Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Printare plicuri - evitare sifonare/mototolire

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all

Avem de printat un volum relativ mic de plicuri si vrem sa folosim imprimanta in acest sens.
Problema este ca la imprimanta laser plicul este sifonat/mototolit dupa ce este printat.., cel mai probabil din cauza caldurii... cand foloseam imprimanta ink-jet nu aveam aceasta problema.
In acest sens astept sfaturi pentru printare plicuri/corespondenta care variante sunt mai practice... autocolante de lipit pe plicuri, plicuri cu fereastra de plastic transparenta la interior, e.t.c.

Mersi.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cel mai probabil e din cauza setarilor sau, pur si simplu, imprimanta aia nu este in stare sa printeze plicuri
La setari trebuie sa fie envelopes sau env. thick sau env. thin sau orice altceva legat de plicuri
Daca imprimanta nu-i in stare - DA - se folosesc plicuri cu fereastra

#3
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Pentru plicuri, dacă sunt 16x10 sau 16x16, se pot printa în imprimantă fără probleme. Folosesc atât o kyocera P2040dn cât și o kyocera FS 4020dn. Plicurile se pun doar în tăvița frontală și dacă ies tot curbate se deschide și trapa din spatele imprimantei pentru a ieși drepte. Dacă sunt autoadezive atunci nu printa decât în serii mici, 50 -100 ca să nu se încălzească prea tare imprimanta și să nu se topească lipiciul. Se setează la hârtie hârtie medie sau groasă.
Plicuri A4 nu încap în imprimantele obișnuite. Era o imprimantă pe vremuri, un oki 40 care mergea dar tot ce este bun dispare. Așa că pe astea mari folosim foi a4 autocolante 4 pe coală, pretăiate, 105x148 mm. Atenție și cu aceste coli, când se încinge imprimanta pauză, că rămâne una în cuptor și poate rămâne autocolantul lipit prin imprimantă.
Dacă nu, mai sunt foi a4 autocolante cu mai multe etichete pe coală, 8, 10, 12... până la 65 de bucăți. Așa nu mai treci plicul prin imprimantă deloc.

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@Naijax
Eu le bag la tray manual numai cate unul... format DL 110x220mm 80g/m2.
Din ce observ numai partea cu lipici de la marginea plicului acolo unde intra se deformeaza nu si restul plicului.
M-am uitat prin setari insa nu are in meniu setari doar pentru tray manual ci doar la comun cu tray1 unde sunt coli A4.
O sa incerc si varianta cu autocolante si plic cu fereastra.

@craciuncostel
Nu ma deranjeaza ca ar iesi cubate plicurile... sunt sifonate numai in partea de inceput unde este cu lipici... din cauza asta nici imprimarea in zona respectiva nu se prea vede... eu presupun ca fac eu ceva gresit...
Am autocolante A4 cu mai multe patratele decupate o sa incerc si varianta asta.
Pentru plicuri format A4 pot sa folosesc si plicuri din plastic transparent autoadezive format A5 (pentru AWB-uri) in care introduc jumate de A4... doar ca asa ceva nu pot folosii si la plicuri mici... sau cel putin nu am vazut eu mai mic de format A5...

@keta
Nu inteleg ce legatura are PSD cu problema mea cu plicurile...

#5
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
DL sunt lungi, de asta tind să se curbeze mai mult decât celelalte, zona cu lipici sub temperatura ridicată a cuptorului se încrețește. Încearcă să nu le pui pe lat și pune-le pe lungime, vezi cum ies. Din astea nu listez niciodată, doar C5  marea majoritate. Să vedem și ce imprimantă ai, că nu ai specificat, poate găsim ceva la setări ce ți-a scăpat.

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Sunt puse pe lungime.
Brother MFC-L2712DN.

#7
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Varianta plicuri cu fereastra de plastic cade... fereastra este la destinatar si pana la urma tot trebuie sa printez expeditorul pe plic... plic care are acum o fereastra de plastic care se poate topi in imprimanta.... :(

Intre timp m-am mai documentat vis-a-vis de plicuri... in cazul de fata dupa adeziv.
Eu am din cele "gumate"... adica prin umezire se activeaza adezivul... vad ca astea ies sifonate/mototolite din imprimanta...
Mai exista si cu adeziv pe baza de silicon acoperite cu o banda tot de hartie... oare are vreo importanta ?

#8
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Noi folosim doar plicuri cu bandă de hârtie, cu rezultate foarte bune. Nu știam că mai fac din astea cu adeziv direct, de vreo zece ani am trecut la modelul cu bandă.

#9
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Este greseala mea ca am cumparat plicuri cu adeziv "gumate" la momentul in care le-am cumparat de pe raft la Carrfoure erau de mai multe feluri insa la vremea respectiva nu stiam de aceste diferente... am luat in calcul doar marimea plicurilor...
Am vazut ca erau si cu banda de hartie (probabil cu silicon) insa pe vremea respectiva nu aveam problema asta deoarece foloseam o imprimanta CISS (ink-jet) unde nu aparea aceasta problema... presupun ca adezivul de la cele gumate reactioneaza la temperatura din imprimanta laser-jet...
Oricum pana acum cred ca cea mai practica si versatila solutie sunt coli A4 autoadezive (predecupate) pe care le pot lipi pe orice tip de plic, indiferent de adeziv, indiferent de marime, dar si pe colete (cand o sa mai am nevoie) in plus le-am folosit si la etichetari multiple... incepand de la bibliorafturi pana la borcane cu gem, dulceata si condimente... :)
Intre timp am descoperit ca exista si autocolante din plastic (vinilin, pvc) transparent sau opac (diverse culori) coli A4 care rezista pana si la intemperii in exterior... in cazul meu m-am gandit ca as putea folosii asa ceva pentru a eticheta cabluri UTP la rack-uri si prize... din pacate nu am gasit si predecupate dar mai caut...

#10
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Astazi am avut timp si am continuat testarea...

Am testat cu plicuri diverse dimensiuni cu setari diverse: thick paper, envelope, thick env
Toate au iesit sifonate...

Am testat cu autocolante de hartie... aici au iesit si mai sifonate... o parte din ele sunt asa de sifonate ca nu se pot folosii deloc Posted Image
Ceea ce inainte imprimam fara probleme cu o imprimanta tot Brother CISS... acum cu imprimanta laser Brother se aude cum mototoleste hartia inauntru si iese sifonata.

Patesc treaba asta numai la plicuri sau hartie au etichete autoadezive dar si la hartie lucioasa subtire... cea care ramane dupa ce dezlipesti autocolantele... le bag in stare buna in fata de alimentare manuala si le scoate hartie igienica Posted Image
In schimb pot tiparii fara probleme hartie obisnuita 80g/m2 dar si carton subtine mat de 160g/m2...

Tot acest calvar se intampla cu consumabilele originale venite odata cu multifunctionala.

Ce as mai putea incerca ?
Poate gresesc cu ceva...sfaturi ?

Mersi.

Edited by dagobar, 17 April 2021 - 20:44.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
o imprimanta kyocera sau una de etichete zebra.

Edited by arg, 17 April 2021 - 21:06.


#12
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Intre timp am rezolvat problema...
Se pare ca imprimantele laser Brother (sau cel putin modelul meu) are o tava in partea din spate care trebuie deschisa si pe unde iese hartie pentru a nu o mai rula :)
Din pacate in manualul care vine cu echipamentul nu am gasit vreo precizare in acest sens... am gasit in lb. engleza pe Internet :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate