Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Maghiran

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
Salutare! De vreo 3 ani m am mutat la tara in zona submontana altitudine 680 metrii in zona Horezu - Polovraci-Ranca. Este o zona submontana frumoasa si am tot incercat sa identific acel maghiran si nu reusesc. In plic arata si miroase ca un ceai negru/verde si crud nu am vazut niciodata. Evident ca m am uitat pe net sa vad ce si cum dar sunt informatii confuze, poze confuze, si nici nu gasesc vreun site cu specificul asta. Va rog daca stiti ce este cu planta asta si cum si unde creste?

#2
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Poate oregano ?
Sunt din aceeasi familie (parca, sau increngatura), insa oregano e mai aromat decat maghiranul.

#3
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
Pai nu reusesc sa l identific crud, ca planta, dar nu miroase ca oregano, oreganu este parfumat, simti mirosul, la maghiran sunt confuz.

Nu inteleg de ce este celebru prin zona, si sunt om normal cu toate simturile si mirosurile insa maghiranul la plic imi miroase a ceai negru gen anii 80,la gust cam tot la fel ala de la plic, eu as vrea sa l identific ca planta, poate o avea totusi vreun scop din moment ce este folosit pe aici.

Edited by Dany_Darke, 26 March 2021 - 15:55.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nici n-o sa-l vezi in natura
In zona aia e un climat continental rece iar maghiranului nu-i place deloc frigul

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Se gasesc seminte si il poti cultiva.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu creste nimic
Cate grade sunt acum in Horezu ?
Pentru germinare maghiranul are nevoie de temperatura constanta a solului de 15-20 grade
Daca temperatuta scade sub 15, te chinui degeaba - moare

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
S-au inventat si alte metode de cultivare, decat in camp deschis :)

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Clar
Poate fi cultivat in ghiveci fara probleme
Dar, am inteles ca initiatorul se uita dupa el in natura
Se uita degeaba Posted Image

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Gandacverde, hai ca m-ai stirnit, il pun pe lista:
https://jorjette.ro/...anta-aromatica/

#10
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
Multumesc Taxon. Ciudata e si natura asta sau ciudat este modul plantelor de a se adapta. Deci ce am gustat eu este maghiran nu este oregano si nu seamana la gust/miros cu oregano.Am spus ca e ciudata lupta asta a plantelor/buruienilor de a se camufla ca sa copieze originalul.Vezi la tot pasul salvie si lavanda si cand o iei la analizat constati ca e buruiana.Asa tot vedeam maghiran peste tot(ca cel din poze) si credeam ca e maghiran mai ales ca am si luat la plic ca si condiment din mai multe locuri ca sa vad eu ce gust are si nu ma lamuream deloc in gura cu gustul.Acum inteleg ca nu o sa l gasesc niciodata in zona mea.Ma intreba cineva mai sus ce temperatura e la mine.Eu stau mai inspre Novaci-Ranca am dat Horezu ca reper,e iarna din octombrie pana in mai.Acum minus 3 ,..5 noaptea si ziua 5...6 grade

#11
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 19.04.2010

View PostNaijax, on 26 martie 2021 - 15:15, said:

Pai nici n-o sa-l vezi in natura
In zona aia e un climat continental rece iar maghiranului nu-i place deloc frigul

Noi mai eract Mama mea crestea/avea in ghiveci si iarna pe frig se ofilea si se degrada radical mai sa moara cu totul eu cred ca este o planta mediteraneana.
Vara insa isi revenea cu greu si se tot repeta ciclul de crestere /degradare iarna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate