Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Limbajul din romane este învechit pentru elevii din ziua de azi - mai exact cum?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că și pe forum am citit chestia asta... dar la ce se referă mai exact? Arhaisme sau și modul de exprimare?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
operele sunt scrise si apartin literar epocii respective. intre timp limba romana a mai evoluat. nu ti se pare logic sa vezi acum diferente?

ca si cum ai astepta ca o masina a anilor 50 (ca tot esti tu cu vintage), sa fie la nivelul 2021 pt ca tu acum traiesti sa-ti pui problema

Edited by Dany_Darke, 26 March 2021 - 16:31.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu inteleg ce vrei

Era invechit si pe vremea mea cand citeam Creanga - țintirim, zăplaz, holtei, bernevici, pocinog, cociorva, dihai
Intelegeam o lula

#4
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
D-aia în țările cu apă caldă este un echilibru între literatura "veche", pe care o studiezi pentru a înțelege limba, cultura și trăirile vremii respective, și literatură contemporană, pentru a înțelege actualitatea. Numai la noi vezi exclusiv opere de la 1900 toamna (sau chiar mai vechi) pe motive tembele de gen "nu vor profesorii" sau "nu-s bani de drepturi de autor pentru textele mai noi".

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Una e sa citesti Letopisetul Tarii Moldove in original, alta e sa citesti Creanga. Genul ala de povesti nu isi au farmecul daca se elimina arhaismele si regionalismele. Pana la urma nu e greu sa cauti in dex ce inseamna una alta.
Cum ati vrea sa fie scrise operele alea, cu cool, misto, ok?

Edited by Friskey, 26 March 2021 - 16:49.


#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postdjl, on 26 martie 2021 - 16:23, said:

Cred că şi pe forum am citit chestia asta... dar la ce se referă mai exact? Arhaisme sau şi modul de exprimare?

Pai, tu te iei dupa unii care nici macar habar n-au limba romana? Bag seama, sunt de-aia nascuti vii dupa 2000 incoace... De unde sa mai stie astia de arhaisme sau sa aiba un vocabular bogat cand cultura lor generala e pana la genunchii broastei?
Ei stiu de-astea bv, ms, k, sarakie, frate, mancatzash etc.

Edited by ursamajor, 26 March 2021 - 16:51.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Ce legatura e intre cultura generala si arhaisme? Sa nu imi spuneti ca cine nu stie greaca veche e incult.

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce-are greaca veche cu arhaismele romanesti de prin operele literare sau cele folosite de oameni in prezent? In multe scrieri ale unor scriitori romani ele apar. Daca ai cultura generala, le stii. Asta e legatura.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostAlexEn, on 26 martie 2021 - 16:52, said:

Ce legatura e intre cultura generala si arhaisme? Sa nu imi spuneti ca cine nu stie greaca veche e incult.

Offff .... Topicul se refera la limbaj invechit, nu-i asa ?

Unele arhaisme sunt atat de vechi incat nici macar vorbitorii nu le mai cunosc adevaratul sens iar intelegerea lor este posibila doar prin explicatii

#10
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mi-am regasit cu drag DEX-ul din copilarie. In 1975 costa 150 lei (o mica avere). Cand nu intelegeam un cuvant din cartea pe care o citeam, fuga la DEX.
Acu' e dexonline, accesibil gratuit tuturor, dar mie mi se pare ca nu-l foloseste nimeni.

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdjl, on 26 martie 2021 - 16:23, said:

Cred că şi pe forum am citit chestia asta... dar la ce se referă mai exact? Arhaisme sau şi modul de exprimare?
Nu numai limbajul, ci si modul de punere a problemei. Lucrurile acceptate social altadata ca norme etc.

E bine sa vezi si cateva opere d-astea. Dar p[entru asta nu iti trebuie ore speciale la clasa, decat poate pentru a-ti deschide gustul. Nu vad rostul studierii unor astfel de opere, in afara de cei care vor sa urmeze filologie etc.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Ma fratilor,isi ia nepotu temele de facut acasa dupa ora 15.  Online. Clasa a 7-a.  Matusa-sa (nevastamea) sta cca 1 ora sa resolve 2,3 teme.  Terminat filologia,eng/franc,defu dat si luat.   Am citit de curiozitate un exercitiu.   Numai ca nu strig-   sant prost,nu stiu.   E putin aberrant sa ....  am uitat,dar deseara va zic ce cerinte avea profesoara de rezolvat in 20 ore.   Si-ii numai clasa a 7-a!!

#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostMikeSpike, on 26 martie 2021 - 17:55, said:

Ma fratilor,isi ia nepotu temele de facut acasa dupa ora 15.  Online. Clasa a 7-a.  Matusa-sa (nevastamea) sta cca 1 ora sa resolve 2,3 teme.  Terminat filologia,eng/franc,defu dat si luat.   Am citit de curiozitate un exercitiu.   Numai ca nu strig-   sant prost,nu stiu.   E putin aberrant sa ....  am uitat,dar deseara va zic ce cerinte avea profesoara de rezolvat in 20 ore.   Si-ii numai clasa a 7-a!!
Asa, si cat petrece un copil de varsta aia in fata telefonului de exemplu?

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Habar n- am!  Nu-s tat-su,unchiul si atat.  Dar ora care o pierd cu sotia(in timp ce face teme de la 2200 km distanta) nu-mi pica bine!  Satisfacut?

#15
Peeta

Peeta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 09.04.2015
Probabil se refera la ambele,insa din pacate asta e cea mai mica problema a sistemului de invatamant din Romania...

#16
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 12.09.2011

View PostNaijax, on 26 martie 2021 - 16:31, said:

Intelegeam o lula

Sux to be you, eu intelegeam aproape totul si radeam de crapam.

View PostMikeSpike, on 26 martie 2021 - 17:55, said:

Si-ii numai clasa a 7-a!!

Esti ditamai domnisoru in clasa 7a ! Eu la 14 ani citeam Nietzsche iar colegii mei se apucau de fumat. Deja te uiti la fusta colegei de banca. Voi sunteti Mam'Mare si Tanti Mita ?

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Celor ce stapanesc cat de cat engleza, cum vi se pare romanul urmator (publicat in 1887) https://www.gutenber...244-h/244-h.htm comparativ cu opere romanesti din aceeasi perioada? Din perspectiva usurintei de a-l intelege in secolul 21.

#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Asiodf,cand vei citi cartile pe care le-am lecturat(cu placere dealtfel) la o varsta precoce poate,poate ma voi apleca si asupra persoanei tale.  Desi prevad o pierdere de timp,la fel ca raspunsul asta!  Ps-  la cat Nietzsche ai citit nu mai intelegi nici macar varsta pe care o am.  3 RANDURI  am scris si ai inteles tot.    Bravo,luminos viitor vei avea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate