Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Intrebare gantere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021
Buna!
Mi-am luat acum cateva zile setul de 2 gantere de 20kg de la Decathlon.
Problema e ca imi tot cade garnitura de la opritoare, iar una din garnituri am reusit deja sa o sa pierd. Nu am vazut cand a cazut si probabil a gasit-o pisica pe jos si s-a jucat cu ea.
Oare unde pot gasi garnitura sa o inlocuiesc? Am cautat si opritoare, dar nu am gasit nimic de 28mm.
Are ceva daca folosesc fara garnitura? As putea sa iau o bara noua cu tot cu opritoare, dar oare are sens? Sau e ok si fara garnitura?
Si ce pot face sa nu pierd si celelalte 3 garnituri? Oare daca le lipsesc cu super glue pe piulita e ok? Acum cad de fiecare data cand schimb greutatile si mi-e ca in curand la voi pierde si pe celelalte 3... Macar daca gaseam piulita sa am de schimb...

Merci frumos!

Attached Files



#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dupa cum e montata nu pare sa aiba rol de siguranta, ci de amortizare fier pe fier.
Zic sa le lipesti.
Daca strangi bine joaca ceva?

Pt garnitura lipsa incearca cu niste snur de rama plasa de tantari, sunt mai multe variante de grosime.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Acele inele de cauciuc sunt că sa nu îți zdrăngănească discurile și să nu se autodesurubeze piulițele.
Pune un furtun de cauciuc sau chiar un disc din camera de mașina. Sau o garnitura imensa



#4
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Le poti folosi fara garnitură fără probleme, cel mult vor face putin zgomot.

#5
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
O mică mențiune... În pozele de pe site, dintr-un motiv sau altul, par să fie montate invers acele inele opritoare. Poate ăsta e motivul pentru care îți tot cad. Ele trebuie să fie cu garnitura de cauciuc în interior, să țină cât mai fix inelul respectiv pe greutate, astfel încât să împiedice deșurubarea. În teorie, că în practică, se deșurubează oricum, în general, după vreo două serii trebuie să le înșurubezi. Dar îți intră în instinct.

Nu știu să se găsească garnitura separat, dar am văzut piulițele respective pe la magazine.

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Am si io acelasi set de vreo 7 ani, n-a picat nici o garnitura. Probabil chinezii care au lucrat la astea sint mai betivani decit chinezii care au lucrat la ale mele.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Garnitura aceea este pentru zgomot, se poate inlocui cu oricare alta de la un magazin de bricolaj.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003
Un magazin care ofera preturi mici se bazeaza si pe reducerea calitatii produselor.
Daca vei cumpara piulite ar trebui sa mergi pe varianta celor de la Intersport. Verifica daca se potrivesc la diametru.
In timp au fost cumparate mai mult de 16 bucati si nu au aparut astfel de probleme.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Așa tre sa pui piulița, nu ca în foto de pe site.
Attached File  IMG_20210327_104044.jpg   326.98K   16 downloads

#10
AndreAli

AndreAli

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.02.2021
Multumesc tuturor.
Da, pun piuluta cu garnitura in interior. De obicei cade dar ramane pe gantera (am vazut-o ca era intre greutati), insa ce-a de-a 4a a picat cumva probabil cand am schimbat greutatile si a ajuns pe jos (de unde a fost vanata de motan).
Nu am gasit piulite de 28mm, doar de 30...cel putin online. Cam greu de ajuns acum in magazine. Banuiesc ca o sa le folosesc asa si sper ca pe viitor sa gasesc piulita de schimb sau garnitura sa se potriveasca.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Le strângi mai tare și nu ai nevoie de garnitura.
Oricum nu e garnitura între discuri.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate