files


Edited by danr, 27 March 2021 - 12:48.


#8
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu stiu ce ai facut cu pamantul pe care l-ai scos de la saparea gropilor, unde l-ai aruncat? Nu se face asa ceva, tot pamantul pe care-l scoti se pune inapoi in groapa de plantare, nu se lasa acolo gaura, ca nu ajuta la nimic. Chiar daca in urma punerii pamantului in groapa de plantare, nivelul va fi mai sus decat inainte, asta nu este un lucru rau, pentru ca umiditatea se va mentine mai bine la nivelul radacinilor, dar asa cu gropile alea radacinile vor ramane mai repede fara apa.
"Ligheanele" astea facute la pomi sunt niste aberatii perpetuate de persoane necunoscatoare din mosi stramosi.

#9
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
ala e pamantul, nu a plecat nicaieri
eu mai am pomi, de cand am practicat ligheanele mi-a mers foarte bine
daca terenul este in panta, si tu uzi nu intra nimic la pom, totul curge la vale cu ingrasamant cu tot
stai 7 ani cu furtunul si nu ii ajunge apa la radacina
cu lighean ii faci baltoaca acolo, il poti uda corespunzator si ingrasamantul ramane

nu am inventat eu ligheanul, si nici nu am cum sa  ii fac picurare

poftim si o referinta pentru "lighean", nu il practica numai habarnistii, eu pe baiatul asta il urmaresc si il apreciez

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FY6qXGcRu_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by danr, 27 March 2021 - 13:52.


#10
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Astea nu-s referinte. Pentru plantatiile in panta solutia este terasarea, nu ligheanul, insa fiecare face cum vrea.

#11
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
omul ala chiar cu asta se ocupa, inteleg ca nu e referinta, mai incerc
referinta asta e buna ?

https://agrointel.ro...-marian-stoian/

#12
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Faceti ligheane, eu nu vreau sa va conving sa faceti altfel. In urma cu mai mult timp am facut si eu niste copci d-astea, pana cand mi-am dat seama ca nu-s bune de nimic.
Bine, una ar fi sa fie facuta o data si apoi sa fie acoperita si alta este sa fie acolo tot timpul. In toate cazurile modul asta de intretinere a solului este deficitar si in loc sa imbunatateasca solul il deterioreaza.
Cine vrea sa aiba un sol bun in care sa se infiltreze apa repede poate sa faca o sapatura in jurul pomilor, apoi sa mulceasca solul cu iarba, paie si alte resturi vegetale care pastreaza si apa in sol mult mai bine si fara nicio gaura in jurul tulpinii pomilor, care este contraproductiva si nu aduce niciun beneficiu.

Edited by Vincentiu_1981, 27 March 2021 - 17:48.


#13
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,716
  • Înscris: 11.03.2007
”Ligheanul” are topic separat.

#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Si aceiasi detractori.

#15
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
parinte, cat sprintene ai da la un pomisor abia plantat ?

ms

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Baga un granular echilibrat cu eliberare lenta si ai scapat de griji...

#17
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
man,
eu vreau sa ii ajut acum repede sa se inradacineze mai bine, daca se poate
le-am pus orgevit la radacina, au ingrasamant

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
Baga bani doar daca ai de gand sa te tii de livada, cand va da caldura fa rost de paie , si pune acolo, am vazut nucicultori mari recomanda chiuveta, ajuta la bagat apa, dar nah, fiecare face ce vrea in livada lui

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate